Znamy koncepcję zagospodarowania Młynów Rothera. Znajdą się w nich „Ogrody wody”, czyli Centrum Innowacyjnej Edukacji.
Młyny Rothera to zespół nieruchomości założony na planie litery L, z budynkiem głównym w rzucie kwadratu, ujętym dwoma skrzydłami na rzucie silnie wydłużonych prostokątów, budynki wewnętrznie skomunikowane między sobą otworami wejściowymi. Budowa nieruchomości trwała w latach 1849-1851 i była inwestycją Skarbu Państwa Pruskiego (Muhlen Aktien Verein). W 1919 r. młyny przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. Skarb Państwa Polskiego. Po II wojnie światowej nieruchomość przejął ponownie Skarb Państwa Polskiego, który w 1974 r. przekazał ją w dzierżawę Państwowym Zakładom Zbożowym. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu przetworów mączno-zbożowych i płatkarni. Następnie trafił w prywatne ręce. Na Młyny Rothera składają się trzy bryły: budynek główny oraz skrzydła (zachodnie i wschodnie). Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.
- Musimy zadbać o przyszłość obiektu położonego w samym centrum miasta. Należy pamiętać o tym, że jest to miejsce trudne do zagospodarowania. Wiele godzin spędziliśmy na dyskusjach o przyszłości młynów zarówno tych finansowych, jak i funkcjonalnych - mówił prezydent Rafał Bruski. –Postanowiliśmy przyszłość Młynów Rothera związać z wodą. Chcemy, by woda wpisana w historię naszego miasta została pokazana we właściwy sposób – dodał prezydent.
„Ogrody wody” zlokalizowane będą w zachodnim skrzydle budynku młynów oraz w części budynku głównego. Będą nowoczesnym ośrodkiem innowacyjnej edukacji przeznaczonej w większości dla dzieci i młodzieży. Wszystkie elementy, które znajdą się w „Ogrodach wody” połączy formuła będąca sumą nauki, wiedzy, zabawy, doświadczenia w nowoczesny i interaktywny sposób. Szacowany koszt inwestycji to ok. 50 mln złotych. Większość funduszy pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Od dziś obiekt jakimi są Młyny Rothera chcielibyśmy nazywać „Ogrodami wody”. Bydgoszcz zawsze była, jest i będzie ściśle związana z wodą – mówił prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Stanisław Drzewiecki.
Powstanie w Młynach Rothera Centrum Innowacyjnej Edukacji „Ogrody wody” będzie sprzyjać pogłębianiu wiedzy dzieci i młodzieży w zakresie techniki, technologii i nauki w dziedzinie inżynierii i ochrony środowiska. Mieszkańcom Bydgoszczy i regionu udostępniona zostanie przestrzeń edukacyjna w celu promowania wiedzy i doświadczeń. Po przebudowie planowane jest zagospodarowanie parteru wraz z powierzchnią zewnętrzną oraz poziomu jeden i dwa. Powierzchnia do zagospodarowania to około 4700 m kw. Adaptowany obiekt nawiązywać będzie zarówno do nowoczesności jak i architektury starego Młyna Zbożowego.
- Wiemy, że miejscem charakterystycznym Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska, a Młyny Rothera nie do końca wpasowały się w tą przestrzeń. Dzięki unijnym pieniądzom będzie można to naprawić, by w części młynów znalazło się Centrum Innowacyjnej Edukacji. Chcielibyśmy, by to miejsce służyło dzieciom i młodzieży do rozwoju i nauki – mówiła minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.
Na parterze planuje się uruchomienie sali ekspozycyjnej o nazwie „Ogrody Wody” z eksponatami: Kanał Bydgoski, wyporność, transport wody, zjawiska przyrodnicze, obieg wody w przyrodzie, a na terenie zewnętrznym zostanie przygotowany „Labirynt Wodny” (m.in. brama wejściowa, przepraw się na drugi brzeg, plac zabaw). Na poziomie 1 planuje się uruchomienie dwóch sal o nazwie „Świat wody”, uruchomienie dwóch pracowni: biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej, przygotowanie dwóch sal warsztatów dla dzieci i młodzieży. Na poziomie 2, planuje się przygotowanie i uruchomienie stanowisk z zakresu: „Rozszerzona Rzeczywistość” i „Interaktywny Świat Wody”, przygotowanie na potrzeby dzieci i młodzieży „Sali Rozwoju”, przygotowanie i uruchomienie „Sali Audiowizualnej”.
- Sądzę, że jest szansa na kolejne sukcesy. Jeśli złożymy dobre wnioski do Regionalnego Programu Operacyjnego nie powinno być problemów z pozyskaniem środków unijnych – mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.