Niezmiernie ciekawym architektonicznie, ale także sprzyjającym wypoczynkowi miejscem w centrum Bydgoszczy jest willowa dzielnica Sielanka. Tworzona jeszcze przed I wojną światową zgodnie z nowymi ideami napływającymi z Zachodu, a narodzonymi w XIX wieku w Anglii, zachwyca nie tylko budownictwem, ale także zielenią, spokojem i ciszą. Myślą przewodnią było zaprojektowanie „miasta-ogrodu” czyli miejsca przyjaznego człowiekowi, które zapewni lepsze warunki mieszkalne niż dotychczasowe budownictwo czynszowe.

Dzielnica Sielanka | Honorata Gołuńska | Lokalny przewodnik poleca | BydgoszczLokalny przewodnik poleca - Sielanka

Największa część zabudowy Sielanki powstała w dwudziestoleciu międzywojennym i wtedy to wytyczono funkcjonujący do dziś układ. Szczególną uwagę przy planowaniu dzielnicy zwrócono na bliskość terenów zielonych, rozluźniono zabudowę, zadbano o odpowiednią wielkość każdego mieszkania, należyty dopływ światła i świeżego powietrza, a także wyposażono je w pomieszczenia sanitarne, które wówczas stanowiły jeszcze dobro luksusowe.
Na uwagę zasługują przede wszystkim wille funkcjonalistyczne, czyli o prostej, ale zróżnicowanej geometrycznie formie, będące perłą bydgoskiego modernizmu. Jedną z piękniejszych jest dom własny inżyniera architekta Bogdana Raczkowskiego z 1932 roku przy ul. Asnyka 1. Prostota i funkcjonalizm łączy się tu bowiem z wyszukaną i drobiazgową elegancją. Bryła domu złożona jest z form geometrycznych, a elementy walcowate i obłe nawiązują do amerykańskiego streamline’u czy też stylu okrętowego (czerpiącego inspirację z budownictwa okrętowego). Willi nie brakuje również wysmakowanych detali takich jak trójkątne okna z pięknym przeszkleniem czy trójkątne płyciny na drzwiach wejściowych nawiązujących do wachlarzu form art déco. W sposób umiejętny architekt łączył więc najnowocześniejsze trendy panujące wówczas w architekturze światowej.
Zapraszam do spacerowania, ale i przyglądania się temu miejscu w Bydgoszczy!

Honorata Gołuńska | Lokalny przewodnik poleca | BydgoszczHonorata Gołuńska – bydgoszczanka z urodzenia i zamiłowania, autorka stron „Zaprojektowane w Bydgoszczy” oraz „Love Design” poświęconych architekturze i sztuce użytkowej. Z wykształcenia historyk sztuki i muzeolog; współpracuje z instytucjami kultury w zakresie kuratorstwa wystaw oraz organizowania projektów artystycznych.

 

 

Zobacz również inne miejsca polecane przez lokalnych przewodników w Bydgoszczy -->> Lokalny przewodnik poleca