Bydgoski festiwal Drums Fusion eksponuje muzyczne osiągnięcia perkusistów, stawiając ich na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów.

Drums Fuzje 2013, BydgoszczWszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, zainspirowany wielkimi sukcesami bydgoskich muzyków, jak i odnosząc się do odbywającego się w latach osiemdziesiątych Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, gdzie występowała czołówka nie tylko polskich profesorów perkusji, postanowił wykorzystać ich potencjał i zorganizować cykl koncertów promujących ich osiągnięcia. Tak powstał festiwal.

Obecnie Bydgoszcz znana jest w całej Polsce ze wspaniałej szkoły perkusyjnej, głównie jazzowej, ale nie tylko. Ścisła czołówka to Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Marcin Jahr, Łukasz Żyta. Na co dzień współpracują z najlepszymi muzykami sceny jazzowej. Festiwal Drums Fusion poświęcony jest właśnie im - perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny, pokazuje bogactwo ich dorobku i różnorodność stylistyczną. Drums Fusion to swoiste eksperymenty muzyczno-artystyczne, które pokazują, ile mocy i energii drzemie w perkusji oraz próba nawiązania na scenie muzycznego dialogu, swoista bitwa na perkusje.

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 27 maja - 2 czerwca 2019 r.

-->> Najważniejsze wydarzenia w Bydgoszczy w 2019 roku

Program 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION:

Drums Fusion Bydgoszcz 201927.05.2019r., poniedziałek:

W rytmie miasta: Uliczne Granie; cały dzień; przestrzeń miejska Bydgoszczy; Wstęp Wolny
Akcja promocyjna rozpędzająca festiwal, polegająca na swobodnie przemieszczających się po terenie miasta występach amatorskich grup rytmicznych.

Piotr Tołoczko - "Rytm gestu" - wernisaż; godz. 19.00; Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy; Wstęp Wolny

Wojciech Karolak Trio; godz. 19:30; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; 25zł
Wojciech Karolak - organy Hammonda; Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy; Adam Czerwiński – perkusja

28.05.2019, wtorek:

Międzynarodowe Forum Perkusyjne: Masterclass; godz. 16:00-19:00; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; Wstęp Wolny

Urban Street Art: El Loren; godz. 17:30; amfiteatr przy ul. Mostowej; Wstęp Wolny
Urban Street Art to cykl występów w przestrzeni amfiteatru przy ulicy Mostowej, do którego zaprosiliśmy muzyków związanych bezpośrednio ze sztuką miasta, sztuką uliczną, buskerską, lecz skupioną na rytmie i jego nieoczywistym ujęciu. Wszystkie występy Urban Street Art są darmowe.

Recital Uczestników Międzynarodowego Forum Perkusyjnego; godz. 19:00; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; Wstęp Wolny

29.05.2019, środa:

Międzynarodowe Forum Perkusyjne: Masterclass; godz. 16:00-19:00; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; Wstęp Wolny

Urban Street Art: Laboratorium Fal; godz. 17:30; amfiteatr przy ul. Mostowej; Wstęp Wolny
Urban Street Art to cykl występów w przestrzeni amfiteatru przy ulicy Mostowej, do którego zaprosiliśmy muzyków związanych bezpośrednio ze sztuką miasta, sztuką uliczną, buskerską, lecz skupioną na rytmie i jego nieoczywistym ujęciu. Wszystkie występy Urban Street Art są darmowe.

Warsztaty gry na djembe i dundun; godz. 17:30; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy; Wstęp Wolny

Międzynarodowe Forum Perkusyjne: Jam Perkusyjny; godz. 19:00; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; Wstęp Wolny

30.05.2019, czwartek:

MAIC Bandit; godz. 17:30; Amfiteatr przy ul. Mostowej; Wstęp Wolny

Warsztaty gry na Cajonie; godz. 17:30-19:30; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy; Wstęp Wolny

Kuba Więcek Trio (drums: Łukasz Żyta); godz. 19:00; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; 25zł (za dzień)
Kuba Więcek - sax; Michał Barański - kontrabas; Łukasz Żyta - perkusja

Krzysztof „Puma” Piasecki 4SET (drums: Jacek Pelc); godz. 20:30; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; 25zł (za dzień)
Krzysztof Puma Piasecki –gitary; Charli Green – trąbka/waltornia; Łukasz Gorczyca – bass; Jarek Małys - keyboard; Jacek Pelc – perkusja

31.05.2019, piątek:

Parada Perkusyjna; godz. 18:00; Wełniany Rynek; Wstęp wolny

Prezentacje Grup Paradnych; godz. 19:30; Plac Teatralny; Wstęp wolny

Nice Guys; godz. 20:15; Amfiteatr przy ul. Mostowej; Wstęp Wolny

Pinky Loops + MAIC Bandit; godz. 21:00; Amfiteatr przy ulicy Mostowej; Wstęp wolny
Występ przygotowany specjalnie na zaproszenie Drums Fusion. Jest to fuzja z prawdziwego zdarzenia, próba połączenia tego, co nieoczywiste i jednocześnie ciekawe. Program przygotowują artyści z bydgoskiej sceny: Pinky Loops to duet na wiolonczelę (Asia Czerwińska) i skrzypce (Marta Lutrzykowska), MAIC Bandit to beatboxer.

Teatr Świetlny SPARK!; godz. 21:45; Amfiteatr przy ulicy Mostowej; Wstęp wolny
Spektakl jest połączeniem dynamicznej choreografii z rytmiczną muzyką wykonywaną na żywo i dopracowanymi kostiumami. To wyjątkowe połączenie widowiska muzycznego ze sztuką światła.

01.06.2019, sobota:

Warsztaty Perkusyjne DrumCenter dla dzieci i młodzieży z Szymonem Marciniakiem; godz. 11:00 - 15:00; Amfiteatr przy ulicy Mostowej; Wstęp wolny

Rytmy Świata: Omara Portuondo from the Buena Vista Social Club – The Last Kiss; godz. 19:30; Wyspa Młyńska; 60-150 zł (za dzień)

Omara Portuondo, pierwsza dama oraz głos Buena Vista Social Club wystąpi na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej ze swoim projektem o nazwie Omara Es Cuba – The Last Kiss. Artystka określana jako „najpopularniejszy kubański żeński głos wszech czasów” według Billboardu przenosi publikę w czasie i miejscu podczas swoich występów na żywo, które porównywane były klasą do takich legend jak Billie Holiday, czy Edith Piaf, jednak nasączone są kubańską esencją.
Omara występuje na estradzie nieprzerwanie od momentu gdy skończyła 15 lat, co daje ponad 70 lat muzycznego doświadczenia. Swoją pierwszą płytę nagrała jeszcze przed rewolucją, gdzie śpiewała po hiszpańsku między innymi zawrotne aranżacje amerykańskich standardów, jak tytularny „Old Black Magic”. Wieść o rewolucji w 1959 roku dotarła do Omary podczas koncertów w USA. I choć wielu jej muzyków, w tym także siostra, zdecydowało się pozostać w Ameryce, Omara wróciła na Kubę. Jej głos towarzyszyć miał potem całemu pokoleniu dorastającemu w trudnym, zamkniętym świecie Castro i Guevary.

Rytmy Świata: Richard Bona + Mandekan Cubano; godz. 21:30; Wyspa Młyńska; 60-150 zł (za dzień)

Richard Bona jest kameruńskim artystą, którego głos, kunszt gry na gitarze basowej i umiejętność kompozytorska czynią go jednym z najwybitniejszych postaci sceny afrykańskiej. Muzyk współpracował z takimi gwiazdami, jak: Michael Brecker, Paul Simon, Chaka Khan, Tito Puente, Herbie Hancock, Bobby McFerrin, Chick Corea, czy George Benson. Bona był też muzykiem Pat Metheny Group.
Najnowszy album „Heritage” kameruńskiego basisty i jego składu Mandekan Cubano to próba sprawdzenia jak blisko jest z kubańskich skojarzeń do muzycznych afro-tradycji. Tym razem „afrykański Sting” – Richard Bona – zmierzył się z roztańczonymi rytmami prosto z Kuby, by wraz z charakterystycznymi brzmieniami przenieść się w rejony, które dotąd były inspiracją jego poprzednich nagrań.
Materiał jest pierwszym afro-kubańskim projektem artysty. Muzycy Mandekan Cubano wnoszą tu dźwięki nasycone tanecznym rytmem, podczas gdy Richard Bona korzysta z pełnej palety swojego artystycznego warsztatu, na który składają się lata współpracy z artystami jazzowymi i eksperymentów z muzyką funkową.

02.06.2019, niedziela:

"Zagraj ( zatańcz) ze mną mamo tato..."; godz. 10:30; Miejskie Centrum Kultury, Marcinkowskiego 12-14; Wstęp Wolny

Stewart Copeland Lights Up The Orchestra; Z orkiestrą Opery Nova; godz. 19:00; Opera Nova; 80zł - 120zł

Jeden z najlepszych perkusistów świata, Stewart Copeland, kompozytor i perkusista, twórca muzyki filmowej, operowej i baletowej, autor ścieżek muzycznych do gier, wystąpi 2 czerwca 2019 roku na 13. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION.
Artysta przyjedzie do Bydgoszczy ze swoim najnowszym projektem scenicznym „Stewart Copeland Lights Up the Orchestra”. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra muzyków bydgoskiej Opery Nova. Podczas koncertu usłyszymy utwory Copelanda ze ścieżek dźwiękowych do filmów "Wall Street" Olivera Stone, "Rumble Fish" F.F. Coppoli i "Equalizer/Bez litości" Antoine’a Fuqua. Będzie też muzyka The Police, utwory "Darkness", "Don't Stand" i "Miss Gradenko" – wszystkie napisane dla zespołu przez Copelanda.