Jak mówi stare porzekadło: nocą budzą się demony. Noc Muzeów, to dobra okazja, aby przenieść się w świat grozy i horroru. Idealnym miejscem ku temu, wydaje się być zanurzone w leśnej gęstwinie Exploseum. Miejsce to, na co dzień prezentuje materialne dziedzictwo starej fabryki nitrogliceryny. Jednak tego lata, oprócz swoich standardowych ekspozycji, umożliwi też zanurzenie się w świat szeroko rozumianej grozy.
plakat GROZA 4000

Poczynając od dawnych wierzeń w gusła i czarownice, poprzez świat mrocznych, okultystycznych rytuałów, eksperymentów szalonych naukowców aż do posępnych obrazów Leona Wyczółkowskiego. Twórcy wystawy chcą zaprosić zwiedzających do wędrówki tropem wyimaginowanego bohatera. Postać ta, wciągnięta w świat mrocznych fantazji, rodem z powieści Lovecrafta, nieodmiennie podąża ku swojemu przeznaczeniu. Zwiedzający zaś poznaje w jak dużej ilości form potrafi się manifestować świat grozy. Jednocześnie przekonuje się, iż sztuka horroru to nie tylko trywialne „historyjki z dreszczykiem”, ale często ukryty świat metafor, dotyczących lęków czających się w umysłach każdego z nas.

Twórcy wystawy stworzyli interdyscyplinarny team. W jego skład wchodzą historycy, antropolog kultury, plastyk i psycholog, co gwarantuje szerokie spektrum doznań.

kuratorzy: Łukasz Stachowiak, Tomasz Górski, Tomasz Koss, Alicja Leks
aranżacja wystawy: Ewa Widacka-Matoszko, Michał Albiński
oprawa muzyczna: Sławomir Dolata
realizacja techniczna wystawy: Łukasz Maklakiewicz

Czas: 18.05 – 31.10.2024
Miejsce: Exploseum

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy