Lato powoli ustępuje miejsca jesieni. Kończy się beztroski czas wakacji, dni robią się krótsze, liście drzew zmieniają kolory. Nasze miasto ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku, a jesienny kalendarz wydarzeń w Bydgoszczy wypełniony jest po brzegi. Aby coraz chłodniejsze dni nie zniechęcały nas do aktywności, przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie wolnego czasu.

305620286 5681973318489423 8043231639896406295 nJesień w Bydgoszczy rozpoczynamy od zawodów wioślarskich. Pierwszego dnia jesieni (23.09.23) odbędzie się coroczna impreza wioślarska - Wielka Wioślarska o Puchar Brdy. W czasie tych zawodów, na Brdzie, ścigają się osady wioślarskie Mistrzów Polski, reprezentacje narodowe oraz legendarne osady Uniwersytetów Oxford i Cambrigde. Kolejnym ważnym wydarzeniem sportowym odbywającym się w Bydgoszczy jest FOCUS Ice Swimming Bydgoszcz Festival (25.11.23). Jest to impreza dla prawdziwych twardzieli bo jak nazwać inaczej tych, którzy pod koniec listopada (25.11.23) zamierzają pływać w Brdzie? To piąta odsłona wyjątkowo oryginalnych zawodów pływania, która ściąga nie tylko wytrzymałych sportowców, ale również publiczność, która gorliwie ich dopinguje. Nie tylko pływacy czy miłośnicy wioseł znajdą coś dla siebie w naszym kalendarzu, na biegaczy również czeka kilka jesiennych wydarzeń są to m.in.:

  • 8.10.2023 - 4 Bydgoski Bieg po Oddech, bieg charytatywny dla chorych na Mukowiscydozę, więcej informacji tutaj
  •  21.10.23 - Trzecie spotkanie z Botaniczną Piątką w 2023 roku w Ogrodzie Botanicznym w Myślęcinku, więcej informacji tutaj 
  • 11.11.23 -  Bydgoski Bieg Niepodległości

Pozostałe wydarzenia sportowe tutaj

tlo kontrastyBydgoszcz to miasto nie tylko sportu, ale przede wszystkim kultury. Dzięki takim instytucjom jak Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Teatr kameralny, czy Teatr polski oferta kulturalna jest niezwykle bogata. Zacznijmy od jednego z ważniejszych festiwali tej jesieni - 61. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego KONTRASTY, którego tegoroczne hasło to: "Andrzej Szwalbe i jego dzieło". W tym roku organizatorzy festiwalu pragną upamiętnić tę niezwykłą dla kultury Bydgoszczy i regionu postać. Podczas 10 koncertów wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści i zespoły kameralne prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar. Festiwal zainauguruje monumentalne Credo K. Pendereckiego, a także Te Deum A. Dvořáka z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, Chóru Opery Kijowskiej oraz wybitnych solistów. Szczegółowy harmonogram wydarzeń tutaj. Miłośnicy kultury wysokiej nie będą zawiedzeni jesiennym repertuarem Opery Nova. We wrześniu na bydgoskiej scenie artyści zaprezentują balet „Sen Nocy Letniej”, spektakl edukacyjny „Karnawał Zwierząt” oraz operę „La Traviata”. 11 i 12.11.23 odbędzie się premiera baletu „Niebezpieczne związki”, do którego choreografię stworzył w 2006 r. Krzysztof Pastor – jeden z najwybitniejszych twórców tańca współczesnego. Libretto powstało wg znanej powieści epistolarnej Pierre’a Choderlosa de Laclosa, a także z inspiracji znanym filmem Stephana Frearsa o tym samym tytule. Prapremiera odbyła się w Rydze, potem choreografię tę realizował Narodowy Teatr w Ostrawie oraz Teatr Wielki w Poznaniu. Teraz czas na Operę Nova w Bydgoszczy.

124075173 3721029524583822 3197981567657256254 nA co jesienną porą mogą robić w Bydgoszczy rodziny z dziećmi? Dla dzieci miasto również przewiduje dużo atrakcji. Teatr kameralny zaprasza po letniej przerwie na spektakle dedykowane dzieciom: „Rozplątanie tęczy”, „Matylda”, „Bajki dla niegrzecznych dzieci”. Teatr kameralny przygotowuje się także do premiery spektaklu opartego o baśń Hansa Christiana Andersena – „Dzikie łabędzie”. „Jak zawsze u wielkiego mistrza, dobro będzie walczyć ze złem, magia zmieni świat, a historia na długo zostanie w naszych sercach” – możemy przeczytać na stronie teatru. Jak nie teatr, to może koncert? Muzyka dla dzieci wcale nie musi być złej jakości. O tym zapewniają nas muzycy z zespołu „Czereśnie”, których mieszkańcy Bydgoszczy mogli już posłuchać podczas Festiwalu „Pozytywka” w 2021. Tym razem zespół zagra dla nas 23.09.23 w MCKu. Piosenki „Czereśni” opowiadają o ważnych sprawach: ochronie przyrody, dbaniu o zdrowie, miłości i szacunku, wykonywane w żywiołowej formie zachęcają do wspólnej zabawy. Szczegóły wydarzenia tutaj. W ostatni weekend września Wyspa Młyńska po zmroku zamieni się w wyspę iluminacji. Za sprawą Fundacji kultury „ Pozytywka” 29 i 30.09 odbędzie się „Święto Światła ŚwiatłoWody” – „barwne obrazy rozświetlą ściany budynków, towarzystwa dotrzymają im przyciągające wzrok rzeźby, a rzeka nabierze kolorów….” organizatorzy zapraszają na przechadzkę pośród artystycznych iluminacji.

Więcej wydarzeń dla dzieci tutaj

Plan na weekend z dziećmi tutaj

Korzystając z najpiękniejszego okresu jesieni, kiedy drzewa nabierają złotych odcieni polecamy także spacer w jednym z bydgoskich parków. Ciekawym miejscem, gdzie można spotkać wiele gatunków drzew, takich jak lipy, kasztanowce, wierzby, buki są Planty nad Kanałem Bydgoskim. To 3 kilometrowy odcinek biegnący wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Tym samym możemy podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale również unikatowy zabytek hydrotechniki wiele mówiący o historii Bydgoszczy.

Ogrody i parki w Bydgoszczy tutaj