16 maja rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu World Urban Art w Polsce. Zainaugurowany zostanie on wystawą w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, prezentującą prace nowojorskiej legendy sceny artystycznej – Petera Missinga.

missing in bydgoszcz
Urodzony na początku lat 50. ubiegłego wieku w nowojorskim Bronxie artysta bardzo szybko, bo już na przełomie lat 70., stał się inspiracją dla awangardowej sceny – od Keitha Haringa, J.M. Basquiata po Patti Smith czy Debbie Harry. Allen Ginsberg pisał, że nieśmiertelne i ponadczasowe logo „Party’s Over” stworzone przez Petera jest rewelacyjnym odzwierciedleniem jego własnych przemyśleń zawartych w Upadku Ameryki (The Fall of America: Poems of These States).
Po rozruchach i konfliktach na tle społecznym w sierpniu 1988 (tzw. Tompkins Square Park Riot), podczas których zarówno lokalna społeczność, jak i artyści zostali spacyfikowani przez oddziały konnej policji, artysta przeniósł się do Europy i w krótkim czasie stał się jednym z „żywych symboli” berlińskiego domu sztuki (Kunsthaus Tacheles), którego był rezydentem.
Jego prace wystawiane są w wielu współczesnych muzeach na świecie, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Whitney Museum of American Art, The Getty Institute czy Urban Nation Museum w Berlinie. Na bydgoskiej ekspozycji (pierwszej indywidualnej wystawie artysty w Polsce) będzie można zobaczyć wybrane prace malarskie i graficzne z okresu 2000–2023 stworzone w Nowym Jorku, Kopenhadze, Zurichu i Berlinie.
Honorowym kuratorem cyklu wystawowego i działań artystycznych Missinga w Europie jest J. Pijarowski.

Czas: 17.05.2024 - 21.06.2024
Miejsce: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy