Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Socjalizm, feminizm i sztuka. Artystyczne obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 w Bydgoszczy

Gdzie?
Socjalizm, feminizm i sztuka. Artystyczne obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 w Bydgoszczy

Socjalizm, feminizm i sztuka. Artystyczne obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 w Bydgoszczy
wykład z cyklu Kątem Oka
17 czerwca (poniedziałek), godz. 18.00
czas trwania: 90 minut, wstęp wolny


prowadzenie: Wiktoria Szczupacka


Tematem ostatniego przed wakacjami wykładu będzie Międzynarodowy Rok Kobiet 1975 oraz wystawy zorganizowane z tej okazji w Bydgoszczy. Na wstępie przedstawione zostaną wydarzenia zorganizowane z tej okazji w miastach stołecznych: w Paryżu, Kopenhadze, Wiedniu, Meksyku i w Warszawie, ale także niestołecznych, takich jak Gdańsk czy Poznań. Idąc tropem globalnej inicjatywy ONZ na rzecz kobiet postawione zostało pytanie o to, czy podobne wystawy, wpisujące się w obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 miały miejsce także w Bydgoszczy? A jeśli tak, to w których instytucjach, jaki był ich charakter, jaka recepcja?


Szczególnie zachęcamy do przybycia osoby, które mogą podzielić się wspomnieniami na ten temat. Wykład został oparty na niedawno przeprowadzonej kwerendzie archiwalnej, ale relacje świadków, będą szczególnie mile widziane.


Wykład przyjmuje perspektywę feministyczną w odniesieniu do historii i historii sztuki Bydgoszczy podobnie jak wcześniejszy wykład Katarzyny Gębarowskiej o kobietach Fotonu.


WIKTORIA SZCZUPACKA – urodzona w Bydgoszczy historyczka sztuki, absolwentka IHS UAM, doktorantka Instytutu Sztuki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę pod tytułem: Awangarda, kobiety i praca w Warszawie lat siedemdziesiątych XX wieku; na przykładzie Galerii Foksal, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Pracowni Działań, Dokumentacji i Upowszechniania. Członkini AICA. Prowadzi Fundację Kulik-KwieKulik.


il. salon wystawienniczy Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy z wystawą pt. Venus, 1979, fot. Archiwum Państwowe w Bydgoszczy


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem