Okolice Bydgoszczy, Ostromecko

Ostromecko położone jest na prawym brzegu Wisły, zaledwie 2,5 km od dzielnicy Bydgoszczy - Fordonu oraz około 16 km na wschód od centrum miasta. Malownicze otoczenie rezerwatów: Wielka Kępa Ostromecka, Las Mariański, Reptowo, Mała Kępa Ostromecka oraz łatwy dojazd, także dla osób niezmotoryzowanych, zachęcają turystów do licznych odwiedzin.

Latem najłatwiej dostać się do Ostromecka autobusem komunikacji publicznej. Przez cały rok korzystać możemy natomiast z szynobusów odjeżdżających ze stacji PKP Bydgoszcz Główna. Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą również dojechać do Starego Fordonu, skąd na piechotę dotrą do Ostromecka. Licząca blisko 5 km trasa wiedzie przez najdłuższą przeprawę w mieście - liczący 1005 metrów długości Most Fordoński im. Rudolfa Modrzejewskiego.

Warto zauważyć, że pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości Ostromecko pochodzi z roku 1222. Jednak dzięki badaniom archeologicznym przeprowadzonym na tym terenie odkryto pozostałości cmentarzyska z okresu halsztadzkiego (około 700 - 400 lat p.n.e.), co potwierdza istnienie na tym terenie pierwszych osad ludzkich.

Sztukę sakralną w miejscowości reprezentuje gotycki kościół p.w. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela, wznoszony etapami od około 1445 roku. W latach 1763-1764 dobudowano barokową wieżę. Na ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVII wieku. Do osiemnastowiecznych zabytków zaliczamy natomiast ambonę oraz odlany w roku 1765 dzwon zegarowy.

Ciekawym miejscem jest ujęcie wody mineralnej wraz z rozlewnią. W 1894 roku zbudowano pierwszą wytwórnię wody "Marien Quelle", zajmującą się czerpaniem wody słabo zmineralizowanej z źródła "Marii". Przebywający wówczas w Ostromecku cesarz Wilhelm II, doceniając właściwości wody, rozpowszechnił ją w Niemczech. Kilka lat później ostromecka woda została uhonorowana m. in. paryskim dyplomem Grand Prix (1927). Czasy i wytwórnia się zmieniły, ale regionalna woda "Ostromecko" do dziś cieszy się dużym uznaniem.

Niewątpliwie jednak dla turystów największą atrakcją w Ostromecku jest Zespół Pałacowo-Parkowy, nad którym opiekę sprawuje miasto Bydgoszcz. Miano zabytku zyskał Pałac Stary (Mostowskich), zbudowany około 1730 roku w stylu saskiego rokoka (przebudowany pod koniec XIX wieku), z sąsiadującym parkiem oraz tarasem widokowym. Odwiedzających zachwyca także późnoklasycystyczny Pałac Nowy, wzniesiony w 1849 roku według projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkela, wraz z zespołem tarasów i mauzoleum rodziny Schönborn - Alvensleben oraz z dobudowanym w XIX wieku Pałacykiem Myśliwskim.

Zabytkowy park pałacowy, o powierzchni ponad 35 ha, stanowi nie tylko wyjątkowe miejsce o charakterze kulturalnym i wypoczynkowo - rekreacyjnym, ale także posiada niezwykłe walory przyrodnicze. Skupia on bowiem ponad 4500 drzew, z czego aż 64 uznanych zostało za pomniki przyrody. Na szczególną uwagę zasługują: XVIII-wieczny park włoski z tarasami w otoczeniu Pałacu Starego oraz XIX-wieczny park krajobrazowy w stylu angielskim okalający od zachodu Pałac Nowy.

Ostromecko funkcjonuje jako podmiejskie centrum kulturalne. Miejskie Centrum Kultury organizuje na terenie zespołu pałacowo - parkowego liczne wernisaże, wystawy, galerie sztuki oraz koncerty muzyczne, goszczące również zagranicznych artystów. W przepięknej scenerii sal pałacowych oraz parku odbywają się kameralne przyjęcia, imprezy plenerowe, a także bale karnawałowe. Baza noclegowa, obejmująca kilkadziesiąt komfortowo urządzonych pokoi, restaurację, letnią kawiarenkę oraz własną winiarnię zachęcają do odwiedzin turystów oraz mieszkańców Bydgoszczy.

zobacz również:

--> Ciekawe miejsca w regionie

--> Zabytki i atrakcje turystyczne w Bydgoszczy