Organizatorzy 6. Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy ogłosili laureata tegorocznej nagrody za osiągnięcia w dubbingu filmowym. Otrzyma ją znakomity aktor i piosenkarz Arkadiusz Jakubik. Jakubik znany jest z ról w filmach Wojciecha Smarzowskiego i swojego muzycznego wcielenia, grupy Doktor Misio. Aktor jest z dubbingiem za pan brat. Zaczynał jako 18-latek. Pierwszą jego dużą rolą dubbingową była animowana "Amerykańska opowieść" z 1986 roku. Podkładał też głos do innych kreskówek, "Atomówek" i kultowego "Johnny Bravo" oraz do wielu części Misia Yogi. Głos Jakubika słyszeliśmy także w "Muppetach", obu częściach "Madagaskaru" czy "Potwory i spółka". W "Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów" zagrał samego Obeliksa.

Animocje są pierwszym w Polsce festiwalem, który przyznaje taką nagrodę honorującą znaczenie aktorów dubbingu dla ostatecznego kształtu dzieła, jakim jest film animowany. W ostatnich latach tę nagrodę przyznano Joannie Jabłczyńskiej oraz Jarosławowi Boberkowi.

Monika Kuczyniecka, wywodząca się z Bydgoszczy mistrzyni animacji plastelinowej, realizująca klipy dla takich grup jak VooVoo, Czesław Śpiewa czy Dagadana, będzie jurorką Animocji. Ciekawym wydarzeniem będzie koncert muzyki do niemych filmów animowanych w wykonaniu grupy B.O.K. Ekipa znana doskonale fanom hip-hopu, jako skład bydgoskiego rapera Bisza, tym razem zagra bez niego i… bez hip-hopu.

Na konkurs o Bydgoską Nagrodę Kina Animowanego nadesłano blisko pół tysiąca filmów z 48 krajów. W konkursie głównym znalazło się 31 filmów z 15 krajów. W konkursach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży: Konkursie Filmów dla Dzieci wystartuje 19 tytułów z 13 krajów, a w Konkursie Filmów Dla Młodzieży – 10 animacji z 9 państw. Festiwalowi towarzyszyły będą też w tym roku wystawy lalek używanych do tworzenia animacji oraz Dj’skie afterparty.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Festiwalowe pokazy odbywają się w Kinie Orzeł MCK, Klubie Strefa oraz w Multikinie Bydgoszcz.