Zdążyliśmy przyzwyczaić się, że w tym roku sytuacja jest nietypowa i nieprzewidywalna. Mimo wszystko jesienny kalendarz wydarzeń w Bydgoszczy wypełniony jest po brzegi. Aby coraz krótsze i chłodniejsze dni nie zniechęcały nas do aktywności, przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie wolnego czasu.

bydgoszcz atrakcje nad rzeka woda bydgoska

Zacznijmy od konkretów, mianowicie od konkretnego zimna. Ice Swimming Bydgoszcz Festiwal to impreza dla prawdziwych twardzieli, bo jak nazwać inaczej tych, którzy pod koniec listopada zamierzają pływać w Brdzie? To trzecia odsłona wyjątkowo oryginalnych zawodów pływania, która ściąga nie tylko wytrzymałych sportowców, ale również publiczność, która gorliwie ich dopinguje.
W listopadzie przypada wielkie święto narodowe. Można świętować na wiele sposobów np. pobiec w Biegu Niepodległości, który rusza, a jakże 11 listopada z Placu Wolności. Będzie to 5-kilometrowa trasa prezentująca malownicze zakątki Bydgoszczy w późnojesiennej odsłonie. Pozostając w tonie sportowo-patriotycznym 4 października odbędzie się bieg sztafetowy upamiętniający 100.lecie powrotu Bydgoszczy do macierzy. Tym razem przenosimy się do puszczy bydgoskiej, by z całą drużyną pokonać 10 km odcinek (5 x 2000 m).
Imprez sportowych dla biegaczy, kajakarzy, rowerzystów jest znacznie więcej, a wszystkie można znaleźć w naszej zakładce Dzieje się -> Sport.

 bialy spichrz bydgoscz m

Walka z niewidzialnym wrogiem wymogła na organizatorach spore obostrzenia oraz zmiany harmonogramów wydarzeń. Na szczęście wciąż jest możliwość obejrzenia spektakli i koncertów choćby w okrojonej formie lub za pośrednictwem mediów. Jeden z ważniejszych festiwali tej jesieni – Bydgoski Festiwal Muzyczny w koronie rozpocznie się 18 września. Koncert inaugurujący festiwal będzie poświęcony Wielkiemu Artyście, który odszedł w marcu tego roku – Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu.  Festiwal będzie miał swój finał 9 października  kończąc go IX Symfonią d-moll Beethovena. To będzie limitowana edycja, jak życzą sobie twórcy, jednorazowa wersja, gdzie trzeba odejść od planów pierwotnych z powodu panującej pandemii. Również twórcy Fonomo Music & Film Festival, na którym poszukuje się związków miedzy dźwiękiem, a obrazem musieli zmienić pierwotny line-up 9-tej edycji  koncentrując się głownie na polskich artystach. Ku uciesze bydgoszczan wszystko wskazuje na to, że festiwal rozpocznie się 14 października w Miejskim Centrum Kultury.
Więcej wydarzeń muzycznych można znaleźć w zakładce Dzieje się -> Koncerty.

Korzystając z najpiękniejszego okresu jesieni, kiedy drzewa nabierają złotych odcieni polecamy  spacer w jednym z bydgoskich parków. Ciekawym miejscem, gdzie można spotkać wiele gatunków drzew, takich jak lipy, kasztanowce, wierzby, buki są Planty nad Kanałem Bydgoskim. To 3 kilometrowy odcinek biegnący wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Tym samym możemy podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale również unikatowy zabytek hydrotechniki wiele mówiący o historii Bydgoszczy. Innym ciekawym miejscem jest Park im. Henryka Dąbrowskiego, w którym znajduje się ponad 50 gatunków drzew. Teren ten został zrewitalizowany w 2018 roku, dlatego znajdziemy tam nowe oświetlenie, ścieżki i barierki.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji odwiedzić punkt widokowy znajdujący się na szczycie Wieży Ciśnień.  

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne nad rzeką

-->> Zabytki i atrakcje turystyczne