Bydgoszcz to miasto, które potrafi zaskakiwać. W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w bydgoskiej katedrze archeolodzy odnaleźli prawdziwy skarb!

Skarb w Katedrze | Bydgoszcz

Wśród odkrytych kosztowności znajdowały się złote monety, biżuteria czy drogocenne kamienie. Najstarszy pieniądz pochodzi z XVI wieku, a najmłodszy z XVII. Nie wiadomo w jaki sposób skarb tam się znalazł, ani kto go ukrył, co nadaje całej sprawie szczyptę tajemnicy. Apetyt na wrażenia podsycają odkryte krypty grobowe. W jednej z nich spoczywa, pełniący w latach 1845-1870 funkcję proboszcza ks. Józef Turkowski. Reszta grobowców czeka na identyfikację. 


-->> Skarb z bydgoskiej katedry - wystawa w Muzeum Okręgowym


W lutym 2018 roku, w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej, została otwarta wystawa, na której znajdą się wszystkie przedmioty i monety znalezione przez badaczy 2 stycznia 2018 roku. Skarb ma zostać pokazany w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali i opatrzony odpowiednim komentarzem. Po ekspozycji zwiedzających oprowadzać będą kuratorzy.

Skarb znaleziony w Katedrze w Bydgoszczy | Dwudukat Jana II KazimierzaDocelowo, po niezbędnych pracach konserwatorskich, które systematycznie będą prowadzone, odrestaurowane przedmioty wrócą na wystawę stałą w bydgoskim muzeum.  

Zobacz również:

-->> Skarb z bydgoskiej katedry - wystawa

-->> Legenda o skarbie na Wyspie

-->> Mennica bydgoska

-->> Katedra Bydgoska