Co robić z dziećmi w Bydgoszczy? Miasto zapewnia wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. W Bydgoszczy nie sposób się nudzić. Dla ułatwienia przygotowaliśmy szczegółowy plan na weekendowy pobyt z dziećmi w naszym mieście a pod tekstem — mapę rodzinnych miejsc i atrakcji.

 >> Wskazówka << Planując wyjazd do Bydgoszczy warto zaopatrzyć się w Bydgoską Kartę Turysty, z którą zwiedzanie naszego miasta staje się bardziej opłacalne, ze względu na darmowe atrakcje i wiele zniżek, nie tylko w obiektach kultury, ale także w restauracjach.

misiu
Lista atrakcji na niezapomniany pobyt z dzieckiem w Bydgoszczy:
 
1. Wyrusz w rejs po Brdzie – tramwaj wodny, kajaki, rowery wodne 
2. Posłuchaj legend szyperskich pod pokładem Barki Lemara
3. Rozwiąż Szyfr Pana Twardowskiego – gry miejskie
4. Zrób mydełko w Muzeum Mydła 
5. Zobacz Mistrza Twardowskiego w oknie kamienicy Stary Rynek 15
6. Wejdź na szczyt Wieży Ciśnień - do września 2023 r. Wieża Ciśnień będzie zamknięta dla zwiedzających.
7. Wybierz się na jeden z miejskich basenów 
8. Myślęcinek - Zobacz lemury w bydgoskim Zoo, odkryj Zaginiony Świat dinozaurów lub przejedź się kolejką w Parku Rozrywki!
9. Odwiedź bydgoskie place zabaw (magiczny, muzyczny, przy śluzie)
10. A w czasie deszczu polecają się sale zabaw, parki trampolin, papugarnia 
 
PIĄTEK
 
Przyjazd do Bydgoszczy w godzinach popołudniowych
 
Zwiedzanie Bydgoszczy rozpocznij od wizyty w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2). Dowiesz się tam więcej o mieście, otrzymasz mapkę oraz foldery informacyjne, a także kupisz bilet na rejs, który jest kolejnym punktem programu.
 
 
tramwaj wodny spichrze
16/17:00 Wyrusz w rejs po Brdzie – tramwaj wodny, kajaki, rowery wodne
(dokładne godziny rejsów sprawdź tutaj)
 
Rejs tramwajem wodnym na pewno przypadnie do gustu najmłodszym. To jedna z najchętniej wybieranych atrakcji turystycznych naszego miasta. Warto przekonać się jak Bydgoszcz prezentuje się z perspektywy wody. Podczas rejsu można dowiedzieć się jak działają obiekty hydrotechniki, a na trasie staromiejskiej odbywa się śluzowanie. Jeśli rejs tramwajem to za mało, chcesz być jeszcze bliżej wody to istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego np. z bydgoskiej Przystani (kajaki, rowery wodne).
>> Wskazówka <<   Planując przyjazd do Bydgoszczy lepiej kupić bilety na rejs tramwajem wodnym z wyprzedzeniem. Może się zdarzyć, że bezpośrednio przed rejsem, nie będzie już dostępnych miejsc.
 
 
 
 
Posłuchaj legend szyperskich pod pokładem Barki Lemara
 
Jeśli przed rejsem jest jeszcze trochę wolnego czasu, będąc nad Brdą warto udać się na pokład Barki Lemara. To żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich zaprasza do wysłuchania opowieści o związku Bydgoszczy z wodą. Wnętrza barki zostały zaaranżowane tak, aby przypominać wyglądem miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów. 
 
 
19:00/20:00 Wieczorny spacer po Śródmieściu (opcja dla starszaków)
 
Dla nieco starszych dzieci, które nie idą spać zaraz po "wieczorynce" polecamy wieczorny spacer po Śródmieściu. Wycieczka po tej części miasta to szansa na odkrycie ciekawej architektury (ul. Gdańska, ul. Cieszkowskiego), odpoczynek wśród zieleni parków miejskich (m.in. park Kazimierza Wielkiego z efektowną fontanną Potop, wieczorem pięknie oświetloną) i wsłuchanie się w melodię płynącą z „Dzielnicy Muzycznej” (pomniki kompozytorów, gmach Filharmonii Pomorskiej, rzeźba łuczniczki z 1910 roku). Zakończeniem spaceru będzie pokaz muzycznej fontanny (godz. 21:30, ale warto wcześniej się upewnić w informacji turystycznej), znajdującej się naprzeciwko filharmonii.  
 
 
SOBOTA
 
10:00 Zacznij dzień w Bydgoszczy od złamania szyfru Pana Twardowskiego, a przy okazji zobacz najważniejsze miejsca Starego Miasta – Katedrę, Stary Rynek, Wyspę Młyńską i Most Staromiejski
szyfr 
Dzieci uwielbiają rozwiązywać zagadki i przyklejać naklejki. W Bydgoskim Centrum Informacji można znaleźć książeczki z grami miejskimi. To ciekawa alternatywa na zwiedzanie miasta. Dzieci wypełniają kolorowe książeczki, a rodzice mogą spokojnie przejść trasę z najważniejszymi obiektami na mapie Bydgoszczy.
 
 
12:00 Zrób mydełko w Muzeum Mydła 
 
Muzeum Mydła i Historii Brudu – unikatowe miejsce na mapie Bydgoszczy, gdzie można dowiedzieć się więcej o dziejach czystości, brudu i mydlarstwa. Dodatkowo, podczas zwiedzania odbywają się warsztaty mydlarskie, więc każdy – mały i duży wychodzi z muzeum z własnoręcznie zrobionym mydełkiem. >> Wskazówka <<  planując wizytę do Muzeum Mydła i Historii Brudu lepiej kupić bilety z wyprzedzeniem.
 
 
13:15 Zobacz Mistrza Twardowskiego w oknie kamienicy Stary Rynek 15
 
Wracając z Muzeum Mydła, przechodząc przez Stary Rynek warto unieść głowę do góry w kierunku półokrągłego okna kamienicy nr 15. Codziennie o godzinie 13:13 i 21:13 z tego miejsca wyłania się ruchoma rzeźba Pana Twardowskiego autorstwa Jerzego Kędziory. Legenda głosi, że czarnoksiężnik gościł w naszym mieście w 1560 r. i „różne cuda wyczyniał”.
 
 
13:30 Obiad w jednej z bydgoskich restauracji
 
Większość bydgoskich restauracji ma przygotowane specjalne menu dla dzieci, są też takie miejsca, gdzie podczas posiłku rodziców – dzieci mogą spędzić czas w kąciku zabaw, pograć w planszówki, czy pokolorować obrazki.  
 
15:00 Wejdź na szczyt Wieży Ciśnień 
 wieza cisnien bydgoszcz m
Po posiłku, wyrusz w kierunku Wzgórza Henryka Dąbrowskiego, gdzie znajduje się wysoka na 45 metrów Wieża Ciśnień. Wieża Ciśnień to obiekt hydrotechniki, który jest częścią Muzeum Wodociągów. Wnętrze wieży kryje ekspozycję opowiadającą o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji. Po obejrzeniu industrialnej wystawy, warto wspiąć się krętymi, wąskimi schodami na otwartą galerię i zachwycić się widokiem panoramy Bydgoszczy. 
 
 
17:00 Wybierz się na jeden z miejskich basenów
 
Po ciepłym, letnim dniu, warto schłodzić się w wodach bydgoskich basenów. „Czwórka” przy ulicy Stawowej i „Aqua Fordon” przy ulicy Kromera 11 oprócz basenów, jacuzzi, saun, dysponują również specjalną strefą (zjeżdżalnie, brodzik) dla dzieci.  
 
NIEDZIELA
 
10:00 zjedz śniadanie w jednej z bydgoskich „śniadaniarni”, a po posiłku wyrusz do jednego z największych parków miejskich w Polsce – do Myślęcinka
 
 dinozaur Leśny Park Kultury i Wypoczynku - Myślęcinek  to jeden z największych w Polsce kompleksów rekreacyjnych, znajduje się zaledwie 4 km od centrum miasta. Na terenie Myślęcinka można znaleźć ogród zoologiczny (tygrysy, lemury, ale też fauna Polski), Park Rozrywki (karuzele, dom do góry nogami), Zaginiony Świat dinozaurów, park linowy, pole golfowe, stok narciarski i wake park. Aleje parkowe w ogrodzie botanicznym zachęcają do spacerów. 
 
 
14:00 Powrót do centrum miasta na obiad
 
15:30 Odwiedź bydgoskie place zabaw (magiczny, muzyczny, przy śluzie)
 
plac zabaw
W centrum miasta na każdym kroku można znaleźć place zabaw. Te które znajdują się najbliżej starego miasta to:
- Magiczny Plac Zabaw na Wyspie Młyńskiej z zaczarowanym krzesłem, eksponatem z popularnego filmu dla dzieci (Magiczne Drzewo), w którym Bydgoszcz zagrała nadmorskie miasteczko. Krzesło to, według fabuły filmu, wykonane z magicznego drewna spełnia życzenia. Może warto to sprawdzić?
- Muzyczny Plac Zabaw w Dzielnicy Muzycznej – przestrzeń parkowa w sąsiedztwie Filharmonii Muzycznej. Dzieci mogą pograć na instrumentach muzycznych usytuowanych na placu zabaw
- Plac Zabaw przy Śluzie Miejskiej – podzielony na dwie strefy dla młodszych i starszych dzieci
- Plac Zabaw przy Kanale Bydgoskim -  usytuowany w malowniczym parku, nad Starym Kanałem Bydgoskim
- Plac Zabaw w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa – plac wyposażony w górki, tunele, trampoliny
 
A co w przypadku kiedy zacznie padać? W czasie deszczu dzieci w Bydgoszczy na pewno nie będą się nudzić. 
 
Papugarnia, sale zabaw i parki trampolin
 
Papugarnia bydgoszcz 2 W bydgoskiej Papugarni, jednej z największych w Polsce, znajduje się ponad 40 papug, a także kanarki, gołąbki diamentowe oraz inne ptaki. To ciekawa atrakcja turystyczna w naszym mieście. Dzieci mogą karmić ptaki, ale też dowiedzieć się licznych ciekawostek od opiekunów zwierząt. 
 
Kolejną opcją w przypadku deszczowej pogody, kiedy nie można cieszyć się atrakcjami na świeżym powietrzu są sale zabaw i parki rozrywki, których znajdziecie sporo w naszym mieście. Prezentujemy kilka z nich:
 
- Figlowisko kolorowy świat dziecka – strefa malucha, park linowy, ścianki wspinaczkowe, strefa piękna (malowanie twarzy, brokatowe tatuaże)
- Family Park – samochodziki, ścianka do wspinaczki, figloraj, tęczowa zjeżdżalnia, strefa trampolin, kręgle, kącik malucha
visitbydgoszcz- "Dzień Dobry" - pierwsza w Bydgoszczy, wyposażona niemal wyłącznie w drewniane zabawki sala zabaw
- Centrum Zabaw i Edukacji "Złoty Smoczek" - konstrukcja ze zjeżdżalniami i przeszkodami, baseny z kulkami, boisko do piłki nożnej, statek piracki, strefa dla najmłodszych
- Centrum zabaw i trampolin Park 17 – małpi gaj, dmuchane tory, laser park, labirynt laserowy, ścianka wspinaczkowa, escape room 
- Jumpin Place – park trampolin, most Indiana Jones, tyrolka, zjazd pontonowy, szybka tuba, ślizgawki, tajemne przejścia
 

 

Wydarzenia dla dzieci w najbliższych dniach w Bydgoszczy:

  

sobota, 09 grudnia

10:00 Improwizowana PARNObajka dla dzieci (5+), Miejskie Centrum Kultury, Dla dzieci
10:00 Świąteczny Projektor dla najmłodszych w Bibliotece!, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Dla dzieci
11:00 Zimowe EkoDeko - familijne warsztaty recyklingowe , Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Dla dzieci
11:00 Teatrzyki dla dzieci na okrągło w CH Rondo - Pingwin negatyw, Centrum Handlowe Rondo, Dla dzieci
11:00 Mikołajkowe Majsterkowo w Castorama Bydgoszcz Szajnochy, Castorama Bydgoszcz - Szajnochy, Dla dzieci
12:00 Rozplątanie tęczy - spektakl, Teatr Kameralny, Dla dzieci
12:00 Choinki czas. Opowieść o drzewach symbolizujących nadzieję i życie, Apteka ?Pod Łabędziem?, Dla dzieci
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
16:00 Czerwony Kapturek - spektakl, Teatr Polski, Dla dzieci

niedziela, 10 grudnia

09:30 „W worku świętego Mikołaja” - warsztaty, ZOO, Dla dzieci
10:00 Mała kultura na świeżym vol. 10. Myślęcinek, Maksymilianowo, Smukała - wycieczka piesza dla dzieci, pętla tramwajowa w Myślęcinku, Dla dzieci
10:00 WIELKA FABRYKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - warsztaty świąteczne, Centrum Edukacyjne ROBOproject, Dla dzieci
11:00 Muzyczne Igraszki - Świąteczne ho ho ho!, Hangar Kultury, Dla dzieci
11:30 CCXXXIX PORANEK MUZYCZNY dla dzieci z rodzicami, Sala Koncertowa im. prof. R. Sucheckiego, ul. Staszica 3, Dla dzieci
12:00 Rozplątanie tęczy - spektakl, Teatr Kameralny, Dla dzieci
12:00 Warsztaty kulinarne dla dzieci - pieczemy świąteczne pierniki, Park Hotel, Dla dzieci
12:00 Święta na zdrowie - spotkanie, Apteka ?Pod Łabędziem?, Dla dzieci
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
13:00 Zostaw, to na święta - słodkie ozdoby choinkowe, Zakładka, Dla dzieci

poniedziałek, 11 grudnia

13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
17:00 ZIMA. Ostatnie projektowe sensoryczne spotkanie z książkami i sztuką dla najmłodszych, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Dla dzieci
17:00 Wspólnie udekorujmy kartki świąteczne! , Młyny Rothera, Dla dzieci

wtorek, 12 grudnia

13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
17:00 Świąteczne Warsztaty - Gabinet Integracji Sensorycznej Integralia , Gabinet Integracji Sensorycznej Integralia, ul. Fryderyka Chopina 27, Dla dzieci

sobota, 18 listopada

13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci

sobota, 18 listopada

13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci

piątek, 15 grudnia

13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
17:00 WESOŁE ŚWIĘTA. #CzyTamŚwiat. Wydanie specjalne, książkowo, sensorycznie i świąteczne, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, Dla dzieci

sobota, 16 grudnia

10:30 145. Od brzuszka do uszka maluszka, Filharmonia Pomorska, Dla dzieci
11:00 Akademia WioliMisia, Filharmonia Pomorska, Dla dzieci
11:00 Zimowe EkoDeko - familijne warsztaty recyklingowe , Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Dla dzieci
12:00 Ktoś się zbliża - spektakl świąteczny dla dzieci, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury, Dla dzieci
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
14:30 WIELKA FABRYKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - warsztaty świąteczne, Centrum Edukacyjne ROBOproject, Dla dzieci
16:00 Trzy Świnki i Przyjaciele, Teatr Kameralny, Dla dzieci
17:00 Teatr Piasku Tetiany Galitsyny: Świąteczny koncert kolęd, Kinoteatr Adria, Dla dzieci

niedziela, 17 grudnia

12:00 Koncert gordonowski dla rodzin z muzyką spod samiuśkich Tater, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko, Dla dzieci
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci
14:30 Świąteczne lukrowanie pierników, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko, Dla dzieci
16:00 Trzy Świnki i Przyjaciele, Teatr Kameralny, Dla dzieci
 
 

 Zapraszamy do Bydgoszczy! Każdy – mały i duży znajdzie coś dla siebie! W Bydgoszczy nie ma czasu na nudę.