Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy
Stary Fordon

Dziś to jedna z dzielnic miasta, ale Stary Fordon jest miasteczkiem o ponad 600-letniej historii. W chwili przyłączenia do Bydgoszczy w 1973 r. liczyło ok. 8,5 tys. mieszkańców i do dziś zachowało swój niepowtarzalny klimat.


Do najważniejszych zabytków Starego Fordonu zaliczamy klasycystyczny budynek dawnej synagogi  z końca XVIII w., neogotycki kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z lat 1878-1879 oraz neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1927-1928 (projekt Stefan Cybichowski). Do dziś nosi ślady miasta trzech kultur, tu znajdują się najważniejsze relikty żydowskie w Bydhgoszczy. Na Starym Rynku uwagę przykuwa ponadto kompleks zabudowań Zakładu Karnego dla mężczyzn, którego początki sięgają 1859 r. Najstarszy z obiektów kompleksu (pawilon II zakładu, 1780-1783), to dawna pruska komora celna.


W latach 2021-2023 Stary Fordon uległ przemianie: zrewitalizowane zostały kamienice i Rynek, na którym pojawiła się fontanna multimedialna oraz historyczne murale na budynkach więzienia. Na brzegu Wisły powstała przystań rzeczna, nabrzeże zyskało tereny rekreacyjne, place zabaw i sportowe oraz kilkusetmetrowy bulwar i nabrzeżną trasę przyrodniczą. To najkosztowniejsza inwestycja w Bydgoszczy, związana z rewitalizacją zieleni i adaptacją terenu na cele sportowo-rekreacyjne.  


Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem