Wystawa będzie spotkaniem malarstwa Anny Bochenek i Grzegorza Pleszyńskiego.

bochenek pleszynski

Pleszyński łączy dżwięki z kolorami i formami wizualnymi. Autor mówi, że spływająca farba trwa w czasie jak dżwięk, często jego obrazy stają się partyturą dla muzycznych kompozycji ...i odwrot-nie. Dźwięki wydobywa z dwóch trąbek skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Jak sam pisze: „Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do żródeł poznania poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bar-dziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, trochę mniej. A może to tylko pozory? Po-szukuję tych „skorup”, narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakłada-ny na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami zbyt gwałtownym postępem”.

GRZEGORZ PLESZYŃSKI jako dyrektor International Artist's Museum był współorganizatorem Construction in Process 2000 „This Earth is a Flower". Był kuratorem pokazu artystów Fluxus podczas Mózg Festival 2015 (Warszawa, Bydgoszcz). Miał pokazy swojego malarstwa i perfor-mance w kraju i za granicą. Jest autorem 10 albumów muzycznych, do których zaprosił wielu arty-stów. Jest związany z Klubem Mózg. Prowadzi Społeczny Chór Czarnego Karła, z którym stwo-rzył sześć spektakli operowych z elementami performance. Napisał muzykę, słowa i wyreżysero-wał spektakl: „Antydepresyjna Opera Cristoforo Colombo". Wraz z Marcinem Giżyckim wyreżyse-rował musical filmowy „Phoebe Hicks" do prozy Agnieszki Taborskiej i swojej muzyki.

ANNA BOCHENEK Prof. dr hab., artysta malarz i pedagog, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskała w 1990 r. dyplom z malarstwa w pracowni profesora Janusza Kaczmar-skiego. Obecnie jest profesorem Politechniki Bydgoskiej, prowadzi pracownię Rysunku i Malar-stwa na Wydziale Sztuk Projektowych. Prowadzi innowacyjną działalność edukacyjną na polu pla-styki, inicjuje projekty łączące naukę i przemysł, przez wiele lat prowadziła działalność wystawien-niczą jako kierownik uczelnianej Galerii Innowacji. Swoje prace malarskie prezentowała na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Żywo uczestniczy w życiu naukowym i artystycznym kraju oraz w konkursach, konferencjach, plenerach, i warsztatach plastycznych. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Za swoją twór-czość zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych.

współpraca i organizator festiwalu: Fundacja Kalejdoskop Kultury

Czas: 19.10-13.11.2024
Miejsce: Bydgoskie Centrum Sztuki

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy