Okolice Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Żnin to urokliwe miasto, którego historia liczy 750 lat położone 42 km od Bydgoszczy. Jego symbolem jest wieża ratuszowa z XV w., w której murach prezentowana jest obecnie część ekspozycji Muzeum Ziemi Pałuckiej poświęcona historii Żnina. Pozostałe wystawy prezentowane są w pobliskim Magistracie – zabytkowym budynku będącym siedzibą wspomnianego już Muzeum.

O średniowiecznej historii miasta informują tablice ustawione wzdłuż trasy miejskiej oraz tabliczki z dawnymi nazwami ulic.

Żnin uznawany jest za stolicę historycznych Pałuk – krainy, której bogactwo stanowi przyroda, historia i szereg atrakcji dla turystów. Przepiękne krajobrazy pozwalają odpocząć tym, którzy szukają ucieczki od codziennego zgiełku miast. Zachwyca ich bogata historia i kultura regionu, liczne zabytki, w tym zespoły pałacowo-parkowe, muzea oraz szereg ciekawych imprez. 

Najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym jest Biskupin. Spacerując po tutejszych ścieżkach odczuć można klimat przeszłości i zobaczyć jak wyglądała osada neolityczna, jak mieszkała ludność kultury łużyckiej, a jak żyło się we wsi wczesnośredniowiecznej. Miejsce to przez większą część roku tętni życiem, a odbywające się tutaj imprezy są wyjątkową okazją do nauki poprzez zabawę.

W pobliżu znajduje się Wenecja z ruinami zamku z końca XIV w. Niegdyś był on własnością kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego Krwawym Diabłem Weneckim. Dziś trudno powiedzieć ile prawdy jest w legendzie, ale postać ta wciąż intryguje.

W pobliżu ruin znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. „W wielkim świecie małych kolejek” można wszystkiego dotknąć, wejść do parowozów i wagonów, robić zdjęcia. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów w różnym wieku – pełen kolorów fragment nieistniejącego już świata. Niezapomniane wrażenia zapewnia też podróż wąskotorową kolejką. Trasa ciuchci łączy Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę.

Powiat Żniński oferuje również szereg innych atrakcji. W zależności od upodobań i oczywiście pogody można wybrać różne formy spędzenia wolnego czasu. W upalny dzień wiele osób zdecyduje się na wyjazd nad wodę – jedno z pałuckich jezior lub też do bazy nurkowej w kamieniołomie Piechcin. Gościom, którzy chcą poznać region polecamy wizytę w Pałacu Lubostroń – imponującym dziele epoki klasycyzmu. W przepięknym pałacu można podziwiać wystrój wnętrz, obejrzeć wystawę czy też wysłuchać koncertu. Niezapomniane wrażenia zapewni też spacer po otaczającym pałac parku w stylu angielskim. Rodziny zapraszamy do Zaurolandii – Parku Dinozaurów w Rogowie oraz miasteczka western Silverado City w Bożejewiczkach.  Pobyt w obu obiektach zapewni całej rodzinie moc atrakcji i wiele radości. 

Pasjonatom sztuki sakralnej polecamy pałuckie kościoły. Dotarcie do tych najstarszych i szczególnie cennych ułatwiają tablice informacyjne. Niewątpliwą perełką sztuki sakralnej jest kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie. W drewnianej świątyni przetrwał zespół barokowych malowideł ściennych. 

Zapraszamy zatem na Pałuki. Wybierając termin przyjazdu warto zapoznać się z aktualnym kalendarzem imprez (dostępny na stronie internetowej www.it.znin.pl). Letnie weekendy obfitują w imprezy i wydarzenia kulturalne, a udział w nich niewątpliwie jeszcze bardziej uatrakcyjni pobyt na Ziemi Żnińskiej.