Dni są coraz dłuższe, a wiosenne słońce ładuje nasze akumulatory. Co zrobić z nową energią? Tym, którym brakuje pomysłów zapraszamy do Bydgoszczy. Panorama Spichrzy z ulicy Mostowej, gotyckie wieżyczki bydgoskiej katedry, rejs po Brdzie i spacer po Wyspie Młyńskiej to najpopularniejsze atrakcje dla turystów. Tym, którzy chcą wyjść poza podręcznikowy schemat poznawania miasta, przedstawiamy nasze propozycje na spędzenie pięknego wiosennego dnia.
-->> z Kartą Turysty zwiedzasz taniej <<--
Ostromecko – sielsko tuż za miastem
Szukającym urokliwego miejsca na spacer lub malowniczych plenerów do zdjęć polecamy wypad za miasto. Zaledwie kilka kilometrów od Bydgoszczy znajduje się prawdziwa perła architektoniczna. To zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. Składa się z pałacu klasycystycznego, w którym mieści się hotel i restauracja oraz Pałacu Starego z XVIII wieku, w którym znajduje się cenna Kolekcja Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Ostromecki Park obejmuje dwa ogrody: włoski i angielski. Część włoska znajduje się w dolinie Wisły - to urokliwe alejki otoczone żywą zielenią. Część angielska dzieli się na przestrzenny ogród z dużym trawnikiem i las poprzecinany urokliwymi alejkami. Latem najłatwiej dostać się do Ostromecka autobusem komunikacji publicznej. Przez cały rok korzystać możemy natomiast z szynobusów odjeżdżających ze stacji PKP Bydgoszcz Główna.
Zobacz również:
-->> Więcej informacji o Ostromecku
-->> Kolekcja Zabytkowych Fortepianów
-->> Skład Sommerfelda
-->> Okolice Bydgoszczy
Ciekawostki bydgoskiego Śródmieścia
Bydgoszcz przez cały XIX w. przeżywała wzrost gospodarczy, który doprowadził do zmiany jej krajobrazu architektonicznego. Przełomowy okazał się rok 1851 r., kiedy to uruchomiono pierwszą linię kolejową i oddano do użytku dworzec. Miasto rozrastało się pod względem terytorialnym i ludnościowym. Rozkwit przemysłu i handlu, bogacenie się mieszczan sprzyjało intensyfikacji działalności budowlanej. Chlubą współczesnej Bydgoszczy jest doskonale zachowany układ urbanistyczny odzwierciedlający proces przekształcania się niedużego miasta w znaczący ośrodek przemysłu i handlu wraz z ogromnym, zróżnicowanym zespołem mieszczańskiej zabudowy z 2. połowy XIX i początku XX w. określającej specyficzny charakter miasta.
Zobacz więcej:
-->> Dookoła Śródmieścia
-->> Bydgoszcz jako Bromberg, Berlin jako stolica
Poznaj zwięrzęta bydgoskiego zoo i okolic
Każdy bydgoszczanin wie, że są w naszym mieście takie miejsca, gdzie można spotkać różnorodne gatunki zwierząt. Jednym z nich jest Bydgoski Ogród Zoologiczny w Myślęcinku. W myślęcińskim zoo, oprócz fauny polskiej można zobaczyć lemury, kangury a nawet tygrysa! Wycieczka do ogrodu to niesamowita okazja, aby spędzić czas z dziećmi na świeżym powietrzu.
Polecamy również wizytę w podbydgoskiej Krainie Dolnej Wisły (Zła Wieś 2). To miejsce, gdzie można zobaczyć alpaki, lamy, kozy, owce, osiołki, daniele i kuca. Podczas wizyty w Krainie Dolnej Wisły istnieje możliwość karmienia, głaskania, a nawet przytulania zwierzaków.
Zobacz również:
-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci
-->> Pszczela ścieżka
A może by tak zagrać w golfa?
Spośród wielu aktywności, jakie proponuje Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek warto zainteresować się polem golfowym, które zostało okrzyknięte najpiękniej położonym obiektem do gry w golfa w Polsce. Akademia Golfa dysponuje 5 ha polem z dziewięcioma dołkami, platformą strzelniczą oraz polem do gry w minigolfa. Znajduje się ono zaledwie 5 km od centrum miasta, w pobliżu ogrodu botanicznego. Choć gra w golfa z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza, to dla wielu nadal jest nieznana i niezrozumiała. Golf to sport naprawdę dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Sezon startuje wiosną, więc dlaczego nie skorzystać z okazji do dobrej zabawy.
więcej: www.myslecinek.pl/content/bydgoski-klub-golfowy
Zobacz również:
-->> Odpocząć w Myślęcinku
-->> Ogrody i parki w Bydgoszczy
Wycieczka rowerem Doliną Dolnej Wisły
Chcesz poznać piękne okolice Bydgoszczy, doświadczyć bliskości natury i spotkać ludzi, którzy się nią inspirują? Wyjedź rowerem za miasto. Osoby, które nie posiadają własnego roweru, mogą go wypożyczyć w Bydgoskim Centrum Informacji. Dolina dolnej Wisły to malownicza trasa, która rozpoczyna się od miejscowości Strzelce – królestwa śliwki węgierki. Jadąc dalej wzdłuż rzeki można zwiedzić wapienne jaskinie w Gądeczu oraz zobaczyć olenderską chatę z XVIII w. w Chrystkowie. Malownicze pejzaże będą towarzyszyć niemalże całej trasie, ale najpiękniejsze widoki są w Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym. W ramach odpoczynku można odwiedzić winnicę Przy Talerzyku, w której skosztujemy wina w towarzystwie serów od pobliskiego gospodarza.
Zobacz więcej:
-->> Dolina dolnej Wisły
Inne propozycje na wyprawę rowerową w okolice Bydgoszczy:
-->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski
-->> Rowerem w okolice zakola Wisły
Odkryć bydgoski skarb
Wyspa Młyńska to ścisłe centrum Bydgoszczy otoczone historycznymi budynkami, w których znajdują się min. oddziały Muzeum Okręgowego. Jednym z nich jest Europejskie Centrum Pieniądza – mieści się w budynku, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska była jedną z najważniejszych w Rzeczpospolitej. Nie tak dawno temu muzeum weszło w posiadanie niezwykłego znaleziska. Podczas prac konserwatorskich w Farze odnaleziono monety, biżuterię i kamienie z okresu potopu szwedzkiego. Znalezisko, które nazwano skarbem z bydgoskiej katedry przyciąga rzesze turystów. W Europejskim Centrum Pieniądza można znaleźć wiele zabytków kultury materialnej z dawnych wieków, ale są również współczesne artefakty, jak np. alternatywne wersje banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu. Zatem wiosenny spacer po Wyspie Młyńskiej, z której rozciąga się piękna panorama na Operę, można połączyć z ciekawą lekcją historii pieniądza.
Gra miejska
Kwietniowe słońce daje energię. Tym, którzy szukają pomysłu, jak ją dobrze spożytkować polecamy udział w grach miejskich. To interaktywne spacery, które wymagają zbierania różnych informacji. Dzieci mogą wybrać się w podróż Pana Twardowskiego szukając szyfru do tajemniczej skrzyni. Po drodze zbierają cyfry ukryte w najważniejszych punktach Starego Miasta. Jeśli ktoś uważa, że dzieci nie zainteresują się historią i zabytkami, to znaczy, że nie poznał jeszcze bydgoskich gier miejskich. Dla nieco starszych odkrywców dobrą propozycją będzie Kod Rejewskiego. To 4 km trasa, która odmieni spojrzenie na Bydgoszcz. W towarzystwie Mariana Rejewskiego trzeba przejść przez labirynt trudnych zagadek, których wynikiem będzie kod do skrzyni. To tylko część gier miejskich. Wszystkie materiały oraz skrzynie dostępne są w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego 2.
Zobacz więcej: Turystyczne gry miejskie
Ogród botaniczny
Wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, żeby obserwować wybuch wiosny w naturze. Blisko centrum znajduje się ogród botaniczny UKW (aleja Powstańców Wielkopolskich). Kolekcje Ogrodu liczą blisko 700 gatunków drzew i krzewów, rodzimych i obcych. W ogrodzie można znaleźć również 10 drzew będących pomnikami przyrody. To dobra alternatywa dla osób szukających relaksu. Współczesna nauka dowiodła, że ludzie przebywający w pobliżu drzew są zdrowsi i odporniejsi. Do tego wśród konarów drzew żyją ptaki, których śpiew działa na nas równie pozytywnie. To świetne miejsce zarówno na spacer, jak i lekcję biologii - ogród proponuje wycieczki oraz warsztaty edukacyjne. Mile widziane są osoby niewidome i niedowidzące. Bramy dla odwiedzających po przerwie zimowej ponownie otwierają się od połowy kwietnia, ale ze względu na trwające prace rewitalizacyjne otwarcie może nastąpić w nieco późniejszym terminie.
Zobacz więcej:
-->> Ogód Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
-->> Ogrody i parki Bydgoszczy
Rejs po Brdzie
Pod koniec kwietnia rozpoczyna się sezon żeglugowy bygoskich statków Słonecznik i Słonecznik II, napędzanych energią słoneczną. To doskonała okazja by poznać Bydgoszcz z zupełnie innej strony - z perspektywy rzeki.
Do dyspozycji są dwie trasy - Słoneczą i Staromiejską. Pierwsza z nich płynie zgodnie z nurtem Brdy, mijając przystanie wioślarski i kajakarsie, hale sportowe, by zawrócić do centrum przy hotelu Słoneczny Młyn. Druga, prowadzi w stronę nowoczesnej Astorii oraz zabytkowych mostów kolejowych, a podróż urozmaicona jest przeprawą przez śluzę miejską.
Zobacz więcej: Bydgoski tramwaj wodny - rejsy turystyczne
Zobacz również: atrakcje nad rzeką
Exploseum
Spacer, kawa, gry to czasem za mało dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń w niestandardowych sceneriach. Jeśli ktoś chciałby poznać tajemnice dawnego DAG Fabrik Bromberg, największego przedsiębiorstwa zbrojeniowego III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich, powinien wybrać się od Exploseum. Znajduje się tam dobrze zachowana architektura przemysłowa wraz z trasą podziemną, na której znajdują się ekspozycje. Dotyczą one min. Alfreda Nobla - założyciela DAG, wojskowości, materiałów wybuchowych oraz prac przymusowych, podczas których zginęło wielu ludzi. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie lub w grupach z przewodnikiem po rezerwacji telefonicznej (tel. 52 58 59 741). Trwa ok. 2 godzin i obejmuje przejście specjalnie wytyczoną trasą przez wszystkie obiekty łączącymi je tunelami oraz ścieżkami, oglądanie wystaw, multimediów, a także krótkiego filmu. To unikatowa atrakcja, która jednocześnie zapoznaje zwiedzających z ciemną kartą historii miasta.
Więcej informacji: Poznaj wybuchową historię miasta
Spacer nad Starym Kanałem
Stary Kanał Bydgoski to najstarsza w Polsce sztuczna droga wodna, która połączyła Noteć i Brdę. Reprezentacyjna przestrzeń parkowa z licznymi pomnikami przyrody zachęca do spacerów, szczególnie w wiosenny, słoneczny dzień. Można spotkać tu takie gatunki drzew jak olcha czarna, topola czarna - największe z tych okazów mają ponad 400 metrów w obwodzie, ale są też klony srebrzyste i wiąz szypułkowy "Bartłomiej". Warto usiąść na ławce i wsłuchać się w śpiew ptaków bowiem oprócz pięknej flory, nad Starym Kanałem występuje aż 70 gatunków ptaków.
Alejami parkowymi można udać się do pobliskiego Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10) do miejsca, w którym zapoznasz się z historią owego kanału.
Więcej informacji: Kanał Bydgoski
zobacz również: Szlak zabytków hydrotechniki