Jesteś w Bydgoszczy na jeden dzień? Chcesz w pełni wykorzystać ograniczony czas w naszym mieście, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie jednodniowy program zwiedzania naszego miasta.

>> Wskazówka << 
Planując wyjazd do Bydgoszczy warto zaopatrzyć się w Bydgoską Kartę Turysty, z którą zwiedzanie naszego miasta staje się bardziej opłacalne, ze względu na darmowe atrakcje i wiele zniżek, nie tylko w obiektach kultury, ale także w restauracjach.

10:00 Przyjazd do Bydgoszczy
W centrum miasta znajdują się liczne miejsca parkingowe oraz parkingi wielopoziomowe (zlokalizowane przy ul. Pod Blankami, Jagiellońskiej 23, czy wkrótce przy ul. Grudziądzkiej 15), gdzie możemy zostawić samochód, a stamtąd spacerem udać się do pierwszego punktu programu.
Pobyt w Bydgoszczy najlepiej rozpocząć od wizyty w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2, wejście od ul. Niedźwiedziej/Starego Rynku). Dowiadujemy się tam więcej o mieście, otrzymujemy mapkę, foldery informacyjne oraz bieżących wydarzeniach. Zaopatrzeni w materiały i informacje możemy rozpocząć zwiedzanie.

10:00-12:00 Muzeum Mydła i Historii Brudu | Bydgoski Tramwaj Wodny

To największe atrakcje turystyczne Bydgoszczy, na  tyle popularne (i oblegane, zwłaszcza w sezonie), że zalecamy kupienie biletów przez internet jeszcze przed przyjazdem.
Zwiedzanie Muzeum i przejażdżka Tramwajem trwają około godziny. Oczywiście, można zaplanować je w innych porach dnia, natomiast w dni weekendowe to jedyne miejsca, które czynne są od samego rana. Inne ciekawe instytucje (oddziały Muzeum Okręgowego, Młyny Rothera) otwierają się w piątek, sobotę i niedzielę dopiero o godzinie 12:00.

Zrób mydełko i posłuchaj opowieści o higienie w Muzeum Mydła i Historii Brudu (ok. 60 min.)
Muzeum Mydła to unikatowe miejsce na mapie Bydgoszczy i jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Tu dowiemy się więcej o dziejach czystości, brudu i mydlarstwa oraz przedwojennej produkcji mydeł i proszków w Bydgoszczy. Co więcej, podczas zwiedzania bierzemy udział w warsztatach, po których opuszczamy muzeum z własnoręcznie zrobionym mydełkiem. Muzeum jest niewielkie i oferuje wstęp tylko z przewodnikiem i o określonych godzinach. Dlatego najczęściej konieczny jest wcześniejszy zakup biletu już przed przyjazdem. Wstęp do Muzeum z Bydgoską Kartą Turysty jest bezpłatny, ale zalecamy rezerwację bezpłatnej wejściówki. >> Zrób mydło w Muzeum Mydła <<
statki na brdzie w centrum bydgoszczy m
Bydgoski Tramwaj Wodny (ok. 60 min.)
Rejs solarnie napędzanymi stateczkami (Słonecznik II i Słonecznik II) to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Bydgoszczy. Tramwaj kursuje w sezonie turystycznym na dwóch trasach: linia Staromiejska (na zachód, z przepłynięciem przez Śluzę Miejską) i linia Słoneczna (na wschód). Rejs tramwajem to niesamowita okazja, by zobaczyć miasto z perspektywy Rzeki Brdy. Na pokładzie dostępne są przewodniki audio (polski, angielski, niemiecki oraz w wersji dla dzieci). Trwa około godziny, zaczyna się i kończy w tym samym miejscu: na przystani przy Rybim Rynku. Rejs z Bydgoską Kartą Turysty jest bezpłatny, ale zalecamy rezerwację bezpłatnej wejściówki.  >> Rejs Tramwajem Wodnym << (od 28 kwietnia do września 2023).

bydgoszcz dluga22 kamienice10:00-12:00 Stare Miasto

Zwiedzanie zaczynamy od Starego Rynku. To centralny plac Starego Miasta, wytyczony w 1346 roku przez Króla Kazimierza III Wielkiego; miejsce, przez które przebiega 18 południk oznaczony na płycie placu. Biały okazały gmach na zachodniej pierzei Rynku to ratusz, a tuż obok znajduje się najstarszy zachowany budynek w Bydgoszczy – katedra. Późnogotycka świątynia kryje w swoich wnętrzach niezwykle cenne zabytki, które warto zobaczyć.
>> Katedra Bydgoska <<
>> Poznajemy Stare Miasto <<

Spod katedry udajemy się na Wyspę Młyńską – zieloną oazę zlokalizowaną w samym centrum miasta. Na Wyspie znajdują się 4 oddziały Muzeum Okręgowego: Zbiory Archeologiczne, „dom” Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza, a dominującym obiektem są Młyny Rothera. Młyny dawniej pełniły funkcjęmlyny rothera bydgoszcz lm przemysłową, obecnie działają jako Centrum Nauki i Kultury. Oprócz pierwszej stałej wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” i bogatego kalendarza wydarzeń, Młyny zapraszają do podziwiania panoramy Starego Miasta z bezpłatnego tarasu na dachu. 
>> Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką <<
>> Muzea i Galerie w Bydgoszczy <<

13:13 Zobacz Mistrza Twardowskiego i zrób selfie na Moście Staromiejskim

Kontynuujemy spacer po Starym Mieście. Teraz udajemy się w kierunku ul. Mostowej na Most Staromiejski, który łączy bydgoską Starówkę z historycznym Śródmieściem. Wybija godzina 13:13, zatrzymujemy się jeszcze chwilę na płycie Starego Rynku, aby zobaczyć wyłaniającą się z okna kamienicy pod numerem 15 ruchomą rzeźbę Pana Twardowskiego. Legenda głosi, że czarnoksiężnik gościł w naszym mieście w 1560 r. i „różne cuda wyczyniał”.
>> Legenda o Mistrzu Twardowskim <<
selfie z mostu staromiejskiego bydgoszcz filip kowalkowski l m
Następnie przechodzimy na most Staromiejski, aby uchwycić jeden z najbardziej znanych widoków w Bydgoszczy – Przechodzącego przez Rzekę i Spichrze nad Brdą. To obowiązkowy punkt na mapie miasta. Po obowiązkowym selfie na moście schodzimy na nabrzeże przy Spichrzach na przystanek tramwaju wodnego, który zlokalizowany jest przy Rybim Rynku.

15:00 Obiad w bydgoskich restauracjach

Przy płycie Starego Rynku, ulicy Jatki, ulicy Długiej lub w bydgoskiej Wenecji, znajduje się wiele obiektów gastronomicznych, w których można dobrze zjeść. A jeśli chcielibyśmy poznać bydgoskie smaki, warto udać się do restauracji ujętych w bydgoskim szlaku kulinarnym.
>> Bydgoski szlak kulinarny <<

16:30 -18:30 Spacer po Śródmieściu

łuczniczka bydgoszcz visitbydgoszczSpróbowaliśmy bydgoskich specjałów, zakupiliśmy pamiątki w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2), a więc możemy śmiało przejść do kolejnego punktu zwiedzania, którym jest spacer po bydgoskim śródmieściu. Spacer po tej części miasta to szansa na odkrycie ciekawej, doskonale zachowanej i odrestaurowanej architektury z pierwszych dekad XX wieku (secesja na ulicach Gdańska i Cieszkowskiego). Zrewitalizowane parki miejskie zapewnią odpoczynek wśród zieleni (park Kazimierza Wielkiego z efektowną fontanną Potop) i wsłuchanie się w melodię płynącą z „Dzielnicy Muzycznej” (pomniki kompozytorów, gmach Filharmonii Pomorskiej, rzeźba łuczniczki z 1910 roku i Fontanna Multimedialna).
>> Spacer po Śródmieściu <<
>> Dzielnica Muzyczna <<

19:00 Kolacja w jednej z bydgoskich restauracji

Szukając odpowiedniego miejsca na kolacje, warto przejrzeć listę partnerów Bydgoskiej Karty Turysty i skorzystać ze zniżek.

20:00 Wyjazd z Bydgoszczy

Jeśli przedstawiony plan zwiedzania to za mało, zapraszamy do Bydgoszczy na dłużej. Bydgoszcz oferuje turystom dużo więcej atrakcji!

Zobacz równieź:

-->> Bydgoszcz na weekend
-->> Plan na weekend z dziećmi