Korzenie drzewa sięgają o wiele głębiej niż jego korona, przeplatają się z innymi, tworząc niewyobrażalnie skuteczną sieć połączeń, podziemny organizm czuwający nad wszystkim, co widoczne i niewidoczne. Drzewa porozumiewają się w ciszy, są cierpliwe, bez szmeru znoszą susze i zalania, przywdziewają płaszcz ochronny, drzemią przyczajone pod pokrywą ziemi, by w końcu się wychylić.
korzenie siegaja glebiej
Wystawa to wielowymiarowa eksploracja tematu wspólnot, także ich związków z miejscem pochodzenia czy zamieszkania. Cała materia, z którą pracuje artystka – tkaniny towarzyszące domowym rytuałom, używane ubrania rodziny i przyjaciół, włóczki i nici jako główny nośnik treści instalacji i obiektów – symbolizuje zarówno biologiczne, jak i kulturowe połączenia z przeszłością i teraźniejszością. Metafora tożsamości zakorzenionej w przeszłości rozwija się w kontekście współczesnych doświadczeń i relacji.
Ekspozycja dotyka także aspektu napięcia i dialogu pomiędzy miejscem zamieszkania, miejscem pochodzenia a świadomością własnych wyborów. Związek z miejscem często niesie ze sobą silne emocje i wspomnienia, które mogą wpływać na nasze poczucie przynależności. Zmiana miejsca wiąże się z koniecznością adaptacji i integracji, co może prowadzić do konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych. Sylwia Jakubowska, poprzez metaforę ukazuje, jak jednostka „rozciąga się” i adaptuje do nowych warunków, zachowując jednocześnie swoją integralność. Związki są dynamiczne i ciągle się zmieniają, z uważnością na nowe konteksty i warunki. Sam proces tworzenia był nierozerwalnie powiązany z refleksją nad tymi wątkami.
Szycie, splatanie, dzierganie na szydełku, klejenie… – ten monotonny i długotrwały, niemal medytacyjny proces towarzyszący powstawaniu prac i wystawy, wymusza refleksję nad naszymi wyborami w kontekście relacji i miejsca we wspólnocie, tej większej – globalnej i w tych mniejszych – lokalnej czy rodzinie.

Prof. ASP dr hab. Sylwia Jakubowska-Szycik urodziła się w 1974 w Lublinie, od wielu lat mieszka i pracuje w Gdańsku. W latach 1996–2001 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom w 2001 w Pracowni Rzeźby profesora Stanisława Radwańskiego. W 2010 roku obroniła doktorat: Potrzeba Mistrza. Pracuje jako adiunkt w pracowni rzeźby profesor Katarzyny Józefowicz. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, tkaniną i rysunkiem.

współpraca: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
patronat medialny: Polskie Radio PiK, Artinfo.pl
Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Gdańskiego Stypendium Kulturalnego Fundusz Twórczy.

Czas: 1.08-5.09.2024
Miejsce: Bydgoskie Centrum Sztuki

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy