Bydgoska Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu przez polskiego architekta Adama Ballenstaedta. Została wzniesiona między rokiem 1925 a 1939, to największa świątynia w Bydgoszczy, a zarazem jedna z największych w Polsce. 

Bazylika w Bydgoszczy | fot. R.Sawicki

 

Najbardziej charakterystycznym elementem neoklasycystycznego gmachu świątyni jest żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów. Bazylika jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Sielanki, bydgoskiego miasta-ogrodu, czyli przedwojennej dzielnicy willowej pełnej zieleni zaprojektowanej w 1919 roku przez słynnego niemieckiego architekta Josepha Stübbena.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo była darem dziękczynnym społeczności Bydgoszczy i okolic za powrót Pomorza do Polski. Obecny, nowoczesny wygląd otrzymała w wyniku powojennej odbudowy. Jest jednym z największych kościołów w Polsce. Wartymi uwagi są frontowe drzwi zwane „Drzwiami błogosławieństw” ze względu na zdobiące je płaskorzeźby. Wpływ na ostateczny wystrój wnętrza miał architekt Wiktor Zin, wielki propagator historii architektury, swego czasu znany z programu TVP "Piórkiem i Węglem".

Zobacz również -->> Dookoła Śródmieścia