Do moich ulubionych miejsc w Bydgoszczy należy dzielnica, w której od kilku lat mieszkam, czyli Okole. Blisko mojego domu krzyżują się dwie najważniejsze drogi handlowe XIX-wiecznego miasta – wodna i kolejowa.

Moje Okole | Martyna Neweluk | Lokalny przewodnik poleca | BydgoszczSpacerując Czarną Drogą wydeptaną przez kolejarzy, można w 10 minut dojść od Brdy do starego Kanału Bydgoskiego i zabytkowych śluz. I co ciekawe to pozostałości przemysłowej historii osiedla (a do 1920 roku przedmieścia), dzisiaj przyciągają swoim naturalnym pięknem. Droga pod mostami kolejowymi wiedzie wzdłuż Brdy na tereny, gdzie kiedyś mieściła się duża cegielnia. Do dziś stoi tu tylko jeden magazynowy budynek pamiętający tamte czasy. Jeśli jednak przespacerować się kawałek dalej, wśród drzew porastających teren pojawia się niezwykle urokliwa glinianka. O każdej porze roku wygląda inaczej, ale zawsze pięknie i niezwykle spokojnie. Dookoła wiedzie ścieżka, można wspiąć się na nasyp w pobliżu i pozachwycać się urodą miejsca. To taka oaza spokoju, mimo że położona bardzo blisko jednej z głównych ulic miasta. Jeśli mam ochotę ruszam dalej starym nasypem kolejowym, którym przewożono materiały do cegielni położonej na Czyżkówku. Po drodze można zobaczyć stary młyn, a na wpół przysypane podkłady kolejowe doprowadzą w końcu w pobliże Śluzy Okole, na nowym Kanale Bydgoskim. W czasie takiego spaceru można zainspirować się do odkrywania przemysłowej historii okolicy. Tak właśnie było ze mną.

 

Martyna Neweluk | lokalny przewodnik | BydgoszczMARTYNA NEWELUK
Bydgoszczanka z urodzenia i zamieszkania. Przewodnik po Bydgoszczy i regionie, pilot wycieczek, współpracownik Muzeum Mydła i Historii Brudu. Od 8 lat z pasją prezentuje turystom miasto, realizuje wycieczki tematyczne i gry miejskie. Jest zwolennikiem oprowadzania „szytego na miarę” i pokazywania miasta również od tej mniej oczywistej strony.

 

 

Sprawdźcie również inne miejsca polecane przez lokalnych przewodników w Bydgoszczy