Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Wykład | Radość życia i dramat człowieka. O twórczości Andrzeja Gordona (1945-1992)

Gdzie?
Wykład | Radość życia i dramat człowieka. O twórczości Andrzeja Gordona (1945-1992)

wstęp wolny
„Kątem oka” – cykl wykładów o sztuce współczesnej
Radość życia i dramat człowieka. O twórczości Andrzeja Gordona (1945-1992)
wykład Jacka Gernata
Przypadająca w ubiegłym roku 30. rocznica przedwczesnej śmierci Andrzeja Gordona, rodowitego Bydgoszczanina, zarazem jednego z najbardziej oryginalnych artystów współczesnych czynnych na „Ziemiach Odzyskanych”, stwarza okazję do przypomnienia wszechstronnego dorobku malarskiego, rysunkowego i graficznego tego twórcy.
Wykład przybliży jego artystyczną biografię – z uwzględnieniem twórczych początków w Bydgoszczy (obejmujących m.in. naukę w bydgoskim Liceum Plastycznym) oraz dalszych etapów działalności w Gorzowie i Zielonej Górze. Liczne dzieła malarskie, rysunkowe i graficzne Gordona, zgromadzone zwłaszcza w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, dają nam wgląd w uniwersum niespokojnej wyobraźni artysty.
Jego akty (w szczególności postaci kobiecych), erotyki, pełne dramatyzmu, a niekiedy i rubasznego żartu sylwetki ludzkie – z biegiem lat coraz częściej „krzyżowane” – jak również portrety, ilustracje utworów literackich czy surrealistyczne obrazy miasta, wciąż przemawiają ekspresją i oryginalnością autorskiej wizji Gordona, poety człowieka, miejsca, czasu i myśli.


Jacek Gernat – historyk sztuki, doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania obejmują rzeźbę okresu baroku i XIX-XX w. oraz sztukę współczesną, m.in. twórczość Władysława Hasiora, architekturę XX w. Kustosz w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.


ilustracja: Andrzej Gordon, Akt podwójny, 1979, olej, płótno, 130x130 cm, fot. Tomasz Daiksler
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem