Trasa rowerowa z Bydgoszczy do Koronowa jest jedną z najpopularniejszych w rejonie Metropolii Bydgoszcz. To nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę jej atrakcyjność i przystępność nawet dla początkujących.

Zalew Koronowski | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. zasoby K-POT

 

Długość: 20 km | Czas: 1-1,5 h | Rower: dowolny oprócz szosowego

Trasa poprowadzona jest wydzieloną drogą dla rowerów, na znacznych odcinkach asfaltową, położoną w miejscu dawnego torowiska kolei wąskotorowej. W kilku miejscach napotkamy zadaszone miejsca postojowe z ławkami i stołami. Nagrodą dla tych, którzy dotrą do Koronowa jest emocjonujący przejazd wąskim, wysokim mostem nad Brdą.

Całość trasy liczy ok. 20 km. Jej pokonanie w jedną stronę zajmuje ok. 1-1,5 h. Po dotarciu do Koronowa wycieczkę można kontynuować w kierunku kąpieliska w Pieczyskach, Samociążka lub Zalewu Koronowskiego i dalej Borów Tucholskich.

Przejazd zaczynamy w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim w okolicy ronda Grunwaldzkiego. Jedziemy wzdłuż brzegu, skręcamy w ul. Bronikowskiego w prawo. Po dotarciu do ul. Grunwaldzkiej odbijamy w lewo. Przejeżdżamy przez węzeł, tak żeby znaleźć się na drodze rowerowej po prawej stronie ul. Koronowskiej. Jedziemy nią prosto na północ. Trasa początkowo asfaltowa po przecięciu skrzyżowania z ul. Opławiec przechodzi w szutrową. Tu zaczyna się najbardziej wymagający fragment szlaku. Na krótkim odcinku ścieżka faluje i wije się między drzewami. Do Tryszczyna jedziemy równolegle do ruchliwej drogi krajowej nr 25 (DK25).

Most dawnej kolejki wąskotorowej | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. zasoby K-POT


zobacz również -->> pdfFolder "Okolice Bydgoszczy"13.38 MB


 

Wtelno i Gościeradz

Po drodze warto odwiedzić miejsca związane z wybitnym malarzem Młodej Polski, Leonem Wyczółkowskim, który spędził w tych okolicach ostatnie lata życia. W Gościeradzu znajduje się dworek, w którym mieszkał malarz (obecnie w rękach prywatnych), a na przykościelnym cmentarzu we Wtelnie można pochylić się nad jego nagrobkiem. (zobacz również -->> Twórczość Leona Wyczółkowskiego)

W okolicach Wtelna trasa odbija na chwilę między pola w kierunku sadów i wraca do DK25. Za Gościeradzem ponownie opuszcza ruchliwą trasę i kieruje się prosto do Koronowa. To najciekawszy fragment szlaku. Wydzieloną asfaltową drogą rowerową dojeżdżamy do mostu nad Brdą. Po przekroczeniu rzeki wjeżdżamy do miasta. Trasa kończy bieg w pobliżu centrum, do którego kierujemy się skręcając w lewo w ul. Pomianowskiego.

Koronowo | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. zasoby K-POT

Koronowo

Kameralne miasto malowniczo położone w zakolu i dolinie Brdy. Stare miast zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Do najcenniejszych zabytków należy Zespół pocysterski z Bazyliką z XII - XIV w., kościół filialny pw. św. Andrzeja z końca XIV w. W mieście znajduje się również cmentarz żydowski i budynek dawnej synagogi. Wart uwagi jest też park „Grabina” położony na zboczu doliny wznoszącym się na zachód od centrum miasta. Wiodą tędy strome ścieżki, spotkamy kilka punktów widokowych. W okolicy warto zobaczyć „Diabelski Młyn” z końca XIX w.

Najprostszym sposobem powrotu do Bydgoszczy będzie jazda tą sama trasą. Wracając przez Samociążek zalecamy objazd leśnymi duktami ruchliwego odcinka szosy do Bożenkowa. Alternatywnie możemy podjechać do stacji kolejowej Wudzyn (12 km przez Stary Jasiniec) i wrócić pociągiem.

Zobacz również:

-->> Dolina dolnej Wisły
-->> Rowerem w okolice zakola Wisły
-->> Atrakcje turystyczne w regionie kujawsko-pomorskim
-->> Wyrusz rowerem za Bydgoszcz