ulica mostowa fot visitbydgoszcz m

(aktualizacja 04.05.2021)

W związku z epidemią koronawirusa, zarówno władze państwa, jak i miasta podjęły decyzje o wprowadzeniu licznych zakazów i ograniczeń. Informacje na temat aktualnej sytuacji w Bydgoszczy, znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie miasta

https://www.bydgoszcz.pl/kategoria/koronawirus/.

 

Nowe zasady bezpieczeństwa:

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH TYLKO ZA POMOCĄ MASECZKI

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku. 

Kultura

Muzea i galerie sztuki

Muzea i galerie sztuki są otwarte i mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m2.

Kina

Kina wznowiły działalność na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Teatry, opery, filharmonie

Na świeżym powietrzu:

Od 4 czerwca teatry, opery, filharmonie mogą prowadzić działalność na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób.

Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W pomieszczeniach:

Teatry, opery, filharmonie mogą wznowić działalność w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 jego powierzchni. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Domy i ośrodki kultury

Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 15 osób, zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami, zapewnienia, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

Koncerty i widowiska cyrkowe

Wznowiono działalność koncertową w pomieszczeniach zamkniętych pod następującymi warunkami:

udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni),
zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz zapewnienia aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych,
zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa,
zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Od 4 czerwca koncerty i widowiska cyrkowe mogą być organizowane w plenerze pod następującymi warunkami:

udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni),
zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19,
zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa,
zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu

Parki rozrywki na świeżym powietrzu mogą wznowić działalność przy maks. 50 proc. obłożeniu.

Biblioteki

Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m² powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.

Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia:

udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami;
aby uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa;
aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

Obowiązuje do 25 czerwca

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Od 6 czerwca w całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 75 proc. obłożenia.

ZGROMADZENIA I SPOTKANIA

Od 6 czerwca w imprezach, zgromadzeniach, spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 150 osób. Wciąż obowiązywać będzie reżim sanitarny.

KLUBY NOCNE, DYSKOTEKI I INNE MIEJSCA UDOSTĘPNIONE DO TAŃCZENIA

Obowiązuje zakaz działalności takich miejsc. Wyjątkiem są: sportowe kluby taneczne.

Obowiązuje do 25 czerwca

TARGI, WYSTAWY, KONGRESY, KONFERENCJE

Od 6 czerwca targi, kongresy i konferencje mogą być organizowane z zachowaniem limitu - 1 osoba na 15 m2.

Obowiązuje do 25 czerwca

CENTRA HANDLOWE I SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE

Sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe są otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje także limit osób – maks. 1 os. na 15 m2.

Obowiązuje do 25 czerwca

GASTRONOMIA

Lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Obowiązuje do 25 czerwca

HOTELE

Hotele wznowiły działalność. Obowiązuje limit gości – maks. 50 proc. obłożenia hotelu.

Obowiązuje do 25 czerwca

SIŁOWNIE, KLUBY I CENTRA FITNESS, BASENY ORAZ AQUAPARKI, STOKI NARCIARSKIE

Siłownie, kluby fitness, solaria działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – maks. 1 os. na 15 m2.

Otwarte są również baseny, aquaparki i obiekty sportowe zamknięte, przy przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia obiektu. Udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami.

Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi, obowiązuje limit do 250 osób.

Do liczby osób nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Obowiązuje do 25 czerwca

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000086101.pdf

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000879/O/D20210879.pdf

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000090501.pdf

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000095701.pdf