Lato powoli ustępuje miejsca jesieni. Kończy się beztroski czas wakacji, dni robią się krótsze, liście drzew zmieniają kolory. Nasze miasto ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku, a jesienny kalendarz wydarzeń w Bydgoszczy wypełniony jest po brzegi. Aby coraz chłodniejsze dni nie zniechęcały nas do aktywności, przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie wolnego czasu.
Jesień w Bydgoszczy rozpoczynamy od zawodów wioślarskich. Co roku w pierwszych dniach jesieni (w tym roku 28.09.24) odbywa się impreza wioślarska - Wielka Wioślarska o Puchar Brdy. W czasie tych zawodów, na Brdzie, ścigają się osady wioślarskie Mistrzów Polski, reprezentacje narodowe oraz legendarne osady Uniwersytetów Oxford i Cambrigde. Kolejnym ważnym wydarzeniem sportowym odbywającym się jesienią w Bydgoszczy jest FOCUS Ice Swimming Bydgoszcz Festival (23.11.24). Jest to impreza dla prawdziwych twardzieli bo jak nazwać inaczej tych, którzy pod koniec listopada zamierzają pływać w Brdzie? To szósta odsłona wyjątkowo oryginalnych zawodów pływania, która ściąga nie tylko wytrzymałych sportowców, ale również publiczność, która gorliwie ich dopinguje. Nie tylko pływacy czy miłośnicy wioseł znajdą coś dla siebie w naszym kalendarzu, na biegaczy również czeka kilka jesiennych wydarzeń są to m.in.:
Pozostałe wydarzenia sportowe tutaj
Bydgoszcz to miasto nie tylko sportu, ale przede wszystkim kultury. Dzięki takim instytucjom jak Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Teatr kameralny, czy Teatr polski oferta kulturalna jest niezwykle bogata. A jesień festiwalami stoi. Zacznijmy od jednego z ważniejszych festiwali tej jesieni - 62. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego KONTRASTY. Podczas 10 koncertów wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści i zespoły kameralne prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar. Fani fotografii analogowej z niecierpliwością wyczekują na 10 edycję Vintage Photo Festival (12.09-13.10.24). Festiwal skupia się na współczesnych i dawnych obliczach fotografii analogowej, to cykliczne wydarzenie zrodzone w 2015 roku w mieście o bogatej tradycji fotograficznej, gdzie jeszcze do lat 90. XX wieku działała druga co do wielkości w kraju fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Gośćmi festiwalu byli już do tej pory m.in. Ewa Rubinstein, Tadeusz Rolke, Laurent Benaïm, Amy Friend, Rie Yamada, Eric Schütt, Teresa Gierzyńska, Wojciech Prażmowski, Marja Pirilä. Ponadto, prezentowaliśmy prace Maszy Iwaszincowej, Tomasza Gudzowatego, Bogdana Konopki, Tonje Bøe Birkeland. Od 21.10.24 do 3.11.24 Bydgoszcz stanie się światową stolicą Jazzu, w mieście będzie miał miejsce 22. Bydgoszcz Jazz Festival. Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz, które jest organizatorem imprezy przygotowało wiele wyjątkowych atrakcji m.in. zaduszki jazzowe, bitwę jazzową, odbędą się światowe koncerty gwiazd, new jazz oraz jubileusze.
Miłośnicy kultury wysokiej nie będą zawiedzeni jesiennym repertuarem Opery Nova. W październiku na bydgoskiej scenie artyści zaprezentują opery: "Don Pasquale", "Cyganerię" i pierwszą z dwóch planowanych jesienią premier: minioperę komiczną "Służąca Panią", gdzie nie ma wyraźnego podziału na widownię i scenę, a widz bierze aktywny udział w przedstawieniu. Kolejna premia planowana jest na listopad. „Orfeusz i Eurydyka” - opera oparta na mitologii greckiej, w reżyserii i choreografii Roberta Bondary pojawi się na głównej scenie Opery Nova już 16.11.2024!
Jak nie teatr, to może koncert? Muzyka dla dzieci wcale nie musi być złej jakości. O tym zapewniają nas muzycy Filharmonii Pomorskiej. Raz w miesiącu, również jesienią w Filharmonii Pomorskiej odbywa się cykl koncertów dla najmłodszych i kobiet w ciąży: „Od brzuszka do uszka maluszka”, ale też dla starszaków (2-6 roku życia) - „Akademia WioliMisia”. Koncerty te uczą, rozwijają i zachęcają do wspólnej zabawy. Dzieci mają okazję poznać brzmienie instrumentów, posłuchać popularnych piosenek często w ciekawych, nowych aranżacjach.
Więcej wydarzeń dla dzieci tutaj
Plan na weekend z dziećmi tutaj
Co na jesienną porę proponują Młyny Rothera? We wnętrzach największego budynku Wyspy Młyńskiej bez wątpienia można spędzić dobre kilka godzin. Wystawy stałe „Węzły. Opowieść o mieście nad Brdą” i „Młyn-Maszyna”, cykliczne warsztaty dla dzieci i seniorów, koncerty, czy targi rękodzieła to wszystko jest znane i lubiane przez mieszkańców i turystów, którzy licznie odwiedzają centrum kultury - Młyny Rothera. A teraz kilka słów o najnowszej wystawie, którą można odwiedzić w przestrzeniach Młynów – SOWA. SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wystawa dedykowana nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, którzy pragną doświadczyć, eksperymentować, pobudzić swoją kreatywność. Odwiedzający znajdą liczne interaktywne eksponaty, stacje badawcze, czy zadania konstruktorskie do pokonania jak np. budowa wieży, mostu czy obiektu latającego. Dobra zabawa gwarantowana! Ta ciekawa inicjatywa wspierana jest przez Centrum Nauki Kopernik.
W niedalekim sąsiedztwie Młynów Rothera, w pierwszy weekend października, można z kolei doświadczyć pokazu świateł. Już kolejny raz Wyspa Młyńska po zmroku zamieni się w wyspę iluminacji. Za sprawą Fundacji kultury „ Pozytywka” 04.10 i 05.10 odbędzie się „Święto Światła ŚwiatłoWody” – „barwne obrazy rozświetlą ściany budynków, towarzystwa dotrzymają im przyciągające wzrok rzeźby, a rzeka nabierze kolorów….” organizatorzy zapraszają na przechadzkę pośród artystycznych iluminacji.
Korzystając z najpiękniejszego okresu jesieni, kiedy drzewa nabierają złotych odcieni polecamy także spacer w jednym z bydgoskich parków. Ciekawym miejscem, gdzie można spotkać wiele gatunków drzew, takich jak lipy, kasztanowce, wierzby, buki są Planty nad Kanałem Bydgoskim. To 3 kilometrowy odcinek biegnący wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Tym samym możemy podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale również unikatowy zabytek hydrotechniki wiele mówiący o historii Bydgoszczy.
Ogrody i parki w Bydgoszczy tutaj