pole lawendowe, kujawskie lovendowe

Lovenda Kujawska

To plantacją lawendy na Kujawach i jedna z większych w Polsce. To prawie hektar lawendy różnych odmian. Plantacja położona jest w malowniczym terenie, z dala od ruchliwych dróg, w otoczeniu trzech jezior, łąk, pól i lasu. To pachnąca oaza spokoju, spowita wszechobecnym fioletem…

Lawendowa zagroda czynna jest od maja do października dla grup zorganizowanych dorosłych, dzieci i młodzieży. Na warsztaty grupowe obwiązują wcześniejsze zapisy. 

Tych, którzy chcą doświadczyć i zobaczyć więcej, zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty warsztatów oraz z autorskiego pakietu pt.„Zmysłowym szlakiem lawendy”.

Lovenda Kujawska
Leszcze 32
88-180 Złotniki Kujawskie
tel. 507-097-499
e-mail: lovenda.kujawska@gmail.com
www.lovendakujawska.pl/

Winnica przy Talerzyku

winnica talerzyk, wino, dolina wisłyZnajduję się w miejscowości Topolno opodal grodziska Talerzyk z XI wieku. Położona jest w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych, skąd roztacza się widok na zjawiskowe meandry rzeki. Winnica jest oddalona od Bydgoszczy jedyne 33 km w kierunku Gdańska. Winnica przy Talerzyku nawiązuje do sięgającej początku XIII wieku historii kujawsko-pomorskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.

Nasadzenie obejmuje 2 tysiące winorośli. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na winnicy należą: Solaris, Bianca, Regent oraz Rondo, z których powstają białe i czerwone wina. Południowo-zachodni stok o niewielkim nachyleniu gwarantuje doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi rzeka Wisła. Produkcja wina odbywa się z ręcznie zebranych i wyselekcjonowanych owoców. Dobrze wyposażona winiarnia pozwala na precyzyjne kontrolowanie procesu powstawania wina. Wina wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Ta butikowa produkcja wina, w której wszystko ma swój rytm i następstwo zdarzeń jest efektem życiowej pasji do tworzenia. Winnica początek swojego istnienia datuje na 2010 rok.

Winnica przy Talerzyku
Topolno 20
86-120 Pruszcz
telefon: 601 971 031
email: kontakt@winnicaprzytalerzyku.pl
www.winnicaprzytalerzyku.pl

Jurapark Solec Kujawski

Odwiedź JuraPark i przenieś się w fascynującą podróż przez epokę dinozaurów oraz historię Polski!
Rozpocznij swoją przygodę od wędrówki po Ścieżce Dydaktycznej, gdzie spotkasz realistyczne modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, wykonane przez renomowanych paleo-rzeźbiarzy.
Odkryj również bogactwo Muzeum Ziemi, prezentującego jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce, obejmującą ponad 500 milionów lat życia na Ziemi.
Dla miłośników przyrody, Jurajskie Ogrody to idealne miejsce, aby odkryć egzotyczne i reliktowe gatunki roślin, w tym te, które rosły w czasach dinozaurów.
Poczuj emocje w Kinie Emocji 5D, gdzie najnowsza technologia przeniesie Cię w niesamowicie realne środowiska, pobudzając wszystkie zmysły.
A jeśli szukasz jeszcze większych wrażeń, Park Zabaw jest miejscem dla Ciebie! Znajdziesz tu atrakcje takie jak Statek Piracki, karuzele łańcuchowe i wiele innych, które zapewnią Ci niezapomniane przeżycia.
Nie zapomnij odwiedzić rzeźby władców Polski wykonane przez artystów podczas plenerów rzeźbiarskich w JuraParku. To kolejny sposób na zanurzenie się w historii i kulturze naszego kraju. Na koniec, odwiedź Polskę w Miniaturze i podziwiaj 23 miniatury zabytkowych budowli z całej Polski, wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły.

JuraPark Solec
ul. Sportowa 1
86-050 Solec Kujawski
tel.: 52 387 32 35
e-mail: rezerwacja.solec@jurapark.pl
www.juraparksolec.pl/

koronowo, okolice bydgoszczy

Koronowo

Koronowo Kameralne miasto malowniczo położone w zakolu i dolinie Brdy. Stare miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Do najcenniejszych zabytków należy Zespół pocysterski z Bazyliką z XII - XIV w., kościół filialny pw. św. Andrzeja z końca XIV w. W mieście znajduje się również cmentarz żydowskiej i budynek dawnej synagogi. Wart uwagi jest też park „Grabina” położony na zboczu doliny wznoszącym się na zachód od centrum miasta. Wiodą tędy strome ścieżki, spotkamy kilka punktów widokowych. W okolicy warto zobaczyć „Diabelski Młyn” z końca XIX w.

Ostromecko

ostromecko, pałac, okolice bydgoszczyOstromecko położone jest na prawym brzegu Wisły, zaledwie 2,5 km od dzielnicy Bydgoszczy - Fordonu oraz około 16 km na wschód od centrum miasta. Malownicze otoczenie rezerwatów: Wielka Kępa Ostromecka, Las Mariański, Reptowo, Mała Kępa Ostromecka oraz łatwy dojazd, także dla osób niezmotoryzowanych, zachęcają turystów do licznych odwiedzin.

Niewątpliwie jednak dla turystów największą atrakcją w Ostromecku jest Zespół Pałacowo-Parkowy, nad którym opiekę sprawuje miasto Bydgoszcz. Miano zabytku zyskał Pałac Stary (Mostowskich), zbudowany około 1730 roku w stylu saskiego rokoka (przebudowany pod koniec XIX wieku), z sąsiadującym parkiem oraz tarasem widokowym. Odwiedzających zachwyca także późnoklasycystyczny Pałac Nowy, wzniesiony w 1849 roku według projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkela, wraz z zespołem tarasów i mauzoleum rodziny Schönborn - Alvensleben oraz z dobudowanym w XIX wieku Pałacykiem Myśliwskim.

Więcej o Ostromecko