Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Karolina Bandziak-Kwiatkowska: Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki

Gdzie?
Karolina Bandziak-Kwiatkowska: Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki, który poprowadzi Karolina Bandziak-Kwiatkowska, a poświęcony będzie Elżbiecie Piwek-Białoborskiej.


Karolina Bandziak-Kwiatkowska - Elżbieta Piwek-Białoborska (1922-1989). Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki


Elżbieta Piwek-Białoborska – artystka, projektantka form użytkowych fajansu włocławskiego, artystka indywidualna. Urodziła się w 1922 r. w Koźminie Wielkopolskim, zm. w 1989 r. we Włocławku. W 1953 r. uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. W tym samym roku przeprowadziła się do Włocławka i została zatrudniona we Wzorcowni Fabrycznej włocławskiej fabryki fajansu jako projektant ceramiki.


Elżbieta Piwek-Białoborska jest autorką ponad 100 projektów form użytkowych fajansu włocławskiego. W trakcie swojej pracy prowadziła badania i eksperymenty ze szkliwami. W wyniku tego opracowała w połowie lat 50. XX w. nowatorską dekorację zwaną „Kora“ polegającą na reliefowym zdobieniu czerepu kolorowymi szkliwami.


Ponadto zajmowała się nadzorowaniem tzw. malarni ludowej we włocławskiej fabryce fajansu (malarki-robotnice projektowały i malowały kwiatowe wzory na fajansie włocławskim). Projektowała wzory zarówno kwiatowe jak i na fajansie tzw. nowoczesnym (1952-1965). Oprócz projektowania i pracy dydaktycznej zajmowała się aranżacją wystaw fajansu włocławskiego zaprojektowała także wiele prac tzw. ceramiki unikatowej.


Karolina Bandziak-Kwiatkowska – muzealnik, kustosz zbiorów Działu Fajansu w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, zabytkoznawca, konserwator zabytków metalowych. Absolwentka Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Podyplomowego Studium Konserwacji Zabytków metalowych UMK w Toruniu. Kuratorka wystaw prezentujących ceramikę włocławską oraz polską powstałą w okresie od połowy XIX w. do 1939 r. Autorka publikacji popularnonaukowych i katalogowych m. in. z zakresu ceramiki włocławskiej i polskiej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem