Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem tego jest Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE — wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.

Czym są Animocje?

Szczególnie ważne dla organizatorów ANIMOCJI jest odważne stosowanie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań sztuki animacji oraz nieszablonowe wykorzystywanie technik tradycyjnych. Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Pierwsze dwie edycje spotkały się z pozytywnymi ocenami mediów i widzów oraz samych artystów, którzy chętnie nadsyłają swoje filmy do festiwalowych konkursów.

Już pierwsze edycje dały widzom ANIMOCJI możliwość spotkania z ciekawą światową animacją. Podczas festiwalu zaprezentowano kilkadziesiąt wyselekcjonowanych animacji z kilkunastu krajów świata. Mimo młodego wieku festiwal gościł już takie postaci jak Mariusz Wilczyński, Jerzy Armata, Nina Paley, Marc Riba i Anna Solanas, Marek Skrobecki, Monika Kuczyniecka, Jan Balej i Michael Carrington, Marta Pajek, Wiola Sowa, Kajetan Obarski i wielu innych.

Projekcje konkursowe uzupełniane są przez warsztaty filmowe, wystawy oraz dużą dawkę dobrej muzyki. 
W 2023 roku festiwal odbędzie się w dniach 16-22 kwietnia z pokazami w sekcjach krótki metraży nominowanych do Oscara 2023, Najciekawsze-najdziwniejsze, Małe Animocje
Festiwalowi towarzyszą konkursy filmowe, w tym Konkurs Międzynarodowy.
Program dostępny na stronie Festiwalu. 

animocje2023

Zobacz również:
-->> Cykliczne wydarzenia w Bydgoszczy
-->> Najważniejsze wydarzenia w Bydgoszczy w 2023 roku