Wystawa stanowi podsumowanie tegorocznych nadwiślańskich pobytów rezydencyjnych Anny Królikiewicz, Michała Jacaszka i Jakuba Ziołka realizowanych w ramach działalności Fundacji W788. Prowadzony od roku 2019, program rezydencyjny jest zaproszeniem do chwilowego zaniechania na rzecz wytchnieniowego bycia w naturze. Ten regeneracyjny charakter wynika z potrzeby jaką dostrzeżono wśród osób twórczych, artystek i artystów.

Znikając nad Wisłą plakat

O Fundacji W788.
Fundacja powstała w roku 2019. Jako podstawowy obszar swojej aktywności obrała działania na rzecz upowszechniania sztuki na terenie Bydgoszczy i jej okolic, przybliżanie ciekawych, alternatywnych postaw twórczych publiczności bydgoskiej, tworzenie przestrzeni dla kreatywnej, twórczej wymiany oraz udostępnianie miejsca, którego wyjątkowe, nadwiślańskie położenie umożliwia swobodny rozwój i pracę.
W swoim dotychczasowym dorobku ma wiele zdarzeń, spotkań, pobytów rezydencyjnych, koncertów i wystaw. Organizowane przez zespół fundacji działania choć usytuowane w oddalonym o 25 km od Bydgoszczy Kozielcu cieszą się zainteresowaniem publiczności bydgoskiej, miejscowej, a także osób odwiedzających z całej Polski. Wynikają one zarówno z naturalnej potrzeby współtworzenia nowych, ciekawych zjawisk w kulturze jak i próby zagospodarowania przestrzeni symbolicznej opartej na działaniach wspólnotowych. Prowadzony przez fundację Program rezydencyjny „Znikając nad Wisłą” współorganizowaliśmy z TRAFO Trafostacji Sztuki ze Szczecina (2019 r.), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Gdańska (2020 r.), Galeria Labirynt z Lublina (2021 r.), Fundacją Sztuki Polskiej ING w ramach projektu Artysta-Zawodowiec (2022 r.) czy BWA Wrocław (2023 r.) Od roku 2022 działania objęte są wsparciem Miasta Bydgoszcz.
Osoby zaangażowane w działania Fundacji W788 to nie tylko doświadczeni i uznani artyści i artystki, ale również organizatorzy i organizatorki wielu ważnych i docenionych przez ogólnopolską krytykę zdarzeń opartych na łączeniu sztuki i edukacji, a także aktywizacji osób i miejsc.
Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji www.w788.pl a także w serwisach społecznościowych.

Anna Królikiewicz – artystka wizualna, profesorka, wykładowczyni na ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Czwartą Pracownię Rysunku. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji. Poświęconą związkom sztuk pięknych i pokarmu. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka nagród rektorskich za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, stypendystka miasta Sopot oraz Marszałka Województwa. Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za 25 lat pracy twórczej, oraz Muza Sopotu w dziedzinie Kultury i Sztuki 2019, wyróżniona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Michał Jacaszek – kompozytor, producent i wykonawca muzyki elektroakustycznej łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Autor kilkunastu albumów solowych wydanych w USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Polsce. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Laureat nagród filmowych i teatralnych. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Mieszka w Gdańsku.

Jakub Ziołek – bydgoski muzyk, producent, autor muzyki teatralnej i filmowej. Znany z takich projektów jak Stara Rzeka, Alameda, T’ien Lai, Jantar i Innercity Ensemble. Założyciel wytwórni Brutality Garden. Współpracował z artystami jak Wacław Zimpel, Mauricio Takara, Richard Pinhas, Macio Moretti, Phelimuncasi, James Holden, ugandyjski raper Blaq Bandana czy tadżycka grupa Samo. Prezentował muzykę swoją oraz wspomnianych wyżej projektów na wielu festiwalach na całym świecie. Jako autor muzyki teatralnej współpracował m.in. z Janem Klatą, Agnieszką Jakimiak, Mateuszem Atmanem, Wiktorem Rubinem i Małgorzatą Wdowik. W 2016 r. otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Popularna.

Zarówno wystawa jak i program rezydencyjny jest współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Czas: 29.11.2024 - 29.12.2024
Miejsce: Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20


Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy