Bydgoszcz (jako Bromberg) nieprzypadkowo nazywana była „Klein Berlin”. Berlin stanowił „okno na świat” oraz wywarł trwały wpływ na Bydgoszcz, który widoczny jest po dziś dzień. Berlińscy architekci przełomu XIX i XX wieku projektowali dla obu miast.
Architekt: Friedrich Adler
Berlin: St.-Thomas-Kirche [Kościół św. Tomasza], Foto: Thomas Rosenthal
Bydgoszcz: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła [Kirche der heiligen Apostel Petrus und Paulus], Foto: Roman Bosiacki
--> Pocztówki berlińsko - bydgoskie do kupienia w naszym eSklepie
Dzisiaj mówimy z dumą: Jesteśmy bydgoszczanami, pewnymi swojej tożsamości. Pamiętamy o wielokulturowej przeszłości miasta, kluczowych dla rozwoju gospodarczego inwestycjach w ówczesnym mieście Bromberg, a także dziedzictwie materialnym i naszych związkach z Berlinem. - dodaje Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy
Wybraliśmy pięciu architektów oraz jedną firmę budowlaną (Heinrich Seeling, Friedrich Adler, Martin Gropius oraz Heino Schmieden, Henry Gross, Boswau & Knauer – firma; dodatkowo – Hermann Cuno) i zestawiliśmy ich realizacje [Niektóre budynki zostały przebudowane, zmieniły swój pierwotny wygląd] z Berlina i Bydgoszczy na pocztówkach. Mogliśmy to zrobić dzięki zaangażowaniu ZOPOT Berlin [Polnisches Fremdenverkehrsamt / Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie - Konrad Guldon], który zlecił wykonanie dla nas zdjęć obiektów w Berlinie. Natomiast ich bydgoskie odpowiedniki sfotografował Roman Bosiacki.
Architekt: Henry Gross
Berlin: Mietwohnhaus Kurfürstendamm 59/60 [Kamienica na Kurfürstendamm 59/60]
(errichtet von [zbudowana przez] Henry Gross und Hans Toebelmann), Foto: Thomas Rosenthal
Bydgoszcz: Plac Teatralny 6 [Theaterplatz 6], Foto: Roman Bosiacki
Łączy nas również rzeźba Łuczniczki [Ferdinand Lepcke], której oryginał znajduje się w Bydgoszczy, a wykonane na jej podstawie kopie, w Berlinie. I to nie wszystko. Walter Leistikow, urodzony w Bydgoszczy [Bromberg], był jednym z założycieli „Secesji Berlińskiej”.
Bogenspannerin [Łuczniczka]
Bildhauer [Rzeźbiarz]: Ferdinand Lepcke
Berlin: Berlin-Mitte / Berlin-Nikolassee (Kopie), Foto: Jacek Pietrowski
Bydgoszcz: Park Jana Kochanowskiego [Jan-Kochanowski-Park] (Original), Foto: visitbydgoszcz
Mamy nadzieję że dzięki temu więcej osób zwróci uwagę na wpływ Berlina na obecny wygląd Bydgoszczy i odkryje bydgosko-berlińskie powiązania. Przedstawiliśmy je także w napisanej niedawno przez Dawida Urbańskiego trasie zwiedzania miasta pt. -> Bydgoszcz jako Bromberg, Berlin jako stolica
Jesteśmy przekonani, że temat ten będzie sukcesywnie opracowywany - doczeka się kolejnych artykułów i książek. W Bydgoszczy ogromną pracę na tym polu wykonują: Pani dr hab. Daria Bręczewska-Kulesza oraz Pani Bogna Derkowska-Kostkowska (wraz z zespołem Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy). Dziękujemy im za inicjatywy badawcze i popularyzatorskie.
Bauunternehmen [firma budowlana]: Boswau & Knauer
Berlin: Kaufhaus des Westens, KaDeWe [Dom towarowy Zachodu], Foto: Thomas Rosenthal
Bydgoszcz: Miejska hala targowa [Markthalle], Foto: Roman Bosiacki
Nasi przewodnicy miejscy mogą zaproponować Państwu spacer i ciekawą - także o tym - opowieść. Dzięki licznym rozmowom z dziennikarzami niemieckimi, odwiedzającymi Bydgoszcz w ramach wizyt prasowych wiemy, że jest to dla nich interesujące i stanowić może, dla naszych zachodnich sąsiadów, zachętę do wizyty w naszym mieście. Chcemy zatem serdecznie zaprosić i zachęcić Państwa do odwiedzenia Bydgoszczy oraz Berlina. Nie poprzestańmy jedynie na „podróży w czasie", ale poznajmy współczesne oblicza dwóch miast. Zobaczymy, jak się zmieniły. Skorzystajmy z tego, co mają do zaoferowania.
Pocztówki są do nabycia w Bydgoskim Centrum Informacji - Batorego 2 (wejście od ul. Niedźwiedzia 1) - w cenie 15 zł za komplet.
Zobacz również: