Wystawa pt. ,,Silva rerum” (z łac. Las rzeczy) jest zbiorem wybranych obrazów, rzeźb i fotografii, które powstały przez 35 lat pracy twórczej Małgorzaty Biernat. Swój wybrany przedział dorobku artystycznego wiąże z pierwszą wystawą malarstwa i rysunku córki Marianny Świtoniak.
silva rerum
Małgorzata Biernat urodziła się w 1965 r. w Krasnymstawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1989 r.), a także studiów II stopnia na Wydziale Architektury Wnętrz Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (2022 r). Zrzeszona w Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Od lat prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2004 r. związana jest z Bydgoszczą. Założycielka grupy plastycznej ,,Impresja” najpierw w klubie ,,Lotnik”, a później w klubie ,,Logistyk” 1. Brygady Logistycznej.
Jej twórczość to przede wszystkim malarstwo – techniki mieszane, eksperymenty i witral. Tworzy również scenografie z okazji świąt państwowych i cywilnych, a także plakaty, obrazki świąteczne, bombki, biżuterię artystyczną z gliny. Wykonuje również ilustracje do tomików poezji. Jej prace znalazły odbiorców nie tylko w Polsce ale również we Francji, USA, Niemczech, Australii, Japonii i Wielkiej Brytanii. Autorka wielu wystaw indywidualnych, m.in. „Kobiety i koty” (Poznań 1997), „Różnorodność” (Bydgoszcz 2013) i uczestniczka wystaw grupowych w tym m.in. współtworzonego z grupą plastyczną „Impresja” cyklu pt. „Piękna nasza Polska” (Wicie 2018, 2019, 2020).
Marianna Świtoniak urodziła się w 2001 r. w Rykach. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej im. Artura Rubinsteina, a także Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Obecnie studiuje Wzornictwo na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Od najmłodszych lat była laureatką ogólnopolskich konkursów plastycznych, muzycznych oraz aktorskich na festiwalach dziecięcych. Brała udział w wystawach zbiorowych w czasie nauki w liceum. Wystawa pt. ,,Silva rerum” jest jej pierwszą wystawą indywidualną w tandemie z mamą.
Inspirację do tworzenia obrazów dyktuje jej samo życie. Myśli, które zakłócają jej jestestwo znajdują odbicie w powstałych dziełach. Techniki, które preferuje to przede wszystkim akryl na płycie mdf i grafika komputerowa.

Czas: 21.06.2024 - 19.07.2024
Miejsce: Wieża Ciśnień

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy