W ramach przebudowy bydgoskiego Starego Rynku oznaczono linię przebiegu osiemnastego południka długości geograficznej wschodniej (18°E), którą zakończono zegarem odmierzającym czas bydgoski. Jest to czas lokalny, a więc naturalny, gdyż zależny od położenia danej części globu ziemskiego wobec Słońca.

Bydgoszcz | Stary Rynek | 18 południk | ©visitbydgoszczLinia południka jest tą linią biegnącą od bieguna północnego do południowego, która w danym momencie ruchu obrotowego Ziemi jest najbliżej Słońca. Wówczas mamy południe (stąd nazwa południk), czyli moment górowania słonecznego (cień jest wówczas najkrótszy).

Wobec czasu „sztucznego”, środkowoeuropejskiego (CET), wyznaczonego według południka piętnastego (15°E), czas bydgoski jest „wcześniejszy”, gdyż nad Bydgoszczą Słońce wschodzi wcześniej. Tak więc do czasu oficjalnego zimowego musimy dodać 12 minut, a letniego odjąć 48 minut.

Czasu lokalnego używano do końca XIX wieku, gdy w związku z rozwojem kolei i trudnościami dotyczącymi ustalania rozkładów jazdy, na terenie Cesarstwa Niemieckiego oraz Austro-Węgier wprowadzono ujednolicenie czasu w oparciu o 15 południk.

Zegar z czasem bydgoskim wykonała firma El-Przem z Nowego Dąbia gmina Łabiszyn, według projektu Agaty Łapińskiej z III roku Wydziału Inżynierii Mechanicznej kierunek Inżynieria Wzornictwa UTP w Bydgoszczy. Zegar ma ciekawe, nietypowe wskazówki, które zostały zaprojektowane tak, by przy spotkaniu się tworzyły delikatny zarys jednego z bydgoskich spichrzy.

Zobacz również:

-->> Odnaleźć 18 południk

-->> Bydgoskie ciekawostki