Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy istnieje od 1954 roku. Z biegiem czasu zmieniała się rola i zadania realizowane przez KPCK, które jednak zawsze dotykały profesjonalnej i amatorskiej sfery działalności kulturalnej. Dziś, działając w realiach gospodarki rynkowej, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy nawiązuje współpracę z innymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesowymi podejmując również szereg działań z zakresu menedżmentu i promocji kultury.


Placówka aktywna jest w dziedzinie muzyki, tańca, literatury, teatru i sztuki ludowej. Najważniejsze jej działania to organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki, Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Jarmarku Świętojańskiego, Międzynarodowego Dnia Tańca, Młodzieżowego Przeglądu Piosenki „Debiut”, cyklu otwartych koncertów plenerowych „Z Balkonu Święcickiego”. Nie mniej ważna jest też prowadzona działalność edukacyjna i instruktorsko-metodyczna poprzez organizację warsztatów, szkoleń i konferencji naukowych. Unikatowe w skali kraju Studio Ceramiki zajmuje się szeroko zakrojoną edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Działająca w strukturze KPCK Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej promuje lokalnych twórców, przygotowując comiesięczne wernisaże artystów ludowych, jarmarki oraz zajęcia z zakresu edukacji plastycznej. Pracownia Dziedzictwa Kulturowego zajmuje się badaniem i dokumentowaniem zabytków oraz poprzez wykłady, prelekcje i konkursy tematyczne, popularyzowaniem historii regionu wśród młodzieży. Pracownia Integracji Międzypokoleniowej za sprawą organizacji ogólnopolskich imprez artystycznych jest ważnym inicjatorem działań kulturalnych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Jest również odpowiedzialna za Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Akademię Sztuk Wszelakich. Od ponad 20 lat Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jest wydawcą „Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze” – pisma poświęconego literaturze i sztuce, w którym publikują twórcy najwybitniejsi, m.in.: Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, Ryszard Krynicki, Stefan Chwin, a wcześniej w gronie autorów byli również polscy nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Przy KPCK działa też Warsztat Terapii Zajęciowej, wspomagający terapię osób niepełnosprawnych poprzez ich zaangażowanie w sztukę. W 2015 roku został uruchomiony administrowany przez KPCK system informacji kulturalnej. Nowo powstały w ramach projektu portal – kulturawzasiegu.pl – dostarcza internaucie kompletnych, szczegółowych informacji o działalności kulturalnej instytucji marszałkowskich regionu. Rok 2015 to również zakończenie remontu zabytkowej siedziby instytucji przy Pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. W ramach finansowanej przez Urząd Marszałkowski inwestycji, Centrum otrzymało też Salon Hoffman – nową, wielofunkcyjną salę wystawienniczą.


Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem