fot. bci

Tłumy bydgoszczan pojawiły się wczoraj (26 czerwca) podczas uroczystego odsłonięcia fontanny Potop w Parku Kazimierza Wielkiego.


Fontanna "Potop" została zaprojektowana przez Ferdinanda Lepcke w ramach konkursu ogłoszonego w 1897 roku. Rekonstrukcję fontanny zainicjowało przed dekadą Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”.

Pierwszy fragment kompozycji, czyli niedźwiedzicę z niedźwiedziątkiem, został przywieziony do Bydgoszczy w 2009 roku i ustawiony – w celu popularyzacji idei odbudowy – w centrum miasta; najpierw na Starym Rynku, a potem na placu przed Centrum Handlowym Drukarnia przy ul. Gdańskiej 6-8. W 2010 roku urządzono happening w formie wiosennego pochodu dzieci i młodzieży (transparenty z napisem „Pożegnanie misia”), podczas którego rzeźbę niedźwiedzicy z niedźwiedziątkiem przetransportowanego spod Galerii Drukarnia do Parku Kazimierza Wielkiego. Kolejny segment kompozycji rzeźbiarskiej, (tzw. człowiek z wężem), został ustawiony w misie fontanny 30 czerwca 2010 roku.


Ponad dwa lata później ustawiono górną część rzeźby centralnej – figurę mężczyzny podtrzymującego kobietę. Trzy części dolnej partii rzeźby centralnej – kobietę ratująca dziecko, lwa oraz mężczyznę wspinającego się na skałę zostały przywieniono w czerwca br.

Dzięki wspólnemu działaniu po 71 latach Bydgoszcz odzyskało jeden z najpiękniejszych wodotrysków. Inicjatywę w ostatnich latach znacząco wspierało miasto Bydgoszcz, które wyremontowało misę oraz otoczenie fontanny. Przekazywało również dotacje na rekonstrukcje rzeźb. Na koszt miasta uruchomiona została też stacja uzdatniająca wodę, która zapobiegnie osadzaniu się na rzeźbach zanieczyszczeń. Autorem rekonstrukcji fontanny jest 33 letni Michał Pronobis z Radoszyc koło Kielc, a jej odlew został wykonany przez Jacka Guzerę w Kielcach.

Galeria zdjęć z uroczystego odsłonięcia fontanny Potop dostępna jest TUTAJ.