Kalendarium najważniejszych wydarzeń organizowanych w Bydgoszczy w 2025 roku. Zapraszamy do Bydgoszczy!
-->> z Kartą Turysty zwiedzasz taniej <<--
5-6 stycznia: Festiwal Piosenki Filmowej
Pierwszy taki festiwal w Polsce! W styczniu w Bydgoszczy królować będzie piosenka filmowa i serialowa!
20-23 marca: Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY
ETHNIESY, to Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej organizowany od 2013 roku w Bydgoszczy przez Miejskie Centrum Kultury. To jedyny w regionie kujawsko-pomorskim festiwal prezentujący muzykę tradycyjną i ludową, a także mocna marka w świecie polskiego etno. Gościły na nim najważniejsze zespoły polskiej sceny „muzyki korzeni”.
8-13 kwietnia: Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE
Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem tego jest Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE - wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.
Gmach Opery Nova należy do najnowocześniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Położony nad samą Brdą stanowi wizytówkę kulturalną miasta. Przyjeżdżają tu zespoły operowe z całego świata by wymienić słynny szwedzki balet współczesny Cullberg Ballet, Balet Bejarta z Lozanny, zespoły z Kuby, Hiszpanii i wielu innych krajów. Nie dziwi więc fakt, że Bydgoski Festiwal Operowy ściąga do Bydgoszczy sympatyków sztuki operowej z całej Polski.
Festiwal jest największym tego typu przedsięwzięciem w Bydgoszczy. Organizatorom udało się wypracować oryginalną formułę Festiwalu, która przedstawia najnowsze osiągnięcia nauki i techniki w prosty i przystępny sposób. Ta odbywająca się w ciągu kilku dni impreza oparta jest na projektach z różnych dziedzin nauki, prowadzonych we wszystkich możliwych formach (wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, dyskusje, wystawy, koncerty).
Europejska Noc Muzeów
Akcja ta związana jest z Międzynarodowym Dniem Muzeów obchodzonym przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Jej główną ideą popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą wernisaże, prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy.
Drums Fusion
Bydgoski festiwal Drums Fusion eksponuje muzyczne osiągnięcia perkusistów, stawiając ich na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów.
Memoriał Ireny Szewińskiej
Memoriał lekkoatletyczny na cześć znakomitej lekkoatletki Ireny Szewińskiej, która była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (3 złote medale, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy.
15 czerwca: Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego
Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego to najstarszy, nieprzerwanie organizowany nocny maraton w Polsce. Te zawody, to wielka atrakcja dla uczestniczących w niej osób. Bieg, bowiem rozgrywany jest w nocy w przepięknej scenerii Plant Bydgoskich w unikalnej scenerii, wzdłuż unikatowych zabytków hydrotechniki jakimi są śluzy rodem z XVIII w. na Kanale Bydgoskim, który jest najstarszym śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski czynnym do dnia dzisiejszego.
14-15 czerwca: Bydgoski Festiwal Wodny „STER NA BYDGOSZCZ 53˚N, 18˚E”
Bydgoski Festiwal Wodny „STER NA BYDGOSZCZ 53˚N, 18˚E” odbywa się w Bydgoszczy rokrocznie i jest największym świętem wodniaków w regionie. Jest unikalnym przedsięwzięciem łączącym światy żeglarzy, artystów i podróżników. Jest imprezą, która każdego lata przyciąga tysiące wodniaków, turystów, bydgoszczan. Do Miasta przypływa coraz więcej jednostek z kraju i zza granicy a liczba uczestników wyraźnie wzrasta. Program czerwcowej imprezy obfituje w różnorodne atrakcje. Wydarzeniom na wodzie towarzyszy bogata oprawa kulturalna: koncerty na wodzie, Bydgoska Noc Muzealna, koncerty szantowe, występy kabaretów, happeningi teatralne, warsztaty o tematyce żeglugi śródlądowej oraz tematyczne wystawy. Każda kolejna odsłona Festiwalu pozwala ujrzeć Bydgoszcz jako miasto silnie związane z rzeką.
Lipiec-sierpień (niedziele): Rzeka Muzyki w Bydgoszczy
Rzeka Muzyki to letni cykl koncertów nad Brdą w centrum Bydgoszczy. Jest to propozycja dla wszystkich turystów oraz mieszkańców Bydgoszczy, którzy na nowo chcą odkryć uroki zarówno muzyki klasycznej, jak i niebanalnej scenerii miasta nad Brdą.
12-13 lipca: Enea Bydgoszcz Triathlon 2025
Kolejna edycja Triathlonu w samym centrum Bydgoszczy. Profesjonaliści i amatorzy wystartują w jednej z największych imprez triathlonowych w Polsce!
Sierpień (soboty): Fontanna Muzyki
15 sierpnia: Woda Bydgoska
Zawody pływackie w ścisłym centrum Bydgoszczy. Emocjonujące wyścigi pod prąd wartkiego nurtu. Tego nie ma nigdzie indziej w Europie.
24 sierpnia: Ocean Lava Triathlon Polska 2024
Jedne z najstarszych w Polsce zawodów triathlonowych.
Festiwal należy do najważniejszych wydarzeń kulturalnych Polski Północnej i przez pół wieku swej działalności zapisał się jako wiodąca kulturalna marka Bydgoszczy i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Festiwal organizowany jest w Bydgoszczy od 1963 roku jako Festiwal Muzyki Polskiej, a od 1968 pn. Bydgoski Festiwal Muzyczny.
27 września: Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Wielka Wioślarska o Puchar Brdy to coroczna impreza wioślarska, której pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku w Bydgoszczy. W czasie tych zawodów ścigają się na Brdzie, na dystansie 8,5 km wioślarskie ósemki ze sternikiem.
12-13 września: Bydgoski Festiwal Podróżnicy
Bydgoski Festiwal Podróżnicy to 2-dniowe święto inspiracji podróżniczych i możliwość przeniesienia się w świat podróży, nie wyjeżdżając z Bydgoszczy. Fani bliskich i dalekich wojaży z całej Polski po raz kolejny zawitają nad Brdę. W tych dniach odbywają się slajdowiska podróżnicze, wystawy fotografii, spotkania z prelegentami i nie tylko. Odwiedzający mogą posmakować kuchni świata, zapoznać się z wydawnictwami podróżniczymi. Jury festiwalu jak co roku przyzna statuetki im.Tony’ego Halika za ciekawe i niestandardowe projekty podróżnicze, aby wyróżnić tych jeszcze nieznanych, a kochających podróże.
Vintage Photo Festival
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej, zainaugurowany w 2015 roku z pasji do fotografii tradycyjnej. Idea festiwalu oparta jest o bogate tradycje fotograficzne Bydgoszczy, gdzie jeszcze do lat 90. XX wieku działała druga co do wielkości w kraju fabryka produkująca materiały fotograficzne Foton. Celem festiwalu jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie. Każda edycja festiwalu obfituje w wiele wystaw, spotkań autorskich, warsztatów, pokazów filmowych, koncertów i innych wydarzeń towarzyszących z udziałem polskich i międzynarodowych gwiazd i mistrzów fotografii.
Festiwal Prapremier
Ogólnopolski festiwal teatralny organizowany od roku 2002 przez Teatr Polski w Bydgoszczy. Jego program obejmuje prapremiery sztuk teatralnych. Od 2021 festiwalowi towarzyszy międzynarodowa nagroda dramaturgiczna – AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, przyznawaną za wybitny dramat współczesny.
Największy w regionie festiwal poświęcony muzyce dawnej na historycznych instrumentach, odbywający się od 2019 roku. Koncerty odbywają się w kolejne weekendy października, prezentując kompozycje znane, ale także prawykonania, przybliża także mniej znanych kompozytorów polskich muzyki od średniowiecza do późnego baroku.
Bydgoszcz Jazz Festiwal jest wydarzeniem należącym do najbardziej prestiżowych w naszym regionie. W czasie trzynastu dotychczasowych edycji miłośnicy muzyki synkopowanej mogli usłyszeć gwiazdy światowego jazzu, jak również artystów polskich i regionalnych.
Gospodarzem koncertów jest zespół Barock Quartet, który do wspólnego muzykowania zaprasza wybitnych kameralistów, na co dzień występujących w najlepszych salach koncertowych na świecie, oraz uzdolnionych artystów młodego pokolenia. Wartością festiwalu jest również jego program - wielkie dzieła światowej kameralistyki oraz utwory współczesnych kompozytorów.
Zobacz również:
-->> Najbliższe wydarzenia w Bydgoszczy
-->> Cykliczne wydarzenia w Bydgoszczy
-->> Pobierz naszą aplikację mobilną, by mieć kalendarium wydarzeń zawsze pod ręką