"Bydgoski obszar wodny symbioza przyrody i techniki w obiektywie" - wystawa to ewaluacja konkursu fotograficznego. Podczas wystawy wyeksponowana zostanie praca Pani Justyny Szelągowskiej, która wygrała główną nagrodę. Zobaczyć będzie można również wyróżnione prace.
wystawy muzeum kanału
Druga wystawa poświęcona będzie “Bydgoskim statkom - holownikom w rejsie wycieczkowym”. Na wystawie zobaczymy stare zdjęcia jednostek, które pływały po bydgoskich drogach wodnych.
Niezapomniane wycieczki Brdą i Kanałem Bydgoskim na stałe wpisały się we wspomnienia mieszkańców Bydgoszczy oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Wycieczki widoczne są na fotografiach i pocztówkach przedstawiających Bydgoszcz na początku XX wieku, widzimy na nich wielość statków wycieczkowych, które najczęściej oczekują na nabrzeżu Brdy na kolejny rejs.
Szczególną popularność wycieczki i rejsy zyskały w XX - leciu międzywojennym. Wypływano najczęściej z przystani Lloyda Bydgoskiego, przy dzisiejszej Poczcie Głównej
w stronę Kanału Bydgoskiego lub Brdyujścia, na Tor Regatowy, ale również na dłuższe rejsy połączone ze zwiedzaniem do Torunia czy Chełmna. Jednostki, które zostały uwiecznione na fotografiach najczęściej w dni robocze służyły jako zwykłe holowniki, a w weekendy i święta, przystrajane, gościły pasażerów na swoich pokładach. Na bardzo wielu fotografiach widoczny jest holownik Konrad i Wisła. Przed II wojną światową równie często zauważyć można Neptuna i Delfina, które z gracją poruszały się po bydgoskich wodach. Statki nie porażały swoich gości luksusami, ale na trwałe wpisały się w weekendowe plany bydgoszczan.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.

Czas: 30.11.2023 - 30.04.2024
Miejsce: Muzeum Kanału Bydgoskiego

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy