Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

XI OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”

Gdzie?
XI OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”

Informacje od Organizatora:
IDEA KONFERENCJI
Architektura już w starożytnych cywilizacjach funkcjonowała jako narzędzie społecznego oddziaływania. Polityczni przywódcy chętnie wykorzystywali okazałość i formę swoich siedzib do budowania prestiżu władzy. Sięgali po różne środki formalnego wyrazu, dbając nie tylko o funkcjonalność, ale również o walory estetyczne realizacji architektonicznych. Siedziby państwowych przywódców i budynki administracyjne mogły cechować się monumentalizmem przytłaczającym swoim ogromem szarego obywatela, wywołując lęk i podziw, urzekać harmonią i prostotą form, bądź olśniewać przepychem. Istotnym elementem kształtowania wizerunku władzy  w oparciu o taką czy inną stylistykę architektoniczną był wybór konkretnego wzorca, który często urastał do rangi „stylu narodowego”. Proponując nowatorskie rozwiązania, zakorzeniano je jednocześnie w spuściźnie minionych epok. Poprzez nawiązania do historycznych form wskazywano na ciągłość pewnych idei związanych z władzą, szukano sposobu, aby podnieść prestiż urzędu, czy też po prostu chciano przydać nowym rozwiązaniom więcej wizualnej atrakcyjności.
W ramach organizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy XI konferencji z cyklu „Architektura Miast” chcielibyśmy skupić się na obiektach powstających z przeznaczeniem na siedziby władz państwowych i samorządowych (w tym m.in. ratusze, starostwa, sądy, dyrekcje kolei i inne urzędy). Ideą przewodnią konferencji jest zaprezentowanie architektury administracji państwowej i samorządowej w szerszym kontekście – wykorzystania historycznych stylistyk, budowaniu prestiżu władzy, dostosowywania się do potrzeb w zmieniającym się społeczeństwie oraz dbałości o walory estetyczne. Chcemy ukazać związki i zależności między formą i funkcją w architekturze XIX i XX wieku, zarówno w aspekcie politycznym, ideologicznym, jak i czysto użytkowym – uwzględniającym przemiany cywilizacyjne.
CELE KONFERENCJI
Celem konferencji jest przybliżenie obiektów architektury użyteczności publicznej: siedzib władz państwowych i samorządowych, mając na uwadze różnorakie okoliczności ich powstawania. Chcielibyśmy przyjrzeć się czynnikom ideologicznym i finansowym – oddziaływującym na skalę i formę obiektów. Poddać analizie przemiany, jakie dokonywały się w obszarze stylistyki, kształtowania się bryły architektonicznej oraz układu funkcjonalnego wnętrz omawianych obiektów. Przy tej okazji można zwrócić uwagę na różnicę w formie i rozmiarze realizacji architektonicznych w zależności od zamożności i rangi miasta w strukturze organizacji administracji państwowej – co jest doskonale widoczne, gdy porównamy ratusze, które bywały budowane z wielkim rozmachem, z tymi które przyjmowały formę skromnych zabudowań.
Kolejnym tematem, który adresujemy do uczestników naszej konferencji są postacie i dokonania samych architektów i budowniczych zatrudnionych w wydziałach budowlanych administracji miejskiej lub państwowej, odpowiedzialnych za projektowanie obiektów użyteczności publicznej. W obszarze interesujących nas zagadnień pozostaje również działalność planistyczna i nadzorcza tychże wydziałów w rzeczonym zakresie z racji odpowiedzialności za inwestycje realizowane ze środków publicznych.
Konferencja stanowi jednocześnie okazję do postawienia szeregu pytań: jakimi względami kierowali się projektanci, nadając obiektom określoną formę? Dlaczego decydowano się na daną stylistykę? Jak aranżowano układy przestrzenne? Co decydowało o rozmachu inwestycji? W jakim stopniu posługiwano się planami wzorcowymi, a na ile je modernizowano i dostosowywano do zmieniających się okoliczności?
Podstawowym celem konferencji jest przedstawienie zagadnień dotychczas nieprezentowanych i najnowszych wyników badań związanych z zaproponowanym tematem. Przybliżone zagadnienia powinny dotyczyć przede wszystkim architektury z obszaru Polski, w tym tematów związanych z regionem kujawsko-pomorskim, ale również zjawisk w architekturze europejskiej.
Konferencja stanowi kontynuację cyklu zainicjowanego w 2008 roku pod tytułem „Architektura Miast”. Od 2016 roku tematyczne sesje naukowe odbywają się we wrześniu każdego roku i są okazją do zgłębiania zagadnień z zakresu architektury XIX i XX wieku ukierunkowanych tematem przewodnim. Dotychczas podejmowane były takie tematy jak m.in.: architektura sakralna, szpitalna, tereny zielone, architekci w miastach, architektoniczny wystrój wnętrz czy architektura poprzemysłowa.
Organizator
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Komitet naukowy:
prof. dr. hab. Remigiusz Grochal, dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel, dr hab. Tomasz Krzemiński, dr hab. Michał Pszczółkowski, prof. dr hab. Jacek Woźny
Sekretarz naukowy:
dr Mateusz Soliński
Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Stowarzyszenie Architektów Polskich


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Convention bureau

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem