„Węzły” to jedna z trzech stałych wystaw, które są zaplanowane w Młynach Rothera. Jest przygotowana do oglądania w Spichrzu Zbożowym – usytuowanym od strony rzeki. To nowoczesna, multimedialna i interaktywna opowieść o mieście nad rzeką i jej mieszkańcach, o znaczeniu wody w życiu ludzi. Stanowi  nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. 

bydgoszcz węzły młyny rothera zwiedzanie atrakcje kujawsko pomorskie

Zdjęcia, ryciny, teksty i filmy przeplatają się na wystawie z elementami scenografii, które wprowadzają nas w klimat dawnej Bydgoszczy. Ekspozycja pozwoli nam odkryć, jak kształtowało się XIX-wieczne miasto. Dowiemy się, kiedy pierwszy raz zatańczono w Bydgoszczy tango argentyńskie oraz jak wyglądało codzienne życie na barce. W przestrzeni „Węzłów” nie zabraknie też ważnych dla bydgoszczan symboli, m.in. słynnego holownika Konrada. Wystawa pokazuje nie tylko historię miasta, lecz zajmuje się także współczesnymi aspektami związanymi z wodą – zarówno w ujęciu lokalnym, jak również globalnym. Na wystawie będzie można zobaczyć, jak współczesna Bydgoszcz radzi sobie z kryzysem klimatycznym oraz jakie działania podejmuje, aby chronić florę i faunę.

mlyny rothera bydgoszcz lm

Ekspozycja zajmuje dwa piętra Spichrza Zbożowego. Zaczyna się na parterze od prezentacji historii rozwoju Bydgoszczy oraz liczne powiązania miasta z rzeką. Z kolei na piętrze opowieść o tym, jak bezcennym zasobem naturalnym jest woda.

Gdzie: Młyny Rothera
Kiedy: od 11 listopada 2022 (wystawa stała)

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy