fragment obrazu Edwarda Dwurnika - Bogurodzica
fragment obrazu Edwarda Dwurnika - Bogurodzica


We wrześniu 2014 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego powstającej nowej sali wystawienniczo-artystycznej przy naszej instytucji. W maju 2015 finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego inwestycja zgodnie z planem dobiegła końca. Uroczyste otwarcie sali zostanie połączone z pierwszym mającym w niej miejsce wernisażem wystawy.

„Są ludzie, którzy tworzą podziały, stawiają mury i granice, podążają utartymi ścieżkami, tak w życiu jak i w sztuce.
I są niepokorni.
Tacy co pokonują słabości, nieustannie poszukują własnych ścieżek, zapuszczają się na obszary przez innych pogardzane bądź niezauważane. Dwurnik i Kosek, dwa odmienne życiorysy, skrajnie odległe punkty, w których rozpoczynali swoją twórczość. Pierwszy starannie wykształcony malarz, który nie chciał podążać śladami kolegów i profesorów. Szukał inspiracji u samouków, ludzi dla których tworzenie jest aktem niemal fizjologicznym i choć jego burzliwa droga twórcza zahacza o wciąż inne meandry pierwotne inspiracje tkwią w niej do dziś. Drugi muzyk, któremu nielitościwy los odebrał tę możliwość twórczej wypowiedzi. Zaczął więc malować. Pierwsze mroczne prace powstawały z odpadów, były znakiem zmagania się z własnymi traumami i lękami, sposobem odreagowania. Ale z czasem stawał się twórcą coraz bardziej świadomym w operowaniu warsztatem i sposobie wypowiedzi. Piewca otaczającego świata, obserwujący go ze zjadliwą ironią ale i czułością i uśmiechem. W pięknej lapidarnej malarskiej formie oswaja ludzkie słabości.
I tu spotykają się te dwie z pozoru różne drogi, Dwurnika i Koska. Ich malarska wizja ludzkiego świata przez moment przecina się w tym samym punkcie.
I coraz częściej zauważamy, że sztuka jest tylko dobra albo zła, niezależnie z jakiego źródła wypływa.
Bardzo serdecznie zapraszam na tą niecodzienną wystawę, na której dwa światy na chwilę zlewają się w jedno.
To nasza pierwsza wystawa w nowym salonie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, a prace artystów pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Pana Zbigniewa Chlewińskiego.”

Wystawa: „. . . bez granic . . .”. Dwurnik i Kosek, malarstwo.
 
Uwaga: wernisaż połączony z oficjalnym otwarciem Salonu Hoffman - nowo powstałej sali widowiskowo-wystawienniczej przy świeżo wyremontowanej zabytkowej siedzibie KPCK przy pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy.
 
Wtorek 30 czerwca, godz. 17:00, Salon Hoffman oraz Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK, Plac Kościeleckich 6 w Bydgoszczy.
ekspozycja czynna do 31 sierpnia 2015 r.
 
Katarzyna Wolska