Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Kobieta, okrzyknięta „Wampirką” – spotkanie z Magdaleną Zagrodzką i Dariuszem Polińskim

Gdzie?
Kobieta, okrzyknięta „Wampirką” – spotkanie z Magdaleną Zagrodzką i Dariuszem Polińskim

Kobieta, okrzyknięta „Wampirką”. Sensacyjne znalezisko archeologiczne w Pniu pod Bydgoszczą – spotkanie z Magdaleną Zagrodzką i Dariuszem Polińskim


Goście spotkania przedstawią w szczegółach zakres i historię prac na stanowisku archeologicznym w Pniu oraz sensacyjne odkrycie grobu „Wampirki”.


Wieś Pień leży przy starorzeczu Wisły w gminie Dąbrowa Chełmińska. W latach 2005–2009 prowadzono tam badania wczesnośredniowiecznego cmentarza. Odkryto wówczas unikalne groby komorowe, bogato wyposażone, co świadczyło o wysokim statusie pogrzebanych w nich osób. Odnaleziono wówczas srebrną biżuterię, kolie z kamieni półszlachetnych, naczynia z brązu oraz fragmenty odzieży jedwabnej.


Podczas kolejnych badań, prowadzonych latem 2022 roku, w sąsiedztwie poprzedniego stanowiska archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod przewodnictwem profesora Dariusza Polińskiego odkryli dziwny, niespotykany do tej pory na ziemiach polskich pochówek z XVII w. Odnaleziona kobieta – by nie powstała z grobu – na szyi miała umieszczony sierp, a na dużym palcu lewej stopy trójkątną kłódkę. Grób jest sensacją na skalę światową. Zainteresowali się nim specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów Europy. Niedawno rozpoczęto prace nad filmem dokumentalnym o znalezisku z Pnia i nad rekonstrukcją twarzy odnalezionej kobiety. Ową rekonstrukcję wykona światowej sławy specjalista w tej dziedzinie, archeolog – rzeźbiarz Oskar Nilsson.


Magdalena Zagrodzka, prezeska zarządu Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Ewolucja”, która wspomaga archeologów, zapowiada dalsze prace badawcze na tajemniczym cmentarzysku w Pniu. Wraz z zespołem podejmuje też działania mające na celu wykorzystanie tego terenu w kontekście popularyzacji wiedzy o wczesnośredniowiecznych i nowożytnych praktykach funeralnych.


Wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem