Dni są coraz dłuższe, a wiosenne słońce ładuje nasze akumulatory. Co zrobić z nową energią? Tym, którym brakuje pomysłów zapraszamy do Bydgoszczy. Panorama Spichrzy z ulicy Mostowej, gotyckie wieżyczki bydgoskiej Fary, rejs po Brdzie i spacer po Wyspie Młyńskiej to najpopularniejsze atrakcje dla turystów. Tym, którzy chcą wyjść poza podręcznikowy schemat poznawania miasta, przedstawiamy 9 niestandardowych propozycji na spędzenie pięknego wiosennego dnia.

1. Ostromecko – sielsko tuż za miastem

Ostromecko pod Bydgoszczą | atrakcje | Bydgoszcz | turystyka | wiosnaSzukającym urokliwego miejsca na spacer lub malowniczych plenerów do zdjęć polecamy wypad za miasto. Zaledwie kilka kilometrów od Bydgoszczy znajduje się prawdziwa perła architektoniczna. To zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. Składa się z pałacu klasycystycznego, w którym mieści się hotel i restauracja oraz Pałacu Starego z XVIII wieku, w którym znajduje się cenna Kolekcja Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Ostromecki Park obejmuje dwa ogrody: włoski i angielski. Część włoska znajduje się w dolinie Wisły - to urokliwe alejki otoczone żywą zielenią. Część angielska dzieli się na przestrzenny ogród z dużym trawnikiem i las poprzecinany urokliwymi alejkami. Latem najłatwiej dostać się do Ostromecka autobusem komunikacji publicznej. Przez cały rok korzystać możemy natomiast z szynobusów odjeżdżających ze stacji PKP Bydgoszcz Główna.  

Zobacz również:

-->> Więcej informacji o Ostromecku

-->> Kolekcja Zabytkowych Fortepianów

-->> Skład Sommerfelda

2. Bydgoski zwierzostan

bydgoszcz zoo lemur myslecinek RS

Każdy bydgoszczanin wie, że są w Bydgoszczy takie miejsca, gdzie można podziwiać różnorodne gatunki zwierząt. Mowa o Bydgoskim Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku. To ciekawe miejsce gdzie możemy się edukować wraz z dziećmi i jednocześnie spędzać czas na świeżym powietrzu. To co wyróżnia Myślęcińskie Zoo, to fakt, że specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt.

Poza Ogrodem mamy również Papugarnię na ulicy Grunwaldzkiej, gdzie czeka nas całkiem bezpośredni kontakt z egzotycznymi ptakami. Trzeba uważać, bo papugi lubią siadać nam na ramionach i podjadać smakołyki z naszych dłoni… a niektóre są naprawdę duże. W Papugarni znajdują się również alpaki. Niektóre są miłe, inne złośliwe, ale wszystkie są uwielbiane przez odwiedzających to urocze miejsce.

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci

3. Podwójna dawka - Enea Bydgoszcz Triathlon

xl

W 2020 roku wiele ulubionych imprez sportowych zostało odwołanych. Stało się tak również z bydgoskim triathlonem. Aby uczynić zadość uczestnikom Enea Bydgoszcz Triathlon zostanie zorganizowana w tym roku dwukrotnie: 22-23 maja oraz 10-11 lipca. Na obydwu edycjach odbędą się tradycyjnie rozgrywane dystanse: 1/8 (475 m pływania, 21 km roweru, 5,5 km biegu), 1/4 (950 m pływania, 42 km roweru i 10,8 km biegu) oraz 1/2 (1,9 km pływania, 82 km roweru i 22 km biegu). Ta impreza to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Bydgoszczy, dlatego cieszymy się, że nic nas nie ominie. A jeśli frekfencja dopisze, to może organizatorzy pozostaną przy formule dwóch edycji rocznie... 

Zobacz również:

-->> Imprezy sportowe w Bydgoszczy

 

 

4. A może tak zagrać w golfa?

Pole golfowe w Bydgoszczy | Myślęcinek

Spośród wielu aktywności, jakie proponuje Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek warto zainteresować się polem golfowym, które zostało okrzyknięte najpiękniej położonym obiektem do gry w golfa w Polsce. Akademia Golfa dysponuje 5 ha polem z dziewięcioma dołkami, platformą strzelniczą oraz polem do gry w minigolfa. Znajduje się ono zaledwie 5 km od centrum miasta, w pobliżu ogrodu botanicznego. Choć gra w golfa z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza, to dla wielu nadal jest nieznana i niezrozumiała. Golf to sport naprawdę dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Sezon startuje wiosną, więc dlaczego nie skorzystać z okazji do dobrej zabawy.

więcej: www.bkg.bydgoszcz.pl

Zobacz również:

-->> Odpocząć w Myślęcinku

5. Wycieczka rowerem Doliną Dolnej Wisły

dolina dolnej wisly winnica okolice bydgoszczyChcesz poznać piękne okolice Bydgoszczy, doświadczyć bliskości natury i spotkać ludzi, którzy się nią inspirują? Wyjedź rowerem za miasto. Ci, którzy nie posiadają własnego roweru, mogą skorzystać z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Dolina dolnej Wisły to malownicza trasa która rozpoczyna się od miejscowości Strzelce – królestwa śliwki węgierki. Jadąc dalej wzdłuż rzeki można zwiedzić wapienne jaskinie w Gądeczu oraz zobaczyć olenderską chatę z XVIII w. w Chrystkowie. Malownicze pejzaże będą towarzyszyć niemalże całej trasie, ale najpiękniejsze widoki są w Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym. W ramach odpoczynku można odwiedzić winnicę Talerzyk, w której skosztujemy wina w towarzystwie serów od pobliskiego gospodarza.

