Z roku na rok rośnie liczba oryginalnych murali w Bydgoszczy, wiele w historycznym centrum Bydgoszczy, ale nie brakuje ich także w innych częściach miasta.  Malowidła zdobią najczęściej szczytowe ściany budynków, ale też… drzewa! Wśród nich znajdziemy obrazy poświęcone postaciom historycznym, związanym z miastem, jak Marian Rejewski i Józef Święcicki, ale także: baśniowe, abstrakcyjne, ekologiczne i inne, w dowolnej stylistyce. Zapraszamy na bezpłatną wędrówkę po miejskiej galerii!
 

 śniadanie mistrzów | Bydgoszcz | murale

 

 

 

 

 

 

 

 

Proponowana trasa po bydgoskim śródmieściu 
ulica Gdańska - ulica Parkowa - podwórze (klubu Mózg) - park Kazimierza Wielkiego (restauracja Bohema) - plac Wolności - ulica Piotra Skargi - ulica 3 Maja - ul. Krasińskiego - ul. Reja - ul. Gdańska - ul. Cieszkowskiego - ul. 20 stycznia 1920 - ul. Niemcewicza
Spacer rozpoczyna się na początku ulicy Gdańskiej od jednego z murali Mariana Rejewskiego przy placu Praw Kobiet. Na wysokości restauracji Gdańska 14 skręcamy w ulicę Parkową, z malowidłami na ścianie parkingu piętrowego i w podwórzu kultowego klubu Mózg. Przecinamy park im. Kazimierza Wielkiego, na rogu placu Wolności i Gimnazjalnej  znajdujemy jeden z murali nadrzewnych, potem zawracamy  i schodzimy ulicą Staszica do 3 Maja — na tej krótkiej trasie wypatrzeć można murale z wczesnych lat dwutysięcznych, m.in. Śniadanie mistrzów, czy Ptaśka. Pierwszy z brzegu wieżowiec zdobi słynny Piotruś Pan, a kamienica pod 3 Maja 12 ozdobiona jest na ścianach szczytowych z obu stron.  Przechodzimy dalej i ulicą Krasińskiego (z rzutem oka w Reja) wracamy na ulicę Gdańską. Pełną secesyjnych detali ulicę Cieszkowskiego otwiera na rogu mural poświęcony zasłużonemu dla Bydgoszczy architektowi, Józefowi  Święcickiemu. Przechodzimy do Parku Kochanowskiego: na murze przy budynku Akademii Muzycznej znajdziemy śpiewające anioły, a sam park jest plenerową galerią  popiersi wielkich kompozytorów. Spacer można kontynuować do Ogrodu Botanicznego, którego ogrodzenie zdobi najnowszy mural, upamiętniający 100-lecie tej instytucji.

>

 

Załączniki:
Pobierz plik (bydgoskie-murale-2023-net.pdf)bydgoskie-murale-2023-net.pdf[Bydgoskie murale]759 kB