Ona – architekt wnętrz i ceramiczka. On – inżynier i profesjonalna pomoc w realizacjach ceramicznych. Przez wiele lat w zgranym duecie tworzyli ceramikę użytkową i artystyczną w swojej pracowni w Bydgoszczy. Wystawą "Przez dotyk", w 50. rocznicę ukończenia studiów, artystka symbolicznie żegna się z ceramiką.
przez dotyk
Na ekspozycji będziemy podziwiać dorobek 40 lat pracy twórczej. Zobaczymy, a także dotkniemy, ceramikę artystyczną i użytkową, wypalaną przez pana Jana i dekorowaną farbami naszkliwnymi przez panią Teresę. Tematyka prac jest bardzo różnorodna – od abstrakcji, przez motywy baśniowe, takie jak lalki czy motyle, po użytkowe obiekty z dawką ukrytego humoru. Autorka fascynuje się botaniką, sama pieczołowicie pielęgnuje swój barwny ogród. Inspiracje fauną i florą dostrzeżemy w wielu prezentowanych dziełach.
Dlaczego „Przez dotyk”? Artystka w młodości doświadczyła epizodu kilkumiesięcznej utraty wzroku, dlatego zdecydowała, że wszystkie obrazy, płaskorzeźby, figury będzie można odkrywać także tym zmysłem. Ceramika pozwala dostrzec pod palcami różne faktury i temperatury, delikatne, szkliwionych powierzchnie, kuliste formy – dzięki temu doświadczenie obcowania ze sztuką dostępne jest dla wszystkich.

O autorce:
Teresa Miotke - Sowińska - urodziła się w Wyrzysku w północnej Wielkopolsce, ale od dzieciństwa mieszka w Bydgoszczy. Ukończyła VI LO, a w 1966 r. Państwową Szkołę Architektury w Warszawie. Po rocznym stażu w biurze projektów zaczyna studia na Wydziale Architektury Wnętrz w Gdańsku. Po ich ukończeniu w Bydgoszczy w latach 1976-82 pracuje jako starszy asystent na Wydziale Architektury i Budownictwa ATR. Od 1982 r. wraz z mężem Janem prowadzili pracownię ceramiki artystycznej i użytkowej, jednocześnie zajmując się projektowaniem wnętrz i form przemysłowych. Brała również udział w licznych zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Prezentowała m.in. obrazy akrylowe, ceramiczne, lalki artystyczne oraz tkaninę unikatową. Na swoim koncie ma dwie indywidualne wystawy, a jej prace są w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce Południowej oraz w Ceramic Hall Mino w Japoni.

Dziękujemy Kujawsko-Pomorskiemu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno Wychowawczemu Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy za realizację tekstów w Alfabecie Braille'a.

Czas: 09.05.2024 - 31.08.2024
Miejsce: Młyny Rothera (Młyn, III piętro)


Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy