Projekt ŻYCIE W ZAWIESZENIU wywodzi się z długoterminowego projektu «Granice i ograniczenia», nad którym autorka pracuje od trzech lat. Pomysł opiera się na motywach przeprowadzki i doświadczeniach migranckich ukazanych przez pryzmat rytuału pogrzebowego. W projekcie zderzają się tematy początku życia w nowym miejscu i końca życia w starym oraz towarzyszące im uczucia niepewności i dezorientacji.
zycie w zawiszeniu

ROZALINA BUSEL – artystka z Białorusi mieszkająca w Polsce od 2022 roku. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę migracji, nierówności społecznych, tragicznych wydarzeń i związanych z nimi przeżyć emocjonalnych. W centrum jej twórczości znajduje się związek pomiędzy granicami fizycznymi i symbolicznymi. Artystka posługuje się odniesieniami do elementów pochówku i żałoby, eufemizmów i metafor śmierci oraz przedmiotów kultu religijnego. W pracy z publicznością wykorzystuje wrażenia dotykowe i percepcję słuchową.
Artystka jest uczestniczką wystaw, sympozjów i programów, takich jak m.in.: Biennale Memory Box; Daugavpils Mark Rothko Art Center, Łotwa / 2017; Festiwal Ceramiki Współczesnej "TseGlina", Kijów, Ukraina / 2019; Program Stypendialny MKiDN Gaude Polonia, Polska / 2019, 2022; Wystawa Migration(s), IAC, Musée Ariana, Genewa, Szwajcaria; Strefa Graniczna – porezydencyjna wystawa indywidualna, BWA Wrocław, Polska; także projekty we współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci, Goethe-Institut in Exile, Archiwum VEHA / 2023 – 2024. Od 2019 roku jest członkinią Międzynarodowej Akademii Ceramiki (IAC) w Genewie w Szwajcarii.
Absolwentka Wydziału Ceramiki (2016) oraz Wydziału Krytyki i Historii Sztuki (MA, 2020) Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych; w tym jeden semestr na Wydziale Rzeźby Konceptualnej / Ceramiki Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa w Linzu w Austrii (MA, 2015);

Projekt rezydencji artystycznych PerspAKTIV jest realizowany przez RAZAM, Ambasadę Kultury i Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu przy wsparciu finansowym Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
współpraca: Fundacja Take Care
patronat medialny: Polskie Radio PiK
kuratorka wystawy: J.O.
wystawa w ramach rezydencji PerspAKTIV

Czas: 26.06 - 25.07.2024
Miejsce: Bydgoskie Centrum Sztuki

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy