Dni są coraz dłuższe, a wiosenne słońce ładuje nasze akumulatory. Co zrobić z nową energią? Tym, którym brakuje pomysłów zapraszamy do Bydgoszczy. Panorama Spichrzy z ulicy Mostowej, gotyckie wieżyczki bydgoskiej Fary, rejs po Brdzie i spacer po Wyspie Młyńskiej to najpopularniejsze atrakcje dla turystów. Tym, którzy chcą wyjść poza podręcznikowy schemat poznawania miasta, przedstawiamy 10 niestandardowych propozycji na spędzenie pięknego wiosennego dnia.

Ostromecko – sielsko tuż za miastem

 Ostromecko pod Bydgoszczą | atrakcje | Bydgoszcz | turystyka | wiosnaSzukającym urokliwego miejsca na spacer lub malowniczych plenerów do zdjęć polecamy wypad za miasto. Zaledwie kilka kilometrów od Bydgoszczy znajduje się prawdziwa perła architektoniczna. To zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. Składa się z pałacu klasycystycznego, w którym mieści się hotel i restauracja oraz Pałacu Starego z XVIII wieku, w którym znajduje się cenna Kolekcja Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Ostromecki Park obejmuje dwa ogrody: włoski i angielski. Część włoska znajduje się w dolinie Wisły - to urokliwe alejki otoczone żywą zielenią. Część angielska dzieli się na przestrzenny ogród z dużym trawnikiem i las poprzecinany urokliwymi alejkami. Latem najłatwiej dostać się do Ostromecka autobusem komunikacji publicznej. Przez cały rok korzystać możemy natomiast z szynobusów odjeżdżających ze stacji PKP Bydgoszcz Główna.  

Zobacz również:

-->> Więcej informacji o Ostromecku

-->> Kolekcja Zabytkowych Fortepianów

Espresso na świeżym

kawiarnie, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Miłośnikom kawy i słońca proponujemy chwilę zapomnienia w nastrojowych kawiarniach. Pierwszą propozycją jest kawa z Bromberg Kaffee - laureat nagrody Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza (ul. Śniadeckich 34). W tej kawiarni dostępne są wyselekcjonowane gatunki kaw prosto z palarni podawane przez profesjonalną obsługę. W Bydgoszczy można spotkać Mistrza Świata roasterów - Auduna Sørbottena. Kawy z jego palarni można skosztować w takim miejscu jak Landshaft (ul. Gimnazjalna 6). Aby uzupełnić smak kawy cukierniczym przysmakiem, najlepiej odwiedzić kawiarnię Sowa, gdzie pracuje mistrzyni świata w dekoracji tortów Jowita Woszczyńska. Godnym polecenia miejscem jest również kawiarnia Fanaberia (ul. Gdańska 13), gdzie wśród zieleni, książek i starych mebli można spędzić czas z przyjaciółmi.

Zobacz również:

-->> Posmakuj mistrzowskiej kawy

-->> Kawiarnie w Bydgoszczy

Festiwal filmów animowanych - Animocje

Animocje, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Dokąd sięga ludzka wyobraźnia? Na festiwalu Animocje przekonamy się, że nie ma sufitu. Wiele osób twierdzi, że animacje to tylko bajki dla dzieci – nic bardziej mylnego. Artystyczne kino animowane jest bardzo ambitne i wciąż poszukuje nowych środków wyrazu. Nie oznacza to, że nie ma tu miejsca dla dzieci. Festiwalowe pokazy autorskiego kina animowanego uzupełniane są warsztatami, wystawami, spotkaniami z twórcami oraz dużą dawką wyśmienitej muzyki. Animocje mają też swoją maskotkę. Ośmiornica Barbara jest przeuroczym, czerwonym stworkiem, który towarzyszy festiwalowi od dobrych 5 lat.

Zobacz również:

Pat Metheny w Bydgoszczy | Drums Fusion-->> Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

-->> Najważniejsze wydarzenia w Bydgoszczy w 2020 roku

Inne wiosenne festiwale w Bydgoszczy:

-->> Bydgoski Festiwal Operowy

-->> Festiwal Ethniesy

-->> Drums Fusion

-->> Bydgoski Festiwal "Podróżnicy"

A może tak zagrać w golfa?

Pole golfowe w Bydgoszczy | Myślęcinek

Spośród wielu aktywności, jakie proponuje Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek warto zainteresować się polem golfowym, które zostało okrzyknięte najpiękniej położonym obiektem do gry w golfa w Polsce. Akademia Golfa dysponuje 5 ha polem z dziewięcioma dołkami, platformą strzelniczą oraz polem do gry w minigolfa. Znajduje się ono zaledwie 5 km od centrum miasta, w pobliżu ogrodu botanicznego. Choć gra w golfa z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza, to dla wielu nadal jest nieznana i niezrozumiała. Golf to sport naprawdę dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Sezon startuje wiosną, więc dlaczego nie skorzystać z okazji do dobrej zabawy.

więcej: www.bkg.bydgoszcz.pl

Zobacz również:

-->> Odpocząć w Myślęcinku

Wycieczka rowerem Doliną Dolnej Wisły

dolina dolnej wisly winnica okolice bydgoszczyChcesz poznać piękne okolice Bydgoszczy, doświadczyć bliskości natury i spotkać ludzi, którzy się nią inspirują? Wyjedź rowerem za miasto. Ci, którzy nie posiadają własnego roweru, mogą skorzystać z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Dolina dolnej Wisły to malownicza trasa która rozpoczyna się od miejscowości Strzelce – królestwa śliwki węgierki. Jadąc dalej wzdłuż rzeki można zwiedzić wapienne jaskinie w Gądeczu oraz zobaczyć olenderską chatę z XVIII w. w Chrystkowie. Malownicze pejzaże będą towarzyszyć niemalże całej trasie, ale najpiękniejsze widoki są w Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym. W ramach odpoczynku można odwiedzić winnicę Talerzyk, w której skosztujemy wina w towarzystwie serów od pobliskiego gospodarza.

 

Wiosna w Dolinie Wisły | Okolice BydgoszczyZobacz więcej:

-->> Dolina dolnej Wisły

-->> Wypożyczalnie rowerów

Inne propozycje na wyprawę rowerową w okolice Bydgoszczy:

-->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski

-->> Rowerem w okolice zakola Wisły

 

Odkryć bydgoski skarb

bydgoski skarb, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Wyspa Młyńska to ścisłe centrum Bydgoszczy otoczone historycznymi budynkami, w których znajdują się min. oddziały Muzeum Okręgowego. Jednym z nich jest Europejskie Centrum Pieniądza – mieści się w budynku, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska była jedną z najważniejszych w Rzeczpospolitej. Nie tak dawno temu muzeum weszło w posiadanie niezwykłego znaleziska. Podczas prac konserwatorskich w Farze odnaleziono monety, biżuterię i kamienie z okresu potopu szwedzkiego. Znalezisko, które nazwano skarbem z bydgoskiej katedry przyciąga rzesze turystów. W Europejskim Centrum Pieniądza można znaleźć wiele zabytków kultury materialnej z dawnych wieków, ale są również współczesne artefakty, jak np. alternatywne wersje banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu. Zatem wiosenny spacer po Wyspie Młyńskiej, z której rozciąga się piękna panorama na Operę, można połączyć z ciekawą lekcją historii pieniądza.

Więcej informacji: Skarb z bydgoskiej katedry

 

Gra miejska

gra miejska, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Kwietniowe słońce daje energię. Tym, którzy szukają pomysłu, jak ją dobrze spożytkować polecamy udział w grach miejskich. To interaktywne spacery, które wymagają zbierania różnych informacji. Dzieci mogą wybrać się w podróż Pana Twardowskiego szukając szyfru do tajemniczej skrzyni. Po drodze zbierają cyfry ukryte w najważniejszych punktach Starego Miasta. Jeśli ktoś uważa, że dzieci nie zainteresują się historią i zabytkami, to znaczy, że nie poznał jeszcze bydgoskich gier miejskich. Dla nieco starszych odkrywców dobrą propozycją będzie Kod Rajewskiego. To 4 km trasa, która odmieni spojrzenie na Bydgoszcz. W towarzystwie Mariana Rajewskiego trzeba przejść przez labirynt trudnych zagadek, których wynikiem będzie kod do skrzyni. To tylko część gier miejskich. Wszystkie materiały oraz skrzynie dostępne są w Bydgoskim Centrum Informacji na ul. Batorego 2.

Zobacz więcej: Turystyczne gry miejskie

 

Ogród botaniczny

atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna, ukw, park

Żeby obserwować wybuch wiosny w naturze, wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto. Blisko centrum znajduje się ogród botaniczny UKW (aleja Powstańców Wielkopolskich). Kolekcje Ogrodu liczą blisko 700 gatunków drzew i krzewów, rodzimych i obcych. W ogrodzie można znaleźć również 10 drzew będących pomnikami przyrody. To dobra alternatywa dla osób szukających relaksu. Współczesna nauka dowiodła, że ludzie przebywający w pobliżu drzew są zdrowsi i odporniejsi. Do tego wśród konarów drzew żyją ptaki, których śpiew działa na nas równie pozytywnie. To świetne miejsce zarówno na spacer, jak i lekcję biologii - ogród proponuje wycieczki oraz warsztaty edukacyjne. Bramy dla odwiedzających są otwarte od połowy kwietnia. Mile widziane są osoby niewidome i niedowidzące.

Zobacz więcej:

-->> Ogód Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

-->> Ogrody i parki Bydgoszczy

-->> Odpocząć w Myślęcinku

 

Exploseum

Exploseum, atrakcje, poznaj bydgoszcz, wiosna

Spacer, kawa, gry to czasem za mało dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń w niestandardowych sceneriach. Jeśli ktoś chciałby poznać tajemnice dawnego DAG Fabrik Bromberg, największego przedsiębiorstwa zbrojeniowego III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich, powinien wybrać się od Exploseum. Znajduje się tam dobrze zachowana architektura przemysłowa wraz z trasą podziemną, na której znajdują się ekspozycje. Dotyczą one min. Alfreda Nobla - założyciela DAG, wojskowości, materiałów wybuchowych oraz prac przymusowych, podczas których zginęło wielu ludzi. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie lub w grupach z przewodnikiem po rezerwacji telefonicznej (tel. 883 366 056). Trwa ok. 2 godzin i obejmuje przejście specjalnie wytyczoną trasą przez wszystkie obiekty łączącymi je tunelami oraz ścieżkami, oglądanie wystaw, multimediów, a także krótkiego filmu. To unikatowa atrakcja, która jednocześnie zapoznaje zwiedzających z ciemną kartą historii miasta.

Więcej informacji: Poznaj wybuchową historię miasta