Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które od 2009 roku przyciąga wielbicieli muzyki kameralnej. Gospodarzem koncertów jest zespół Barock Quartet, który do wspólnego muzykowania zaprasza wybitnych kameralistów, na co dzień występujących w najlepszych salach koncertowych na świecie, oraz uzdolnionych artystów młodego pokolenia. Wartością festiwalu jest również jego program - wielkie dzieła światowej kameralistyki oraz  utwory współczesnych kompozytorów.

Festiwal Muzyka u Źródeł | Bydgoszcz

13. edycja festiwalu

6 listopada rozpoczyna się 13. edycja festiwalu „Muzyka u Źródeł”. Co roku koncerty w zabytkowej hali pomp wodociągowych przyciągają sympatyków muzyki – klasycznej, jazzu, a w tym roku również muzyki musicalowej. Koncerty wyróżnia ich niezwykły nastrój i duża dbałość organizatorów o bliski kontakt publiczności z muzyką. Z uwagą dobierany jest repertuar festiwalu – w tym roku równie różnorodny, jak w poprzednich latach.

Festiwal zainauguruje koncert #milongowo – trio Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler zagrają porywający program, którego tematem przewodnim będzie muzyka w rytmie tanga.

Kolejnego wieczoru 7 listopada, na scenie pojawią się fantastyczni soliści polskich teatrów muzycznych – Zofia Nowakowska, Edyta Krzemień, Damian Aleksander, Jarek Oberbek i Janek Traczyk. Usłyszymy bardziej i mniej znane piosenki z filmów i spektakli muzycznych.  

Święto Niepodległości w tym roku będzie można uczcić podczas wieczornego koncertu z muzyką polską w wykonaniu Michała Francuza i Barock Quartet – w programie kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i Juliusza Zarębskiego.

Na 12 listopada organizatorzy zaplanowali koncert pn. #romantycznie. W programie serenady Piotra Czajkowskiego i Carla Reinecke w wykonaniu festiwalowej orkiestry, która od kilku edycji cieszy się sympatią publiczności.

Muzyka u źródeł 2021 | festiwal | Bydgoszcz

W ostatni festiwalowy wieczór na scenie pojawią się niezwykle wszechstronni muzycy - Gypsy Swing Quartet, którego liderem jest Siergiej Wowkotrub - skrzypek pochodzący z Ukrainy. Muzycy w świeży i oryginalny sposób prezentują muzykę ze świata jazzu i rozrywki, co spotyka się z entuzjazmem publiczności.

Bilety na koncerty można nabyć przez stronę internetową organizatora – www.muzykauzrodel.com

Aktualnie bilety na koncert #musicalowo są już wyprzedane. Na wszystkie pozostałe wydarzenia będzie można również kupić bilety w kasie przed koncertem.

Festiwal jest realizowany przy udziale środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta. Głównym Mecenasem festiwalu jest przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.

Niekwestionowanym atutem festiwalu jest jego miejsce - zabytkowa stacja pomp wodociągowych, która doskonale sprawdza się pod względem akustycznym, a ponadto pozwala w listopadowe wieczory stworzyć wyjątkową, wręcz intymną atmosferę, idealną do odbioru muzyki.

Program festiwalu 2021:

#milongowo - 6.11.2021 – sobota, godz. 18.00

Łukasz Kuropaczewski – gitara
Maciej Frąckiewicz – akordeon
Bartek Miler – perkusjonalia
I. Albeniz - Asturias
L. Boccherini - Grave i Fandango
A. Schnittke - Suita w Dawnym Stylu
J. Rabinski - Il Vento Sferza
C. Tavolaro - Milonga
T. Gubitsch - Travesuras

#musicalowo - 7.11.2021 – niedziela, godz. 18.00

Soliści:
Zofia Nowakowska, Edyta Krzemień, Janek Traczyk, Damian Aleksander, Jarosław Oberbek
Marek Lipski – piano
Andrzej Olewiński – gitara
Andrzej Solarski – bass
Wojciech Bylica – perkusja oraz
Barock Quartet

Najpiękniejsze utwory ze spektakli musicalowych, zachwycające publiczność na całym świecie. Zapraszamy na muzyczną podróż od Warszawy, przez Paryż, do Nowego Jorku. W programie przeboje znane z takich musicali jak Upiór w operze, Piloci, Notre Dame de Paris, Les Miserables, Jesus Christ Superstar, Grease i in.

#klasycznie - 11.11.2021 – czwartek, godz. 18.00

Michał Francuz – fortepian
Barock Quartet:
Wojciech Kołaczyk – skrzypce
Dariusz Groblewski – skrzypce
Zbigniew Szczęch – altówka
Michał Litwa - wiolonczela
J. Zarębski – Kwintet fortepianowy g-moll op. 34
G. Bacewicz – I Kwintet fortepianowy

#romantycznie - 12.11.2021 – piątek, godz. 18.00

Festiwalowa Orkiestra Kameralna
P. Czajkowski – Serenada na smyczki c-dur op. 48
C. Reinecke – Serenada na smyczki g-moll op. 242

#swingowo - 13.11.2021 – sobota, godz. 18.00

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet w składzie:
Siergiej Wowkotrub - skrzypce
Jacek Serczyk - gitara
Tomasz Kobiela - gitara
Piotr Górka - kontrabas

Na obszerny repertuar zespołu składają się głównie standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Koncerty kwartetu to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

Zobacz również:

-->> Cykliczne wydarzenia w Bydgoszczy

-->> Najważniejsze wydarzenia w Bydgoszczy w 2021 roku