Bydgoska Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu przez polskiego architekta Adama Ballenstaedta. Została wzniesiona między rokiem 1925 a 1939, to największa świątynia w Bydgoszczy, a zarazem jedna z największych w Polsce. 

Bazylika w Bydgoszczy | fot. R.Sawicki

Najbardziej charakterystycznym elementem neoklasycystycznego gmachu świątyni jest żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów. Bazylika jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Sielanki, bydgoskiego miaasta-ogrodu, czyli przedwojennej dzielnicy willowej pełnej zieleni zaprojektowanej w 1919 roku przez słynnego niemieckiego architekta Josepha Stübbena.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo była darem dziękczynnym społeczności Bydgoszczy i okolic za powrót Pomorza do Polski. Obecny, nowoczesny wygląd otrzymał w wyniku powojennej odbudowy. Jest jednym z największych kościołów w Polsce. Wart uwagi również za frontowe drzwi zwane „Drzwiami błogosławieństw” ze względu na zdobiące je płaskorzeźby. Wpływ na ostateczny wystrój wnętrza miał architekt Wiktor Zin, wielki propagator historii architektury, swego czasu znany z programu TVP "Piórkiem i Węglem".

Zobacz również -->> Dookoła Śródmieścia