Preparowane rośliny, haft krzyżykowy i pocztówki z Bydgoszczy. Muzeum Okręgowe pokaże prace laureatki Międzynarodowego Triennale Grafiki.
Hanna Oinonen plakat

Już 6 listopada międzynarodowa artystka wizualna zaprezentuje obiekty i instalacje stworzone z żywych, suszonych i preparowanych roślin oraz przedmiotów codziennego użytku.
Organizacja ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy oraz wydanie towarzyszącej jej publikacji są nagrodą dla Hanny Oinonen, która w 2021 roku decyzją jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie została laureatką Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego ufundowanej przez MOB.
Wcześniej podobne wyróżnienie otrzymali Priscilla Romero z Kostaryki (2018 r.) i Zhang Minjie z Chin (2015 r.). Kilka miesięcy temu do grona muzealnych laureatów dołączył kanadyjski grafik Sean Caulfield.
Poprzez naturę, fragmenty ze świata przyrody, Oinonen opowiada o kruchości życia i zanikających miejscach wspomnień.

Ulotna specyfika miasta, uchwycona i przekształcona przez wyobraźnię i wrażliwość artystki, znalazła odzwierciedlenie w kilku dziełach, które z uwagi na unikatowość prac i zastosowany materiał w większości wykonywane były przez autorkę podczas tegorocznej rezydencji artystycznej w MOB. Bezpośrednie nawiązanie do Bydgoszczy stanowią „Mapa nr 4” oraz zespół pocztówek z motywami przybliżającymi miejsca, które zainspirowały fińską twórczynię.

Hanna Oinonen urodziła się w 1971 roku w Tornio, obecnie mieszka w Tampere w południowo-zachodniej Finlandii. W 2000 roku ukończyła szkołę artystyczną Kankaanpää (Politechnika Satakunta), a następnie studiowała w Instytucie Sztuki w Lahti, przebywała również na wymianie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza wystawa indywidualna artystki odbyła się w 2002 r. Tbilisi w Gruzji. Od tego czasu prezentowała swoje prace w ojczyźnie i za granicą, m.in. w Estonii, Hiszpanii, Niemczech i Słowenii.

Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen, Laureatki MTG Kraków 2021. Wystawa w programie towarzyszącym Międzynarodowego Triennale Grafiki 2024 w Krakowie

kurator: dr Barbara Chojnacka,
współpraca kuratorska: Ewelina Kaczmarek,
aranżacja wystawy: Hanna Oinonen,
realizacja wystawy: Łukasz Maklakiewicz,
opracowanie graficzne: Katarzyna Milanowska,
oprawa plastyczna: Katarzyna Milanowska,
edukacja: Karolina Krueger,
promocja: Adam Zdunek.

Czas: 07.11.24 - 02.02.25 r.
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy