mlyny rothera 00

Obowiązkowym punktem na trasie bydgoskich atrakcji często Wyspa Młyńska i dominujące na niej Młyny Rothera: dwa skrzydła ceglanych budynków uzupełnione są tarasami z fontanną, kominem i mniejszymi budynkami. W jednym działa klubokawiarnia, w drugim (latem) - lodziarnia. Oferta młyńskiego Centrum Nauki i Kultury skierowana jest do całych rodzin, dzieci z pewnością nie będą się tu nudzić!

Młyny warto odwiedzić z kilku powodów i warto zarezerwować na to więcej czasu. Poprzemysłowy obiekt po odrestaurowaniu oddany został do użytku jako Centrum Nauki Kultury, powoli wypełnia się stałymi treściami, a kalendarz wydarzeń obfituje w atrakcje dla całej rodziny! Na początek na pewno warto wjechać na taras widokowy na dachu, a potem zwiedzić stałe wystawy: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” multimedialną opowieść o historii Bydgoszczy, roli wody i ekologii, oraz „Młyn-Maszyna”, która w zabawowy sposób prezentuje różne komponenty wyposażenia młyna i fazy obróbki zbóż. Uwaga! Wystawy nieczynne są w poniedziałki, chociaż same Młyny z tarasem są otwarte.

 mlyny rothera 01

1. Bezpłatny taras widokowy
Czynny we wszystkie dni tygodnia — to jedyny punkt widokowy w obrębie Starego Miasta. Na dach Młynów można dostać się schodami lub windą. Z góry obejrzeć można przede wszystkim całą wyspę z przyległościami oraz panoramę Starego Miasta i historycznego Śródmieścia.

mlyny rothera 02

2. Wystawa stała „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką.”
Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy. W różnych scenografiach wzbogaconych o multimedia i elementy zabawy można poczuć ducha kolejnych dziesięcioleci, nauczyć się kroków tanga lub wiązania węzłów żeglarskich. Druga część wystawy na piętrze poświęcona jest  wodzie, jej roli, znaczeniu i wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym. Wszystko to z wieloma stanowiskami do gier i zabaw, skorzystać można z relaksujących nadwodnych leżaków, czy wirtualnego kajaka?

mlyny rothera 04

3. Wystawa stała „Młyn-Maszyna”
Interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Pełna multimediów i angażujących stanowisk ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Na wystawie jest 20 eksponatów. Prezentują różne komponenty wyposażenia młyna — koło wodne, młyńskie żarna, odsiewacz, łuszczarka, wialnia czy winda towarowa. Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na wystawie, wcielając się w role konstruktorów, pracowników młynów i architektów. Używając siły własnych mięśni odwiedzający wprawiają w ruch maszyny, które, podobnie jak to było w Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych, w którym działanie jednej wynika z działania drugiej. Wykonanie niektórych doświadczeń wymaga pracy zespołowej. Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców goście Młynów mogą eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać. Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są: siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itp.

mlyny-rothera_03.jpg

Oprócz tego w Młynach odbywa się wiele innych wystaw, wydarzeń, koncertów, warsztatów i zajęć, więc trzeba mieć oczy i uszy otwarte, a najlepiej sprawdzić kalendarz przed wizytą.
W budynku i wokół Młynów działają klubokawiarnia „Nowe miejsce” i „Woda” oraz nadwodna lodziarnia „Mały domek”. Przed Młynami do zabawy skłania taras z fontanną oraz napis na trawie, na który można się wspinać. Wokół budynku rozgrywa się gra terenowa — do pobrania w recepcji.