W ramach projektu w przestrzeni miasta umieszczono reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego, które wydrukowano na płótnie, oprawiono w stylowe ramy i zatopiono w szklanej podświetlanej pionowej płycie.

 

Stworzenie otwartej galerii w przestrzeni publicznej z odniesieniem do twórczości malarza związanego z Bydgoszczą spełnia istotną funkcję kulturową i edukacyjną. Ekspozycja ma szansę stać się charakterystycznym elementem pejzażu miasta odnoszącym się do sztuki, tworząc pozytywne oddziaływanie na jego przestrzeń i mieszkańców. Lokalizacja obiektów stanowi szlak, gdzie mieszkańc i turyści będą mieli szansę zapoznać się z twórczością tego wybitnego malarza oraz poznać jego najciekawsze prace. Wyboru obrazów do ekspozycji dokonało Okręgowe Muzeum w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego.

Ekspozycja składa się dziesięciu obrazów umieszczonych w obrębie ulicy, Gdańskiej, Mostowej oraz Wyspy Młyńskiej i Opery Nova.  Obrazy, które zobaczymy w gablotach to: „Zachód słońca w parku gościeradzkim”, „Wiosna-wnętrze pracowni artysty”, „Motyw tatrzański. Z werandy domu leśniczego przy drodze do Morskiego Oka”, „Autoportret”, „Portret Kobiety”, „Autoportret na tle morza”, „Astry”, „Kwiaty”, „Piwonie i jaśminy”, „Pogrzeb Słowackiego”.

Projekt „Z Wyczółkowskim po drodze” powstał w oparciu o program inicjatyw lokalnych 25/75.