W dawnych pomieszczeniach aptecznych przy Gdańskiej 5 zakończyły się przystosowujące obiekt do udostępnienia zwiedzającym. Muzeum podjęło współpracę z Fundacją Rozwój UTP. Spośród 11 projektów aranżacji stref wejściowych, został wybrany projekt stworzony przez Martę Simon, studentkę wzornictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Zależało nam na nowoczesnym wnętrzu, które byłoby merytorycznym wprowadzeniem zwiedzającego w tematykę historii farmacji. W tym miejscu znajdą się nie tylko gabloty z zabytkami, ale także strefa picia herbat ziołowych – informuje Gabriela Frischke z Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB.

Wybrany projekt to jedno z czterech pomieszczeń wchodzących w skład planowanej wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie”. Kolejnymi pomieszczeniami będą: zabytkowa izba ekspedycyjna z przełomu XIX i XX w., w niej znajdować się będą znane bydgoszczanom zabytkowe meble, które nadadzą temu miejscu oryginalny charakter, izba recepturowa z lat 70. XX w. oraz unikalne w skali kraju, laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.
Apteka pod Łabędziem już wkrótce ma szansę stać się wizytówką Bydgoszczy i nowym atrakcyjnym punktem na kulturalnej, edukacyjnej i naukowej mapie miasta. Do nowych wnętrz mamy nadzieję zaprosić zwiedzających w drugiej połowie roku. Oczekiwanie na otwarcie nowej wystawy z pewnością się opłaci, a przygotowana przez Muzeum Okręgowe ekspozycja, ze względu na swój unikatowy charakter, zachwyci zwiedzających i przyciągnie gości nie tylko z naszego regionu – informuje Natalia Szczerbińska z MOB.

Marta Simon, apteka, farmacja, mob

Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w 2017 roku. Nowym muzealnym oddziałem — Apteką pod Łabędziem — zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny i Farmacji. Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.

Marta Simon

W Muzeum znajduje się jedyne zachowane w Polsce laboratorium apteczne z XIX w. Można wziąć udział w warsztatach indywidualnych. Można wykonać niepowtarzalne wody zapachowe albo odkryć uroki naturalnej pielęgnacji i stworzyć sól do kąpieli z olejkami eterycznymi i płatkami kwiatów. Dodatkowo można spróbować ziołowych herbatek.  Na warsztaty nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść w godzinach otwarcia i zapytać się przy kasie. Koszt: 10 zł/os.  Warsztaty dla osób indywidualnych do 6 osób.

 

Zobacz więcej:

-->> Węzły | miasto w sieci