Skład Sommerfelda to kolejna muzyczna przestrzeń, obok Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku – znajduje się na I piętrze Pałacu Nowego.

skład sommerfelda ostromecko | kujawsko-pomorskie

Salon nie bez powodu nosi imię Bruna Sommerfelda. To jedna z ważniejszych postaci w historii bydgoskiej produkcji instrumentów. W latach 1905 -1939 Sommerfeld prowadził tu fabrykę i skład fortepianów. Należał do Zrzeszenia Przemysłu i Handlu Muzycznego oraz Związku Fabrykantów w Bydgoszczy. Większą produkcję rozpoczął po 1920 roku, a dekadę później oddziały jego firmy funkcjonowały już w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie i Gdańsku. Jego pianina dziecięce, tzw. Baby Grand zawojowały świat – eksportował je do m.in. Anglii, Holandii, Francji, Argentyny, Palestyny i na Cejlon. Oprócz pianin wytworzonych w jego fabryce, w Składzie znajdują się m.in. fortepian skrzydłowy Wiszniewskiego z połowy XIX wieku, a także pianina innych bydgoskich producentów – Wilhelma Jehnego czy Kazimierza Chamskiego.

skład sommerfelda ostromecko akordeony

Oprócz pianin i fortepianów, znajdziecie tu również m.in. akordeony, które pochodzą z kolekcji zabytkowych instrumentów Romana Krysta z Częstochowy, pokazane po raz pierwszy na wystawie w 2019 roku właśnie w Ostromecku. Instrumenty wielokrotnie prezentowane były na ekspozycjach w wielu miastach Polski, m.in. w Białymstoku, Sanoku, Chełmnie czy Gorlicach, ale właściciel akordeonów chciał, żeby trafiły właśnie do Ostromecka – wszystkie bowiem zostały wyprodukowane w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów. Fabryka ta działała w mieście w latach 1949-1973 i wypuściła na rynek akordeony takich marek jak Echo, Orlik, Kujawiak, Flis, Mazur, Polonez i Victoria. Wśród akordeonów przekazanych do Składu Sommerfelda znalazł się także prawdziwy biały kruk – akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001.

 

Zobacz również:

-->> Kolekcja zabytkowych fortepianów

-->> Ostromecko