 

Wiosna w Dolinie Wisły | Okolice BydgoszczyZobacz więcej:

-->> Dolina dolnej Wisły

Inne propozycje na wyprawę rowerową w okolice Bydgoszczy:

-->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski

-->> Rowerem w okolice zakola Wisły

 

6. Odkryć bydgoski skarb

bydgoski skarb, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Wyspa Młyńska to ścisłe centrum Bydgoszczy otoczone historycznymi budynkami, w których znajdują się min. oddziały Muzeum Okręgowego. Jednym z nich jest Europejskie Centrum Pieniądza – mieści się w budynku, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska była jedną z najważniejszych w Rzeczpospolitej. Nie tak dawno temu muzeum weszło w posiadanie niezwykłego znaleziska. Podczas prac konserwatorskich w Farze odnaleziono monety, biżuterię i kamienie z okresu potopu szwedzkiego. Znalezisko, które nazwano skarbem z bydgoskiej katedry przyciąga rzesze turystów. W Europejskim Centrum Pieniądza można znaleźć wiele zabytków kultury materialnej z dawnych wieków, ale są również współczesne artefakty, jak np. alternatywne wersje banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu. Zatem wiosenny spacer po Wyspie Młyńskiej, z której rozciąga się piękna panorama na Operę, można połączyć z ciekawą lekcją historii pieniądza.

Więcej informacji: Skarb z bydgoskiej katedry

 

7. Gra miejska

gra miejska, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Kwietniowe słońce daje energię. Tym, którzy szukają pomysłu, jak ją dobrze spożytkować polecamy udział w grach miejskich. To interaktywne spacery, które wymagają zbierania różnych informacji. Dzieci mogą wybrać się w podróż Pana Twardowskiego szukając szyfru do tajemniczej skrzyni. Po drodze zbierają cyfry ukryte w najważniejszych punktach Starego Miasta. Jeśli ktoś uważa, że dzieci nie zainteresują się historią i zabytkami, to znaczy, że nie poznał jeszcze bydgoskich gier miejskich. Dla nieco starszych odkrywców dobrą propozycją będzie Kod Rajewskiego. To 4 km trasa, która odmieni spojrzenie na Bydgoszcz. W towarzystwie Mariana Rajewskiego trzeba przejść przez labirynt trudnych zagadek, których wynikiem będzie kod do skrzyni. To tylko część gier miejskich. Wszystkie materiały oraz skrzynie dostępne są w Bydgoskim Centrum Informacji na ul. Batorego 2.

Zobacz więcej: Turystyczne gry miejskie

 

8. Ogród botaniczny

atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna, ukw, park

Żeby obserwować wybuch wiosny w naturze, wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto. Blisko centrum znajduje się ogród botaniczny UKW (aleja Powstańców Wielkopolskich). Kolekcje Ogrodu liczą blisko 700 gatunków drzew i krzewów, rodzimych i obcych. W ogrodzie można znaleźć również 10 drzew będących pomnikami przyrody. To dobra alternatywa dla osób szukających relaksu. Współczesna nauka dowiodła, że ludzie przebywający w pobliżu drzew są zdrowsi i odporniejsi. Do tego wśród konarów drzew żyją ptaki, których śpiew działa na nas równie pozytywnie. To świetne miejsce zarówno na spacer, jak i lekcję biologii - ogród proponuje wycieczki oraz warsztaty edukacyjne. Bramy dla odwiedzających są otwarte od połowy kwietnia. Mile widziane są osoby niewidome i niedowidzące.

Zobacz więcej:

-->> Ogód Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

-->> Ogrody i parki Bydgoszczy

-->> Odpocząć w Myślęcinku

 

9. Exploseum

Exploseum, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Spacer, kawa, gry to czasem za mało dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń w niestandardowych sceneriach. Jeśli ktoś chciałby poznać tajemnice dawnego DAG Fabrik Bromberg, największego przedsiębiorstwa zbrojeniowego III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich, powinien wybrać się od Exploseum. Znajduje się tam dobrze zachowana architektura przemysłowa wraz z trasą podziemną, na której znajdują się ekspozycje. Dotyczą one min. Alfreda Nobla - założyciela DAG, wojskowości, materiałów wybuchowych oraz prac przymusowych, podczas których zginęło wielu ludzi. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie lub w grupach z przewodnikiem po rezerwacji telefonicznej (tel. 883 366 056). Trwa ok. 2 godzin i obejmuje przejście specjalnie wytyczoną trasą przez wszystkie obiekty łączącymi je tunelami oraz ścieżkami, oglądanie wystaw, multimediów, a także krótkiego filmu. To unikatowa atrakcja, która jednocześnie zapoznaje zwiedzających z ciemną kartą historii miasta.

Więcej informacji: Poznaj wybuchową historię miasta