Majówka wyznacza start sezonu turystycznego w Bydgoszczy i Starym Fordonie: do kalendarza na dobre powracają rejsy po Brdzie i Wiśle, miejskie  spacery z przewodnikiem, uruchamiane są fontanny, rusza wypożyczalnie sprzętu wodnego na Przystani i w Muzeum Kanału Bydgoskiego. No i pogoda wreszcie dopieszcza iście majówkowym słońcem! Nie zabraknie atrakcji: na Wyspie Młyńskiej pojawiły się wiszące rzeźby Jerzego Kędziory, odbędą się pikniki, zawody sportowe, spektakle Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Podpowiadamy, jak spędzić kilka najbliższych dni w Bydgoszczy!

Uwaga! Muzea i galerie działają w zmienionych godzinach — pełną listę znajdziesz na końcu artykułu.

Wiszące rzeźby i piknik na Wyspie Młyńskiej
Z okazji obchodów 20-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej nad Młynówką i Wyspą Młyńską zawisły rzeźby Jerzego Kędziory. Dołączyły do „Przechodzącego przez rzekę”, który pojawił się nad Brdą właśnie dla upamiętnienia akcesu Polski do UE. Nowe figury są częścią wystawy „Uniesienie”, którą można będzie oglądać w Młynach Rothera do 24 października 2024. (więcej na ten temat)
1 maja w godzinach 12:00-20:00 odbędzie się „Rozdzinny piknik Europejski". W programie m.in.: prezentacje kulinarno-kulturowe z różnych krajów UE,  wirtualne spacery po Brukseli i największych zabytkach Europy, strefa animacyjna dla dzieci, potańcówka do wieczora.

kedziora2

Bydgoskie Fontanny
1 maja uruchamiane są miejskie fontanny. Po przerwie zimowej wreszcie w pełnej krasie podziwiać można fontannę Potop w Parku Kazimierza Wielkiego oraz Aquanutkę w Dzielnicy Muzycznej, zwłaszcza podczas popularnych pokazów multimedialnych, które w maju pokazy odbywają się trzy razy w tygodniu: w środy i soboty o 20:30 oraz w piątki o 21:30 (więcej na ten temat).  Także Międzywodzie na Wyspie Młyńskiej wypełnia się wodą, dzięki czemu park nareszcie zyskuje w pełni letni charakter, a dzieci (te małe i duże) dodatkowe miejsce do zabawy i wypoczynku.

aquanutka

Myślęcinek w pełnej krasie
Nie ma lepszej pory na wizytę w Parku Myślęcińskim, niż majówka! Ukwiecony Ogród Botaniczny, ZOO, miejsca do spacerów i grillowania i Park Rozrywki z nowymi atrakcjami dla najmłodszych. W tym roku pojawiły się m.in.: wenecka karuzela dla maluchów, kolorowy dmuchaniec, do którego zapraszają m.in. Myszka Miki i Kaczor Donald oraz labirynt, w którym można chodzić pomiędzy drzewami i sprawdzić swoje umiejętności odnajdywania w terenie (więcej  na ten temat).

karuzela

Poznaj miasto z przewodnikiem — na spacerze albo na rejsie Słonecznikiem 
Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego w naszym mieście, Bydgoskie Centrum Informacji zaprasza na kolejną edycję spacerów z przewodnikiem, codziennie od 2 do 5 maja. Udział w zwiedzaniu to niesamowita okazja, aby poznać historię naszego miasta, odkryć ciekawe miejsca, a także posłuchać bydgoskie legendy. Do wyboru są dwie trasy spacerów – Poznaj Stare Miasto i Dookoła Śródmieścia!
Rejsy słonecznikami to nadal jedna z najbardziej obleganych atrakcji naszego miasta. Tramwaje wodne tradycyjnie kursują na Linii Słonecznej (Rybi Rynek – Trasa Uniwersytecka – Słoneczny Młyn – powrót na Rybi Rynek), oraz na Linii Staromiejskiej (Rybi Rynek – Wyspa Młyńska – Śluzowanie – Astoria – Mosty Kolejowe – powrót na Rybi Rynek). Jeśli chcecie zobaczyć Bydgoszcz z perspektywy rzeki Brdy i udać się na rejs tramwajem wodnym, zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletu!
Informacje i zakup biletów: Rejsy Tramwaju Wodnego - Spacery z przewodnikiem.

slonecznik

Majówka w Exploseum
Unikatowe muzeum na terenie dawnej D.A.G. Fabrik zaprasza na majówkę w stylu Indiany Jonesa w poszukiwaniu złota, ukrytego pod koniec II wojny światowej w legendarnym Złotym Tunelu pod Explosum. Oprócz gry terenowej dla rodzin muzeum przygotowało także propozycję dla starszych: zwiedzanie III strefy — magazynowej linii produkcji nitrogliceryny (więcej na ten temat).

To tylko niektóre propozycje. Podczas majówki odbędzie się inauguracja sezonu motocyklowego, biegi, spacery tematyczne, koncerty i spektakle Bydgoskiego Festiwalu Operowego -  pełen kalendarz wydarzeń w Bydgoszczy podczas majówki

GODZINY OTWARCIA BYDGOSKICH ATRAKCJI 1-5 MAJA 2024

  1 maja
2 maja 3 maja  4 maja 5 maja
obiekty Muzeum Okręgowego 12-18 10-18 12-18
Exploseum 10-18
Młyny Rothera 10-20 10-18 10-20 12-20 12-20
Muzeum Mydła i Historii Brudu 10-18
Barka Lemara 12-16 nieczynne
Wieża Ciśnień  nieczynne 11-16 nieczynne 10-20 10-20
Hala Pomp nieczynne 11-16 nieczynne 10-18 10-18
Ogród Zoologiczny 9-19
Park Rozrywki 11-19
Zaginioniony Świat  11-19
Muzeum Kanału Bydgoskiego 12-16
Muzeum Wojsk Lądowych nieczynne 8.30-17.30 10-14 12-16 10-14
Muzeum Oświaty nieczynne 8-15 nieczynne
Galeria Miejska bwa nieczynne 10-18 nieczynne 11.30-16.30 11.30-16.30
Lodowisko Torbyd 12.30-19.15
Bydgoskie Centrum Informacji 10-16 9-18 10-16

 

majowka kola