KURDYSTAN. OBLICZA TRWANIA to zarazem inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów. Warto wiedzieć, że pojęcie protonarodów sformułował norweski antropolog społeczny Thomas Eriksen, by odróżnić naród bez państwa od społeczności lokalnych.

Zaczynamy od Kurdów, największego z protonarodów. Nikt dotąd w Europie nie stworzył tak bogatej prezentacji kurdyjskiej sztuki i kultury w różnych ich przejawach. To nie będzie spektakl etnograficznych nowalijek i konstatacji tylko oblicza trwania, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być Kurdem i jak być Kurdem? Jeden z największych na świecie narodów bez państwa przetrwał nie tylko, dlatego, że nigdy nie bał się chwycić za broń; przetrwał, ponieważ stworzył twardą opokę kultury chroniącej tożsamość.
kurdystan
Paręset obrazów, grafik i fotografii artystów i artystek mieszkających w obszarze Kurdystanu, na terenie Unii Europejskiej, a także Australii, Tajlandii oraz USA. Równie ważny będzie obszerny pokaz kurdyjskiej kinematografii, m.in. twórczości wybitnego reżysera Bahmana Ghobadiego - laureata Złotej Kamery dla najlepszego debiutu oraz Nagrodę FIPRESCI na 53. MFF w Cannes za Czas pijanych koni. Prezentując kurdyjską kulturę nie można też zapomnieć o poezji i muzyce niezwykle ważnych sztukach dla kurdyjskich oblicz trwania, którym zostanie poświęcona spora część projektu, podobnie jak sztuce kulinarnej.
Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
Partnerem głównym wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wydarzenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Impreza organizowana jest we współpracy z Ziyadem Raoofem - współzałożycielem Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, promotorem i mecenasem kurdyjskiej sztuki w Polsce, ale też artystów z innych krajów. Za swoją działalność społeczną i kulturalną został m.in. nagrodzony tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości 2020. Bydgoskiemu wydarzeniu patronuje Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Czas: od 25 listopada
Miejsce: ul. Jagiellońska 1 (wejście od ul. Gdańskiej)

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy