Młyny Rothera to wyjątkowy obiekt na mapie Bydgoszczy. Ich historia sięga I połowy XIX wieku. Kompleks budynków położony w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej — niegdyś był obiektem przemysłowym, a po niedawnej rewitalizacji funkcjonuje jako Centrum Nauki i Kultury z bogatą ofertą wydarzeń. Jedną z atrakcji jest także bezpłatny taras widokowy.

mlyny rothera bydgoszcz

Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, który po latach popadania w ruinę został zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej – zielonej, otoczonej wodą enklawie w sercu miasta. Do budynków przylega taras z fontanną – miejsce spacerów i relaksu. Dziś mieści się tu siedziba Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które opiekuje się tym miejscem i wypełnia je życiem. Monumentalna, industrialna architektura warta jest obejrzenia, a na dachu Młynów działa bezpłatny taras widokowy. Od 2023 roku w salach Młynów dostępne są dwie pierwsze stałe wystawy: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-Maszyna". 

Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym? Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami oraz wspomnieniami. Multimedialny charakter wystawy i różnorodna aranżacja pomieszczeń tworzą idealne warunki do spędzenia czasu dla wszystkich zwiedzających, także najmłodszych, dla których przygotowano wiele elementów i zadań interaktywnych. 

„Młyn-Maszyna” jest interaktywną wystawą popularnonaukową ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Pełna multimediów i angażujących stanowisk ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Prezentuje różne komponenty wyposażenia młyna — koło wodne, młyńskie żarna, odsiewacz, łuszczarka, wialnia czy winda towarowa. Młyńskie maszyny z przeszłości stają się punktem wyjścia do omówienia zjawisk i procesów fizycznych, a cała ekspozycja będzie przenosić odwiedzających do fascynującego świata nauki. Wykonanie niektórych doświadczeń wymaga od zwiedzających pracy zespołowej: wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców goście Młynów mogą eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać. Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są: siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itp.

W Młynach odbywają się także konferencje, koncerty, wystawy, festiwale, spotkania i warsztaty. Docelowo w Młynach swoje miejsce znajdą kolejne wystawy stałe i czasowe oraz przestrzenie konferencyjne, sale do coworkingu, pracownia techniczna Fablab, kulinarna, edukacyjna z laboratorium popularnonaukowym.

W ramach Bydgoskiej Karty Turysty zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych. 
>> Bydgoska Karta Turysty <<

mlyny rothera bydgoszcz wnetrze

Zobacz również:
-->> Wyspa Młyńska