Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Bydgoska Sielanka - dzielnica nieoczywista - promocja wydawnictwa

Gdzie?
Bydgoska Sielanka - dzielnica nieoczywista - promocja wydawnictwa

Duże i wiekowe miasta są skarbnicami architektury i rozwiązań urbanistycznych sprzed wieków. Podobnie jest z Bydgoszczą. Gród nad Brdą początkowo rozwijał się w przestrzeni lokacyjnej i jego najbliższej okolicy. Wszystko zmieniło się w dobie zaborów. Do miasta przybywali nowi mieszkańcy, a w konsekwencji tego tworzono plany jego rozbudowy i przyłączano do niego dawne przedmieścia, wsie, przysiółki i folwarki.


Proces ten w zasadzie trwa do dziś. W jego wyniku, na prawym brzegu Brdy powstało dzisiejsze bydgoskie Śródmieście. Najmłodszą jego częścią, kojarzoną zwłaszcza z willami, jest bydgoska Sielanka, założona krótko przed wybuchem I wojny światowej. Od swojego zarania była przestrzenią przede wszystkim „do zamieszkania”, w której zieleń miała harmonizować z kubaturą budynków.


Za sprawą Sielanki Bydgoszcz weszła w światowy trend koncepcji miasta ogrodu, a jej projekt kontynuowano z powodzeniem do zakończenia II wojny światowej. Ta nieoczywista przestrzeń to rzecz jasna nie tylko zieleń i budynki, ale i nietuzinkowi ludzie.


Stąd zapraszamy Państwa na promocję najnowszego wydawnictwa z serii Miniwyprawy Pomorze i Kujawy: Sielanka – od koncepcji miasta ogrodu do współczesności, autorstwa Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK. Mamy nadzieję, że zechcą Państwo wraz z nami zgłębić nieoczywistość bydgoskiej Sielanki.


Wstęp wolny


fotografia pochodzi z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem